Jak na viktoriánský styl domu a interiéru?
Viktoriánská éra se datuje v rozmezí 1830 až 1900 a je pojmenovaná podle královny Viktorie. Byla to doba inovací, rozmachu technologií i kreativity. Tehdejší designeři měli plné ruce práce s vytvářením viktoriánských skleníků, které měly vyhovět zejména bohatší vrstvě. Není proto divu, že se viktoriánský styl zalíbil i vám. Pokud jste se rozhodli přestavět svůj byt v tento impozantní styl, tak se vám následující informace budou určitě hodit.
Barvy viktoriánského interiéru
První krok, který určitě podnikněte je vymalování vašeho interiéru. Nejtypičtější barvy jsou pro viktoriánský styl:
- Smaragdová
- Tmavěhnědá
- Námořní modrá
- Bordó
Nebojte si pohrát s odstíny těchto barev, jsou dominantou celého interiéru. Také využijte různé ornamenty anebo plastický povrch, který může připomínat spíše nějakou tkaninu. Zkuste popřemýšlet i nad obložením stěn dřevem. Jestliže se rozhodnete pro tapetování, tak se soustřeďte na tradiční motivy, jako jsou velké květované, drobné či husté vzory.
Po čem budu chodit?
V zásadě jsou podlahové krytiny tím nejdůležitějším. Viktoriánský styl domu by měl být plných wiltonských koberců s květinovým vzorem. Jedná se o tkanou prutovou techniku, díky kterému se tento typ koberce využívá hlavně v luxusních hotelích. Ideální volbou je pak koberec s tmavým lemem a vybledlým vzorovaným středem.
Člověk si nemá stýskat na svou dobu, ano, doba je zlá, ale jsme tady, abychom ji zlepšili. –
Thomas Carlyle.
Vyzkoušet můžete i mozaikové nebo vzorové dlaždice. V nejkrajnějším případě, zakupte i třeba PVC.
Nábytek a textilie
Nezapomeňte, že ve viktoriánské éře bylo zvykem, nakoupit si takový nábytek, který bude hlavně reprezentovat bohatství majitele. Proto byly originální kousky pozlacené několika-karátovým zlatem, nebo minimálně potažené platinou. Podívejte se po starožitnictví nebo vetešnictví, tam najdete spoustu kousků, které se vám budou hodit. Do vašeho interiéru byste si ale určitě měli pořídit:
- Viktoriánské židle, křesla, stolky – Židle a křesla musely splňovat nutný komfort majitele i osobitý styl, to znamená, že musely být pohodlné. Navíc většinou byly potažené květinovými vzory.
- Tiffany lampy – Pocházejí z USA, ale rozšířily se po celé Evropě. Podle nejnovějších informací je nevytvořil výtvarník Tiffany, ale Clara Driscolle, talentovaná designerka. Jsou vyrobené z dekoračního barevného skla, které je ručně opracované a upravené. Mozaiková výplň skleněných tabulí, tzv. vitráž je poskládaná barevnými skly do obrazců.
- Těžké závěsy – vybírejte hlavně z materiálu jako je samet, anebo květinové vzory
- Knihovna
- Vyšívané ubrusy
- Zrcadla
- Falešný krb
Mramor a viktoriánský styl
Mramor býval také velmi oblíbený v domácnostech během viktoriánské éry. Můžete ho tedy umístit i do svého domu či bytu. Například do obývacího pokoje přidejte extravagantní mramorový prvek v podobě krbu, stolu či podlahy. Se zajímavou sochou či jiným prvkem budete mít domov jak ve staré dobré Anglii. Mramor přináší do každého domu vysoce kvalitní estetiku, a to byl také důvod, proč se jím tak rádi viktoriáni chlubili.
Recyklujte a recyklujte
V posledních letech je recyklace velmi populární i moderní. Při přeměně vašeho domu do viktoriánského stylu je up-cykling tou správnou cestou. Mrknout se můžete po vetešnictví, bleších trzích, anebo také online. Nalézt můžete třeba zajímavé čalouněné křeslo, které se svými prvky bude náramně hodit do vašeho viktoriánského interiéru.
Takže, ať už se rozhodnete jakkoli, vytvořte si takový domov, ve kterém vám bude dobře, a nebudete se v něm moc vztekat. Navíc, aby souznil s viktoriánskou dobou.