Jak na umístění zásuvek v kuchyni i koupelně?
Nestrkej prsty do zásuvky! Tak vás kdysi varovali rodiče, když vás taková hloupost napadla. Časy se nezměnily. I dneska je tragických událostí spjatých s elektřinou více než dost. Je proto dobré mít elektrické rozvody v pořádku. Umístění zásuvek v kuchyni či koupelně je velmi žádoucí. Věřte, že to není nijak těžké, jen se musíte drže pár rad.
Zásuvky v kuchyni
Umístění zásuvek v kuchyni je žádoucí a nutné. Jenže jak na to? Pamatujte, že se v kuchyni manipuluje s vodou či jinými tekutinami, a i taková kapka vody nebo olej z pánve dokáže udělat své.
Dostatečný počet zásuvek
Než se pustíte do renovace kuchyně, určitě si nakreslete, kde všude zásuvky chcete. Pamatujte, že musí pokrýt vaše veškeré potřeby i vašich spotřebičů. Nejprve si projděte, kde všude jsou vaše spotřebiče nainstalované. Rozhodně se zaměřte na lednici, myčku, troubu, pračku (pokud ji máte v kuchyni), mikrovlnka nebo kávovar. Následně si určete množství a poté praktické umístění. Obecně se doporučuje mít v kuchyni zásuvek 5, z toho 2 nad pracovní plochou.
Norma, norma a norma
Ano, za vším hledejme nějaký zákon nebo doporučení. Není tomu jinak ani u vašich zásuvek. Pamatujte:
- 600 mm by měla být zásuvka umístěna od dřezu či varné desky. Obecně se předpokládá, že pokud bude zásuvka blíže, tak může dojít ke styku s vodou či jinými kapalinami.
- 1150 – 1250 mm to se týká pro zásuvku, která je umístěna nad úrovní pracovní desky.
- Zásuvky pro myčku umístěte vždy vedle spotřebiče. Nikdy by neměla být za myčkou.
- Zásuvka pro lednici by měla být nad lednicí, abyste mohli spotřebič kdykoli vypnout.
Buďme rádi za vývoj, jelikož si můžete zakoupit i vestavěné zásuvky. Jedná se o zásuvný panel, který zasadíte do konstrukce skříněk kuchyně. Výhodou je, že má spoustu variant, ale nejvyužívanější jsou výsuvné nebo otočné vestavěné panely.
Umístění zásuvek v koupelně
Víte, jaká místnost je z pohledu elektroinstalace nejnebezpečnější? Je to koupelna. Právě tady dochází k největšímu riziku poranění. Navíc je v blízkosti voda. V koupelnách bývá také vyšší vlhkost, která není pro elektřinu zrovna nejlepší. Je to i důvod, proč se v koupelnách používají vypínače a zásuvky s vyšším stupněm krytí, a to konkrétně tedy IP 20 nebo dokonce IP 44.
Ale ani to vám nemusí zajistit 100% bezpečnost. Dodržování zásad v koupelně je naprosto nezbytné.
Jaké jsou bezpečnostní zóny?
Bezpečná a čistá domácnost je základ. A jaké jsou ty zóny?
Zóna 0 – je to vnitřní prostor vany či sprchového koutu. Sem rozhodně žádnou zásuvky neumísťujte!
Zóna 1 – jedná se o prostor od horního okraje vany nebo sprchy do výšky 2,25 m od úrovně podlahy. Tady se mohou nacházet jen zařízení s bezpečně malým napětím do 12 V.
Zóna 2 – jsou to místa, kam můžete umístit ventilátory, otopná zařízení, spínače, zásuvky na bezpečně malé napětí.
Zóna 3 – mohou zde být nainstalovány zásuvky s ochranou oddělovacím transformátorem nebo proudovým chráničem.
Spousta z vás jsou kutilové, kteří si spoustu věcí dokážou udělat doma svépomocí. Ale u elektřiny buďte opatrní. Není to, jako u stavby ohniště, kterou si zvládnete sami udělat. Pamatujte, že u té musí všechno dokonale fungovat, aby nedocházelo k poruchám či tragédiím. Pokud nemáte se instalací zásuvek žádné zkušeností, obraťte se raději na odborníka.