Jak na stavbu plotu svépomocí?
Pokud máte už plné zuby nežádoucích pohledů od kolemjdoucích nebo sousedů, dostali jste se nejspíš do fáze, kdy přemýšlíte nad oplocením. Stavbu plotu svépomocí je nutné pořádně naplánovat. Zapomenout nesmíme ani na legislativu, která jasně říká, že oplocení je považováno za drobnou stavbu. Ale i to má své mantinely.
Povolení nebo ohlášení?
Je to dobrá zpráva pro vás, jelikož nemusíte žádat o povolení žádný úřad. Týká se to jen v těch případech, kdy pozemek nesousedí s veřejnou komunikací nebo přilehlým chodníkem. Spolehlivě narazíte i na památkově chráněném území či v památkové zóně. Zapomenout nesmíte ani na výšku plotu, která by neměla přesahovat dva metry. V případě, že pro vaši stavbu plotu je potřeba realizace zemní práce nebo terénní úpravy, je zapotřebí abyste požádali o územní rozhodnutí, a následně provést tzv. ohlášení stavby.
Doporučujeme také oslovit sousedy. Konec konců, málokdo si chce kvůli plotu rozhádat sousedy.
Jaký vzhled zvolit?
Design oplocení by měl navazovat na dům, u kterého je plot budován. Nejedná se ale o jediný aspekt. Když si naplánujete stavbu plotu svépomocí, nezapomeňte, aby hlavně plnil svoji funkci. Je pravdou, že každý čeká od plotu něco jiného, někdo, že si ohraničí svoji čajovou zahradu, pro někoho je to zase bezpečnostní bariéra. Dbejte na to, že správně postavený plot znesnadní překážku zlodějům, a navíc také naznačí rozhraní, kde začíná a končí daná parcela.
Volba materiálu
Co si budeme povídat, nejkrásnější plot bývá ten dřevěný. Materiálů je ale více. Vybírat můžete z rozmanitých kovů, z kamene, betonu nebo vysaďte rychle rostoucí keře a stromy. Výběr je opravdu obrovský. Nejrychlejším řešením je ale vinuté pletivo, které je často doplňované zeleným živým plotem na vnitřní straně pozemků.
V případě dřevěného plotu je nejzajímavější ten plaňkový. Počítejte ale s vyšší cenou, přesto jde ale o velmi oblíbenou variantu. Drobná nevýhoda je, že musíte alespoň každé dva roky takový plot opět natřít. Zkuste i plot z betonu, nejčastěji se jedná o prefabrikované skládané systémy, které na místě pouze smontujete. Vybírejte přírodní materiály, například zkuste rákos či kámen. Velkým hitem v posledních letech jsou gabiony, které sestávají z drátěné konstrukce a jsou vyplněné kamennou či jinou drtí.
Realizace oplocení
Na stavbu plotu potřebujete sloupky. Nejsnáze je do země aplikujete pomocí zemního vrtáku (nebo zkuste i bagristu) ale pozor chce to opravdu sílu. Do vytvořených jam, pak vložte každý jednotlivý sloupek, ukotvíte je pomocí zatloukacích či šroubovacích patek. V případě, že stavíte pevný plot, nevyhnete se kotvení sloupků do pevného základu. Pro zabetonování vyvrtejte zemním vrtákem otvory do hloubky, která odpovídá ¼ délky sloupku plus 20 centimetrů na potřebnou štěrkovou drenáž. K následnému zabezpečení celkové stability použijte H sloupkové nosníky. Až budete mít sloupky zabudované, zbývá jen natáhnout pletivo, nebo jiný materiál, který jste si vybrali.
Pro stavbu plotu nepotřebujete extra sílu, i průměrně zdatný stavebník si s ní poradí. Jen by to možná chtělo nějakého sponzora.