Your search results

Jak na rychle rostoucí stálezelený živý plot?

Napsáno Dana Beková v 19. 6. 2023
0

Pro zajištění soukromí či ochrany vašeho pozemku může stačit i živý plot. Nezáleží, jestli zvolíte kombinaci i s jiným způsobem oplocení, například pletivem, vyzkoušejte i obyčejný nárust takového přírodního plotu. Asi vás nejvíce zajímá, jakou rychlostí se vytvoří neprostupná bariéra. Budete se divit, ale existují odrůdy, u kterých se zelené stěny dočkáte i do roka.

jak na živý plot

Živý plot nevyroste na počkání

Smiřte se s tím, že ani rychle rostoucí sazenice neumí zázraky, proto počítejte s nárustem takového plotu maximálně o metr a půl za rok. Nezapomeňme, aby byl váš plot hustý, tak ho musíte sestříhat. Jestliže byste to neudělali, další rok už byste potřebovali řetězovou pilu či křovinořez. Navíc rychle rostoucí rostliny musíte stříhat několikrát do roka. Když se pustíte do vysázení živého plotu, rozhodně ho umístěte tak aby vzdálenost od plotu sousedů byl alespoň půl metru. Nikdo se přece nechce dohadovat kvůli zeleni.

Druhy rostlin

Než se pustíte do sázení, je podstatné také místo, kam živý plot dáte. Pamatujte, že roli hraje několik faktorů:

  • hloubka 
  • hustota
  • správné provedení
  • vhodná doba výsadby

Na úspěchu závisí také vhodně zvolené rostlinné druhy.

Jilm sibiřský

Je to nejrychlejší strom. Sázejte ho ideálně na podzim a sazenice stříhejte již nad výškou 30 centimetrů. Do zimy by vám pak měl zakořenit. Nejlepší na něm je, že vám do roka vytáhne jak do šířky, tak do výšky, což jistě oceníte. Za dva roky se už budete těšit z hustého plotu, přes který nebude vůbec vidět. Pokud si potrpíte na tvarování, pak i v tomto směru máte volnou ruku.

jilm a živý plot

Neopadavý bambus

Jestliže máte japonskou zahradu, nebo ji plánujete založit, pak právě tento druh se vám bude líbit. Oblíbený je sice až v posledních letech, přesto se ho nebojte vyzkoušet. Nevyžadujte totiž ani na českých zahradách speciální podmínky. Jeho stébla dorůstají až do výšky 3 metrů. Výhodou je, že se dá velmi dobře rozmnožit i ostříhat. Vysaďte ho na podzim, kdy je ještě teplo a připravte mu prohnojenou půdu. Už v prvním roce bude mít 2 metry, takže ho hojně zastřihávejte.

bambus

Ptačí zob

Bojíte se nízkých teplot? Tak u ptačího zobu si oddechnete. Je stále zelený a není náročný na půdu. Opatrní buďte jen u prořezávání. Když budete chtít, aby byl hustý, musíte tak činit velmi pravidelně. Ptačímu zobu nevadí ani městský znečištěný vzduch, tudíž i ve velkoměstě ho určitě využijete.

ptačí zob

Hloh

Je to další oblíbenec z řad živých plotů. Obecně dorůstá až do výšky šesti metrů, takže se ho nebojte zastřihnout. Bohužel je opadavý, zato na jaře vás odmění nádhernými bílými nebo růžovými květy, která se v létě změní v sytě červené plody. Hloh se nebojte zasadit na prostorném pozemku, velmi hezky zahradu dělí.

hloh

Buxus

Je to vyloženě krasavec mezi živými ploty, protože ho můžete upravit do jakéhokoli tvaru i živých soch. Je to fenomén, který nenudí. Bohužel pomalu roste. Pořídit si ho můžete již od sazenice, ale pamatujte, že je pro zahradníky, kteří se nebojí náročnosti. Výhodou je, že je stále zelený a má velmi půvabné, drobné kvítky a nenápadné zelené plody.

Túje

Jsou zahradníci, co bez tújí nedokážou žít, zato jiní je doslova nenávidí. Je stálezelený a roste velmi rychle. Také se krásně tvaruje. V prvním roce vám čerstvě vysazená túje poroste velice rychle, ale vlivem systematického prořezávání, vám v dalším roce poroste velmi pomalu. Velmi populární jsou v toskánských zahradách.

Tis červený

Stálezelená jehličnatá dřevina má ráda stín a roste velmi, opravdu velmi pomalu. Navíc je jedovatá, takže si dejte pozor na červenou dužinu i semena, která mohou způsobit smrt. Nejčastěji ho objevíte v zámeckých zahradách. S pomocí pravidelného řezu se stane ozdobou i na té vaší zahradě.

hortenzie

Mezi živé ploty rozhodně nepatří jen ty stálezelené. Vyzkoušejte třeba různé druhy kalin, šeříků, hortenzií, mišpule. Jen si dávejte pozor, kam je sázíte a jakou mají mezi sebou vzdálenost. Pak budete s takovým živým plotem jen spokojeni a v chraněné zahradě začít cvičit třeba jin jogu.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings