Jak na pěstování aloe vera doma v květináči?
Aloe vera je rostlinka, kterou se vyplatí mít doma, a to přímo neustále po ruce. Používá se jak v kosmetice, tak i ve zdravotnictví. Bohužel její pěstování je v našich podmínkách problematické, nicméně i s tím si můžete poradit. Protože ve skutečnosti stačí jen velmi málo.
Koupit si ji můžete jak vzrostlou, tak třeba si ji vypěstovat ze semen nebo řízků. Při výběru je vhodné rostliny k zakořenění sázejte pouze na aloi pravou, nikoli její okrasné varianty. Listy rostou v růžici, většinou mají světlezelenou nebo šedozelenou barvu, bílé skvrny a jsou dužnaté. Zakoupit je můžete jako v hobbymarketech, tak i květinářství. Nejlepší volbou je ale nějaké velké zahradnictví, kde se dočkáte i té nějaké rady.
Co to vůbec je aloe vera?
Jedná se o suchomilnou rostlinu, která nevyžaduje zase až tak velkou péči. Jsou pro ni typické velké atraktivní listy, které nás leckdy zachrání při menším zranění či kosmetické nesnázi. A to díky jejím léčivým schopnostem. Podstatě je to divoká rostlin, kterou najdete především v přírodě, a to nejlépe v subtropických či tropických oblastech – Afrika a Střední Amerika. Obdivovat ji můžete ale i na Kanárských ostrovech a v Západní Indii, kde bývá ale často dovážená.
V přírodě zvládne klidně i prudší a přímé světlo. V interiéru si na to ale dejte pozor, je lepší, když ji vynahradíte takové stanoviště, kde bude i ve stínu. Především na jaře by takové slunce mohlo způsobit i zhnědnutí jejich listů.
Nesnáší příliš vody
Aloe vera skutečně nemá ráda přemokřené pěstování. Dopřejte ji spíše písčitou půdu, která po zálivce dobře odvádí vodu. Nejlépe se vyhněte vlhké a těžké půdě. Nejideálnější je směs zeminy pro pokojové rostliny a písku. Vytvořte pro rostlinu na dně i drenážní vrstvu, umožní rychlý odtok nadbytečné vody. Pokud ji přemokříte, začne vám citelně strádat. Rozhodně vám ale nevykvete. Proto se jí snažte zalévat jen tehdy, když je až do hloubky dostatečně vyschlý substrát. Během léta zalévejte ale častěji.
Nemusíte hnojit
Velkou výhodou je že nemusíte hnojit. Nicméně ji dopřejte dostatečně velký květináč, aby v něm nebyla stísněná. Menší ji bere totiž příliš svobody. Pro zasazení jí dejte čerstvou zeminu pro sukulenty. Aloe vera roste velmi rychle a pokud ji nedáte velký květináč, pak se jejího květu nikdy nedočkáte. Obvod takového květináče by měl být o jeden až dva centimetry větší, uvidíte, že to bude bohatě stačit. Co se týče přesazení, tak dopřejte ji změnu tehdy kdy začnou kořeny prorůstat odtokovým otvory v květináči. O přesazení si také říká, když začne po zálivce pravidelně příliš rychle vysychat. Je to totiž další známkou, že je půda hojně prokořeněná.
K čemu všemu využijte aloe vera
Velkou výhodou je, že hojí popáleniny. Stačí když kousek listu, přiložíte k popálenině a za pár dní se dostaví výsledek. Navíc obsahuje také aminokyseliny, které napomáhají k podoře růstu vlasů či jejich obnově. Takže se nebojte přidat pár kapek například do šamponu. Ideální je ale i na akné, ekzémy a boláky, které můžete potírat šťávou. Pomáhá ale i vysušené pokožce.
Pár tipů na závěr:
- Vyberte ji takovou půdu, která bude dobře odvádět vodu. Nebojte se do zeminy přimíchat perlit, štěrk nebo třeba mulčovací kůru.
- Má ráda světlo, takže ji vyberte nějaké prosluněné stanoviště.
- Nejlépe se ji bude dařit, když se o ni nebudete moc starat.
Pokud se rozhodnete předělat váš interiér, aloe vera by v něm neměla chybět. Jen ji vytvořte takové podmínky, které se jí budou líbit.