Jak na okouzlující koloniální styl bydlení?
Koloniální styl bydlení je nedílnou součástí Evropy. A víte proč? Když docházelo k zámořským expedicím, objevováním a dobývání nových území, nastala epocha, která byla obzvlášť v Evropě velmi populární. Evropská kultura si totiž vypůjčila něco z té domorodé části, kterou následně použila ve svých interiérech. Konec konců i latinský název colonus znamená kolonie.
Máte rádi filmy jako Vzpomínky na Afriku nebo Lovci lvů? Pak právě koloniální styl by se vám mohl líbit.
Charakteristické znaky
Existuje několik prvků, stejně jako je to třeba u anglického nebo viktoriánského stylu, kterými se řiďte, když se rozhodnete pro zařízení vašeho bydlení v koloniálním stylu.
- masivní prvky dřevěného nábytku
- kov
- kůže
- kožešiny
- domorodé předměty
Anglické interiéry si libují v knihovnách, lampách a koutcích pro čtení. Ale důležitá je celková elegance.
Začněte s tím, že koupíte kvalitní sedačku, ta je koneckonců i symbolem anglického interiéru. Je to i důvod, proč obývací pokoj je tak útulný, pohodlný a elegantní. Rozhodně se vyhýbejte minimalismu. Pamatujte, že sedačky by měly být naducané, měkké, se spoustou přidaných polštářů. Potahované jsou většinou kvalitním textilem, obvykle s květinovými vzory či historickými ornamenty.
Pořiďte si krby
Můžete ale koupit i ten falešný. Nejen proto, že sloužily k vytápění. Krby a jejich okolí bylo místo, kde se rodina scházela a debatovala. V moderní době zůstávají na svém místě nejen z důvodů účelných, ale i jako dekorace. Pravda, trochu prostorná dekorace. Často využívají říms, na které se velmi vděčně vystavují fotografie členů rodiny, stolní hodiny a dekorační předměty.
Knihovny
Ať už se jedná o místnosti, či jen kusy nábytku rozmístěné po domě, knihovna by vám v britském interiéru nikdy chybět neměla. Angličané milují knihy a jejich úložiště jsou pro ně málem posvátná… Taková knihovna až ke stropu se schůdky dodá vašemu domovu intelektuální nádech, který bude k nezaplacení.
Barva
Co se týče palety barev, tak ta je různá, nicméně převládá spíše tlumená zelená, písková až hnědá. Opomenout nesmíme ani na slonovou kost.
Koupelny
Koupelny staví na velkých i malých vanách, mozaikové výzdobě a oddělených kohoutcích. Ano, v případě vody – trochu se nám v tom ztrácí praktičnost, ale řekněte sami, není to nádhera? Kohoutky jsou velkým uměleckým dílem každé koupelny.
Nejklasičtější vanou pro styl anglický v koupelnách bývá vana na nožičkách. Anglické koupelny se nebrání ani takovým zajímavostem jako kamenné zdi, či vitráže. Koupelny se vesměs podle typu anglického interiéru neliší… Snad jen barevností a prostorem – obě varianty bývají velmi světlé.
Vybíráme doplňky a dekorace
Záclony a závěsy
Na pěkné záclony nebo závěsy rozhodně nezapomeňte. Nemají sice předepsaný vzor ani délku, ačkoli Angličané milují pruhy látek dlouhé až na zem – ale upřímně, nejedná se jen o záclony, následují i ubrusy
Nejlepší lustr
Velký lustr to je už takový symbol koloniálního stylu. V bohatších rodinách bývají lustry skutečně křišťálové, v chudších napodobeniny. Mosazné lustry také nejsou výjimkou.
Dřevěné sošky
Pokud máte možnost sežeňte si nějaké sošky z Afriky. Třeba taková žirafa, nebo klečící miniaturní náčelník dodá vašemu interiéru to správné kouzlo.
Obrazy
Pokuste se vybrat takové, na kterých je zobrazena neurčitá krajina. Vždycky můžete říci, že to je Kongo. Vidíte vzadu tu gorilu?
Svícny
Nejideálnější jsou ze dřeva nebo kovu. Neohrnujte nos ale ani nad nějakým zvířecím motive, i to ke tomu africkému stylu patří.
Vybírat nemusíte jenom předměty z Afriky, inspirovat se můžete i z Austrálie či jiných států. Anebo se pak vydat na výlet do pralesa.