Your search results

Jak na lepší a zdravější vzduch v bytě?

Napsáno Dana Beková v 21. 2. 2022
0

Přáli byste si dýchat zdravější vzduch? Ráno se probouzet odpočinutí a hlavně vědět, že bydlíte ve zdravém domě? Bohužel nestačí jenom, když si zjistíte z čeho je váš dům postaven, ale také byste se měli zaměřit na kvalitu oken, a co si domů kupujete.

Obecně odborníci doporučují vyhnout se plastovým materiálům pro rámy oken či dveří. Důvod je jednoduchý. Jsou nepropustné. Mohou sice bránit únikům tepla, zároveň ale nevpouštějí do bytu čerstvý vzduch. A ten je pro zdravotní stav člověka nejzásadnější.

Když zvolíte vhodné materiály, tak můžete například ovlivnit vlhkost vzduchu v bytě.

zdravější vzduch 2
Jak na zdravější vzduch?

Čemu doma věnovat pozornost?

Aby se vám lépe dýchalo je nutné, abyste se zaměřili na několik rizik, která mohou váš vzduch ovlivnit.

  • Riziko astmatu – život ve vlhkých místnostech zvyšuje riziko rozvoje astmatu až o 85 %.
  • Moc plastů – bez umělých materiálů budeme mít zdravější vzduch i spánek.
  • Klimatizace a čistička – pokud je to možné používejte v létě klimatizaci s čistými filtry, ale také v zimě zapojte čističku vzduchu. Pokud zatím čističku nemáte, s jejím výběrem vám pomůže recenze čističek vzduchu. Variantou může být klimatizace s čističkou vzduchu. Určitě si zjistěte, jaký problém se vzduchem u vás v domě máte. Paneláky bývají sušší a naopak starší domy vlhké. Ani jedno není dlouhodobě dobré.
  • Světlo – k častým bolestem hlavy vede špatně umístěné světlo.

Nastěhování do nového

Pokud jste se právě nastěhovali do nového bytu, tak úplně první, co udělejte, že pořádně byt vyvětrejte. Zbavíte se tak nežádoucích látek používaných v nátěrech, rozpouštědlech, také stabilizátorech a dalších přípravcích.  

Jestli si do bytu pořizujete nový nábytek, měli byste mít u něj certifikát o zdravotní nezávadnosti. U starších kousků zase zkontrolujte pryskyřici, zda se neuvolňuje formaldehyd, který má pak neblahý vliv na mozkovou činnost a dýchání.

Různé domácí nátěry jsou super, ale často si tím můžete uškodit. Špatné je samozřejmě, když dlouhodobě nátěry cítíte, ale škodit dokáží i mnohem více nenápadné nátěry.

Není nad přírodní produkt

Přírodní a kvalitní materiál je opravdu k nezaplací. Při koupi pamatujte nejen na lněné povlečení, které vás v zimě zahřeje a v létě příjemně ochladí, ale i na matrace (třeba od českého výrobce), aniž by vám to způsobilo průvan v peněžence.

To samé platí i o nábytku či hráčkách pro děti. U těch se navíc ujistěte, zda pro výrobu nebyly použity bisfenoly či další látky, které mají dlouhodobější škodlivý vliv na lidské zdraví.

Znáte pračku vzduchu?

Pračka vzduchu je  vlastně zvlhčovač. Nepleťte si ho s čističkou, jsou to dva různé pojmy, i když společným rysem je zlepšení kvality ovzduší v místnosti. Hlavním úkolem pračky vzduchu je přirozené zvlhčování vzduchu v místnosti. K tomu používá rotující disky, které jsou ponořené ve vodě. Proudem nasávaného suchého vzduchu se voda následně odpařuje a rozhání do místnosti. Navíc plastové disky fungují jako vodní filtry. Prachové a pylové částice z nasátého vzduchu se zachytávají na mokrý povrch disků. Při rotaci pak dochází k neustálému oplachování jejich povrchu a nečistoty jsou pak odplavené do nádrže s vodou.

Pro koho jsou takové pračky vhodné? Ideální jsou pro alergiky, nebo slouží i jako prevence respiračních nemocí. Dokáží snížit prašnost v místnosti a jsou prospěšná i při lehké pylové alergii. A tak zdravější vzduch v bytě bude zaručen.

zdravější vzduch
Není nad přírodní materiál.

Větrat, větrat a zase větrat

Pamatujete, když vám babičky radily, abyste hodně větrali, že to je nezbytné? A vy jste se pak třásli kosou? Měly pravdu a dochází na jejich slova. Zjistíte, že se vám ve vyvětrané ložnici lépe usíná i vstává. Obecně se doporučuje, aby teplota v ložnici nepřesáhla osmnáct stupňů, proto si raději vezměte teplejší spodní prádlo, než abyste přitápěli. Podle odborníků se v místnostech nad 24 stupňu přemnožují škodlivé látky a bakterie, které se následně uvolňuji do vzduchu.

Větrání je ještě důležitější, pokud v místnosti trávíte 20 a více hodin denně. Typicky máte home office a jdete si jen nakoupit a projít se. V tomto případě je větrání ještě důležitější a doopravdy větrejte minimálně dvakrát denně a to dlouze.

Proto nejideálnější je, když větráte v bytě několikrát denně a vždy několik minut. Jak už jsme uvedli příklad s ložnicí, tak tu větrejte i z dalšího důvodu, aby roztoči nedostali šanci k rejdování v lůžkovinách. Pořizujte si takový materiál, jako je len hedvábí či satén, pod kterým se vám pak velmi snadno usne.    

Pokojové rostliny

I když nejste velký fanoušek rostlin, tak doporučujeme mít v bytě alespoň 2-3 nenáročné pokojové rostliny. Některé nenáročné pokojové rostliny mají navíc tu vlastnost, že filtrují a čistí vzduch. Můžeme doporučit například lopatkovec. Pokojové rostliny mohou udělat z vaší ložnice zase o něco zdravější prostředí pro spánek.

A mezitím než se pořádně zamyslíte nad zdravějším vzduchem ve vaší domácnosti si můžete přečíst třeba článek o zdravém sezení u počítače nebo výhody a nevýhody družstevního bydlení.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings