Jak na fotovoltaiku pro SVJ?
SVJ neboli Společenství vlastníků jednotek je právnická osoba, která zajišťuje péči o dům, či pozemky, které k němu patří. Dále hospodaří s penězi, jež získává především od vlastníků jednotek. Když pomineme solární kolektory, pro ohřev teplé vody na střechách, objevují se i fotovoltaické panely pro výrobu elektřiny. Může si ale takovou fotovoltaiku pořídit i SVJ? A vyplatí se do takového systému investovat?
Fotovoltaika i pro SVJ má spoustu výhod.
Výhody fotovoltaiky pro SVJ
Co vlastně obecně přináší fotovoltaika? Především výrazně ušetří! Co se týče ekologického benefitu, tak ten už je jen pomyslnou třešničkou na dortu. Jenže co dál?
- okamžitou úsporu energie
- státní dotaci na instalaci ve výši 50 %
- energetická soběstačnost
- udržitelný životní styl
- modernizace stárnoucích domů
- vyšší komfort bydlení
- zvýšení hodnoty domu
Mít bytovou jednotku v SVJ má ještě další pozitiva. Zlepšuje se využívání vyrobené energie díky různým životním rytmům jejich obyvatel. Vždycky je zkrátka někdo, kdo zrovna potřebuje svítit, prát nebo pracovat na počítači, ať je den nebo noc. Zatímco v rodinném domku, když se spí, tak se spí. Česko má navíc unikát v tom, že v bytových domech různého typu u nás bydlí 50–60 % obyvatel, což je i na střední a východní Evropu vysoké číslo. Zhruba polovina bytů je v cihlových činžácích, druhá půlka v panelové zástavbě – jenom v české části Československa vzniklo panelových domů asi 80 000. Tak či tak, velká část je energeticky zastaralá a jejich obyvatelé chtě nechtě plýtvají energiemi a platí zbytečně moc. Jenže jak ušetřit na vytápění?
Kritéria pro střechu u SVJ
V případě rovné střechy je možné využít pro instalaci fotovoltaiky samo zátěžovou konstrukci, která dokonce není kotvena do střešního pláště. Tím odpadají obavy z poškození střešní krytiny v rámci instalace.
Životnost instalovaných fotovoltaických panelů je u dnešních technologií 25 let. Vzhledem k této délce je doporučená před instalací fotovoltaiky rekonstrukce střechy, případně profesionální posouzení stavu, aby po instalaci fotovoltaiky zbytečně nemuselo docházet k zásahům do střešní krytiny.
V některých domech se obávají poškození střechy i pouhým chozením. Strach je ale naprosto zbytečný. Provoz fotovoltaiky je bezúdržbový a nevyžaduje prakticky žádné zásahy. Jen jednou za tři roky musíte provést revizi systému.
Složitý proces
Nicméně SVJ čeká výrazně obtížnější administrativní proces než ostatní. Velkým neduhem je, jak poznat, kdy která domácnost odebrala kolik elektřiny z fotovoltaiky a kolik ze sítě a podle toho pak provést zaúčtování spotřeby mezi jednotlivými byty. Instalace samotné fotovoltaiky nemusí stačí, musí se sloučit odběrná místa v době, naistalovat podružné měření a SVJ se pak následně stane dodavatelem elektřiny celého domu. Velkým kamenem úrazu pak je, že si všechny tyto nezbytnosti musí SVJ odsouhlasit na schůzi. Na konci tunelu bývá světlo se říká, proto i novela energetického zákona, ve které snad bude zakotvena pravidla pro komunitní energetiku a sdílení elektřiny.
Návrat ceny
Nárůst cen energií vám přímo hraje do karet, protože čím víc platíme za dodávky z veřejné sítě, tím více samozřejmě šetříte díky víceméně pevným nákladům na solární energii. A kvůli tomu se vám rychleji také investice vrátí. Už dávno neplatí, že se investice do fotovoltaiky vrací deset i více let. Úplně běžně se teď bavíme o 5 letech, nebo dokonce kratší době. Fotovoltaika je navíc v posledních letech stále účinnější a standardní doba záruky (na alespoň 83% výkon) se prodloužila na 25 let. Investice je jistější než kdykoli dříve. Pak už jen stačí přesvědčit dostatek členů a sen o fotovoltaice se stane skutečností.