Jak na divokou zahradu?
Jestli jste se dostali ve svém životě do fáze, kdy vám vadí vše perfektní a dokonalé, pak i vaše zahrada novému stylu svého pána neunikne. Pravdou je, že zahrada opravdu nemusí vypadat jako ze žurnálu, a pokud necháte zahradu růst divoce, dokonce bude šik. Divokou zahradu si vlastně vybudujete přírodní, ve které bude překypovat život. Ale i takové místo potřebuje svůj řád, jak na to se dozvíte v našem článku.
Místo, o které se nikdo nestará
Ano tohle si o vás asi budou myslet sousedi, ale nenechte se odradit. Zkrátka, ponechte některé části vaší zahrady neuklizené. Příroda má totiž ráda nepořádek. Nepalte spadané listí, jen ho nahrabte do zapadlých koutů zahrady. Naházejte na něj větve a jiné části stromů a keřů. Samozřejmě dbejte, aby nic nebylo napadené škůdci. Vytvoříte tím prostor pro obrovské množství užitečného hmyzu a ptákům hledajícím potravu nabídnete místo plné lahůdek. No ta bene se dočkáte návštěvy třeba ježka, který se tu uloží k zimnímu spánku.
Zapomeňte na jakoukoli péči
A kde se vůbec vzal ten trend zakládat divokou zahradu? Nevíme, jestli četli knihu od Mary Reynolds, ale myšlenka divokosti se rozmohla po celé Evropě i Severní Americe. Svým způsobem jde o minimalismus, co se týká zahradních prací, který přináší větší pestrost, a více života do zahrady. Navíc, nepoužijete žádnou chemii, proto i plody, které z nich bude čerpat, v podobě bylinek a koření, jsou opravdu zdravé. Základem je prostě ekologický přístup, a ten bychom v dnešní době měli dodržovat všichni.
Vybírejte původní rostliny
Velkým současným trendem je budování ekologických zahrad, kde se využijí původní rostliny. Jinak řečeno: vysaďte na vaši divokou zahradu to co by rostlo bez zásahu lidské ruky. Původní rostliny snadno rostou, jsou bezúdržbové a poskytují jídlo a důležité útočiště pro živočichy.
Když se rozhodnete vysadit na vaší zahradě levanduli, motýlí keř, echinacea, rudbekie, mateřídoušku, pak očekávejte kromě návštěvy motýlů i včely a čmeláky. Je vaším snem dočkat se pořádné každoroční úrody? Včely rozhodně přitáhne vaše zahrada plná trvalek, na to vezměte jed.
Luční květiny místo trávy
Květnaté louky mají několik výhod. Nemusíte je pravidelně sekat, většinou stačí 2x–3x do roka. Nicméně i tak se podívejte na náš článek o sekačkách, třeba pro sekání před vaším domem se bude hodit. Vlivem druhové rozmanitosti v divoké zahradě najde úkryt i potravu velké množství hmyzu a dalších živočichů. Také nezapomínejme na estetickou stránku.
K jezírku vysázejte vhodné rostliny
Až si přečtete náš článek o zahradních jezírkách, dáte nám za pravdu, že nejdůležitější součástí vašeho káčáku jsou rostlinky. Vodní rostliny kořenící v hloubce, které udržují vodu bez řas (například růžkatec nebo bahnička). A určitě nechte na hladině plavat lekníny. Na okraji vašeho jezírka vytvořte mělkou bažinu, na kterou navažte řadu vlhkomilných rostlin, které tolik nepotřebují úplné zamokření (pomněnka, máta, čechrava). Pak bude vaše jezírko vypadat opravdu divoce.
Útočiště pro ptáky
Na vaši divokou zahradu nezapomeňte umístit krmítko pro ptáky. Pravidelně ho doplňujte přírodním zdrojem potravy. Ne všichni ptáci se živí plody bobulovitých keřů. Mohanie, kalina, jeřáb, všechny tyto stromy a keře milují, tak je i vy mějte na své přírodní zahradě. Poskytnou jim potravu, ale i v korunách stromů si vytvoří dokonale maskovaná hnízda.
Divočina nevznikne sama
Rozhodně doporučujeme zaměřit se na knihy o divokých zahradách. Vydaná i v češtině byla celá řada. Je totiž dobré vědět, jak na divokou zahradu, vypozorovat mechanismy vztahy a pravidla. Takže neváhejte a dál studujte.
Mimoto se můžete podívat ještě na naše další články, například 10 pravidel typografie nebo co to je HDO.
Skvělý článek. Více takových.
Dobrý den, děkujeme za reakci. V našem blogu najdete určitě další články, které Vás budou inspirovat.
Hezký den
Dana