Jak na anglický styl bydlení?
Stejně jako viktoriánský styl, tak i ten anglický je útulný, elegantní a především uklizený. K tomu si ještě domyslíte čaj o páté nebo slavné detektivky Hercule Poirota, a hned byste v takovém stylu chtěli bydlet. Asi se nebudete příliš divit, že v posledních letech je i velmi populární. Ale jaké jsou vůbec záchytné body, které určují, že se jedná o starý dobrý britský styl?
Základem je krb
Umíte si představit obydlí Harryho Pottera bez krbu? Už je to tak zažité, že ne, a stejně tomu tak je i u anglického stylu. Kdo by se v upršené Anglii nechtěl zahřát u žhnoucích plamenů. Jenže panelákové byty vám asi těžko dovolí pořídit si takový fungující krb, naštěstí máte možnost vyzkoušet například ten falešný. Vyrobit si ho můžete i z kartonu! Místo plamenů ohně použijte různé tvary svíček. Prostor vám krásně provoní!
Nicméně, pokud jste šťastlivci a máte rodinný dům, ve kterém už krb pořízený máte, nezapomeňte ho vybavit i krbovou římsou. Ne, nemusíte na něj věšet punčochy jako v románech od Charlese Dickense, stačí když na něj dáte třeba staré hodiny, nebo květináč s květinou.
U dekorací nešetřte
U anglického stylu neplatí, že méně je více. Angličané milují dekorace, až by se dalo říci, že jde o přeplácanost. Co se dá dělat? Takže, pořiďte si:
- barevné polštáře se vzory nebo minimálně s třásněmi
- různé koberečky
- fotorámečky
- obrazy
- sošky
- lampičky
- různé dečky (i ty krajkové)
Na pohovku umístěte co nejvíce polštářků a rozhodně se nedržte při zemi. Pořiďte si romantické vzory, které můžete zkombinovat s kostkou. V případě, že máte starý svícen, který jste chtěli vyhodit, tak i ten použijte. Staré knihy jak z antikvariátu se budou vyjímat zase v knihovně. Do interiéru rozmístěte lampičky s různými vzory. Na stole by pak neměla chybět váza s růžemi, pivoňkami nebo s cesmínou.
Pamatujte, že váš interiér by měl evokovat bydlení Jane Austenové.
Co se týče obrazů, tak volte spíše klasické než moderní umění. A na závěr si kupte nějaký hezký porcelánový servis, a to na čaj. Ten nesmí v anglickém stylu chybět.
Mnoho nábytku
Čím starší tím lepší, dalo by se říct o nábytku. Vybírejte spíše z tmavé barvy, nic světlého. Vyrobený by měl být i dubového, borovicového nebo ořechového dřeva. Nezapomeňte, že Angličané milují obzvlášť nábytek. Rádi různě kombinují a upravují. V tom jsou si podobní s Francouzi a jejich stylem. Určitě si pořiďte masivní kožené křeslo, čalouněnou pohovku, leštěný sekretář, skleník s čajovým servisem. A máte vyhráno!
Okna vyzdobte dlouhými, těžkými závěsy a záclony (snažte se podívat po střapcích). Navíc jsou povolené vzorované látky. Pokud máte možnost, koukněte se i po stojících hodinách, tapetách ve stylu anglických venkovských sídel či posteli s nebesy. Nebo alespoň, aby vaše postel měla v rozích vyřezávané sloupky. Na chodbě by pak neměl chybět odkládací stolek.
Tradice čaj o páté
Již jsme se o této tradici zmínili. Jen trocha kapky z historie, ta totiž nikdy neuškodí. Tradice tzv. čaje o páté sahá do posledních let 18. století. V té době byla v Anglii běžná jen snídaně a večeře.
Dnes můžete své návštěvě podávat čaj Earl Grey nebo Darjeeling s cukrem a mlékem.
Existuje pověst, která vypráví, že známý čaj o páté vymyslela vévodkyně z Bedfordu, jelikož trpěla příliš velkým pocitem hladu, zařadila do svého jídelníčku setkání u čaje, kde nabízela kromě šálku teplého nápoje, dezerty či lehké rybí sendviče. Hlavním bodem byla především ale konverzace.
Dnes můžete vyzkoušet tuto tradici i v České republice. V Praze jsou kavárny, které jej provozují a to se vším všudy.