Your search results

Jak může vypadat bungalov ve svahu?

Pořídit si jednoduché a ekologické bydlení je v posledních letech velkým trendem. Ceny nemovitostí neustále rostou, a na výběr člověk opravdu nemá. Pokud vlastníte někde pozemek, a potkalo vás to štěstí či neštěstí, že je ve svahu, není nic jednoduššího než si pořídit bungalov.

Na Wikipedii jsem o u bungalovech dočetla, že pocházejí z Indie. Protože Britové neměli kde bydlet, tak přestavěli tradiční domy do stylu, který se Britům líbil víc. Ať žije koloniální styl, co říkáte?

Výhody a nevýhody

I bungalov ve svahu má svá pozitiva a negativa.

Výhody

  • Snadno se do něj dostanete
  • Je ideální pro lidi s omezenou pohyblivostí, jako jsou starší lidé nebo lidé s různým postižením. Všechny místnosti jsou na jedné úrovni, tak nepotřebujete žádné schodiště.
  • Není potřeba náročná údržba
  • Tím, že je bungalov energeticky úsporný, ušetříte především na vytápění.
  • Levnější výstavba – K jeho stavbě nepotřebujete tuny materiály, takže i celková stavba je pak rychlejší. A vy se tak můžete i dříve nastěhovat.
  • Přizpůsobení – Bungalov ve svahu si můžete zařídit, jak chcete. Potřebujete pracovnu? Jednoduše si ji vytvoříte. Máte rádi italský interiér nebo francouzský? Nebojte se do toho jít!

Nevýhody

  • Méně soukromí – Tím, že jsou všechny místnosti na jedné úrovni, nemusíte mít takové soukromí jako u patrového domu. To může být nevděčné, když se chcete učit, nebo se připravit na důležitou schůzku do práce.
  • Šetřete s úložným systémem – S úložným systémem je to horší. Například bungalov nemá schodiště, tak nemůžete využít prostor pod schodištěm. Jedině šikovně nainstalovat příčky.
  • Vyšší zastavěná plocha – Ač se to nezdá bungalov má větší zastavěnou plochu než patrový dům, což znamená že budete potřebovat větší část pozemku.

Než se pustíte do stavby

Pokud máte pozemek ve svahu, musíte si sehnat odborníky, kteří vám stavbu vytvoří. Rozhodně vždycky nespoléhejte na projektanta, ale pozvěte si geologa nebo hydrogeologa. Geolog pomocí sondy odebere vzorek a převeze ho do laboratoře. Ve zprávě pak uvede únosnost zeminy po jednotlivých vrstvách, a popíše vyší hladiny spodní vody.

Určitě si sežeňte statika.

Následně statik díky této zprávě vytvoří návrh konstrukce základů. Věřte, že tím předejdete různým překvapení. Tady také můžete zjistit, že budete muset svůj bungalov založit na desce. To se dělá tak, že se odlije železobeton na místech, kde není stejně stabilní půda. V lepším případě jsou pásy, kdy vykopete rýhu a do té nalejete beton či ztracené bednění.

Podsklepení bungalovu

Kdo by nechtěl sklep? Můžete do něj uložit zeleninu i ovoce, zkrátka vše co jste si vypěstovali. Jenže chyba lávku může nastat u bungalovu ve svahu. Určitě si velmi dobře vyberte stavební firmu, ne totiž každá to dokonale zvládne. Spíše převládají firmy, které vám sklep vytvoří, ale časem se v něm začnou dělat problémy. Bohužel Hobitín není pro každého.

Vytvoření garáže

Garáž patří k bezpečným místům v domě. Výhodou je, že čím dál populárnější i coby bydlení. Nicméně uložit do ní můžete kola, lyže, nebo řadu jiných užitečných věcí. Pokud jste se rozhodli u bungalovu vytvořit garáž, určitě to udělejte. Jen počítejte s nízkým stropem a i tím, že jsou místnosti vedle sebe.

A máte další nápad do vašeho bucket listu. Bungalov ve svahu je stejně tak pohodlný a možná i lepší než běžné obydlí. Stačí se jen nad výstavbou zamyslet.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings