Your search results

Jak kombinovat letničky v truhlících?

Napsáno Dana Beková v 24. 6. 2022
0

Je vaším velkým snem rozkvetlý balkon plných letniček? Takové letničky v truhlících se musejí pravidelně opečovávat, proto vybírejte rostlinky nejen, které budou vyhovovat umístění vašeho balkonu, ale navíc aby vám vytvořily požadovaný efekt. Přitom nemusí jít ani o typicky balkonové rostliny.

Nebojte se experimentovat

Vynasnažte se truhlíky osazovat různými druhy letniček, dočkáte se tak překvapující podívané, pestrých barev, a rozdílných výšek, který bude k nezaplacení. Taková škála použitelných rostlin k vysazení je různorodá, a tak nebojte využít fantazii.

V případě, že se pokusíte o kombinaci vícero druhů, dávejte pozor na to, aby vaše vybrané letničky v truhlících měly podobné nároky na pěstování, a navzájem se snášely. Nebojte se proto o zajímavou souhru rostlin třeba s muškáty. Mimoto zkuste nádoby a truhlíky osázet i jedním druhem. Následný výtvor pak vytvoří květinový vodopád, který vám bude leckdo závidět.  

letničky a terasa
Letničky v truhlících vám vytvoří na balkoně vodopád.

Aby letničky v truhlících dlouho kvetly

O letničky se budete muset pořádně starat. Mimo základní péči je nutné některé mladé rostlinky po výsadbě zaštípnout. Platí to třeba u hledíku, letní fialy, či astry. Podpoříte tak jejich růst, a hlavně zesílení rostlin. Jestliže toužíte po prodloužení dobu kvetení, odstraňujte pravidelně semeníky, aby se rostlina úplně nevyčerpala. Také kontrolujte, zda není vaše letnička napadena nějakou chorobou či škůdcem. Zrovna na terasách či balkonech to bývá velmi časté a pro letničky i zhoubné.

barevné letničky
O letničky se musíte pořádně postarat.

Klasické „české“ letničky

Muškát

Někteří si muškát bez okna nedokážou představit. Milují světlo a slunce, jen tak vám budou bohatě kvést. Navíc snesou i jižně orientovanou polohu. Snažte se je ale chránit před deštěm. Právě proto si je tolik vynachvalují chalupáři, protože vydrží bez vody i několik dní. Hnojivo jim dopřejte tak jednou za dva týdny. I takovým dobrým hnojivem vám poslouží kávová sedlina. Pokud se rozhodnete nechat muškát přezimovat, tak ho vyjměte z nádoby, obalte ho papírem a trochou zeminy. Možná pak budete úspěšnější než já, které se to zatím nikdy nepodařilo.

letničky v oknech
Muškát sluší každému oknu.

Petúnie

Jsou nejoblíbenější balkonovou rostlinou, které vám pokvetou nejrozmanitějšími barvami. Dopřejte jim proto vhodnou zeminu, slunečné místo, a pravidelnou dávku vody. Nejzajímavější je, že se petúnie řadí k víceletým rostlinkám, přesto my ji máme mezi letničky. Petúnii hnojte kvalitním vícesložkovým hnojivem s vyšším obsahem vápníku a železa.

petunie je také letnička
Petúnie je krásná letnička.

A jaké letničky nejlépe kombinovat?

Bacopa (sutera)

Nejideálnější je do závěsných košíků, její dlouhé výhony s drobnými, neustále dokvétajícími bílými kvítky budou přepadat přes okraj, a tak působit famózně a objemně. Co se týče substrátu, nenechte ji nikdy úplně vyschnout. Bacopa nemá ráda suchou hlínu. Pokud se rozhodnete ji také nechat přezimovat, tak stejně jako u muškátu, využijte chladné místo.

Krásná letnička
Bacopu musíte mít určitě na terase.

Milion bells  (Kalibrachoa)

Jsou velmi podobné petúniím, droboučká kvítka obsypávají dlouhé šlahouny rostliny. Obzvlášť se vám bude líbit v odlišných barvách sesazených a prolínacích se v jednom truhlíku.

Kalibrachoa je krásná letnička
Kalibrachoa má drobná kvítka.

Tymofila

Tahle letnička roste bochánkovitě, má jemně stříhané listy a příjemně voní po citronu. Když se rozhodnete ji vysadit k okraji truhlíku, budou její šlahouny přepadat přes okraj. Neúnavně kvete stále novými, jasně žlutými kvítky, co připomínají sedmikrásky. Zeminu nezapomeňte přilepšit vyšším obsahem vápna. Také si dávejte pozor, abyste ji nepřelili, mohlo by ji to zahubit.

drobná letnička
Tymofila je podobná sedmikrásce.

Vějířovka (Scaevola)

Nejideálnější je do závěsných nádob, právě kvůli svému převislému růstu. V truhlíku nic nezkazíte kombinací s bílými, žlutými i fialovými letničkami. Má ráda plné slunce, občas polostín. Nebojte se ji vydatně hnojit a zalévat, odvděčí se vám.

Drobná fialová letnička
Scaevola je ideální do závěsných květináčů.

Paprskovka (Osteospermum)

Tato letnička je velmi dominantní, obzvlášť svými barvami; fialovou nebo růžovobílou. Miluje slunce ale dávejte pozor, abyste ji nepřelili. Vyloženě to nesnáší. Také substrát by neměl úplně vyschnout. Zkuste ji přimíchat s hledíkovkou keříčkovou, torénií, či sporýšem zahradním. Škoda jen, že si ji nemůžete natrhat do vázy.

letničky na balkon
Paprskovka je dominantní letnička.

Torénie

Je to velmi jednoduchá rostlina pro pěstování, takže ji zvládne i zahradník – začátečník. Letničku v truhlíku zalévejte pravidelně, ale nepřehánějte to. Snažte se alespoň každý měsíc přidávat kompost. Nejčastěji má modrou barvu, ale najdete ji i v růžové, žluté, fialové a bílé barvě.

Torénie je krásná letnička
Torénii pravidelně zalévejte.

Stejně jako u každé jiné rostliny, i letničky v truhlících si zaslouží vaší pozornost. Podívejte se ještě na naše další články třeba na tipy, které vám pomohou pěstovat letničky, nebo jakou si vybrat ideální sekačku na trávu. Nebo se rovnou inspirujte bezlepkovou dietou.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings