Your search results

Jak fungují solární nabíjecí stanice pro elektromobily?

Napsáno Dana Beková v 23. 5. 2024
0

Každým rokem roste strmě počet prodaných elektromobilů. Mezi největší pozitiva je rozhodně bezemisní provoz, který zajistí zdravější ovzduší a nižší dopady na klimatické změny. Solární nabíjecí stanice jsou většinou již samozřejmostí, navíc pokud ji máte i u vašeho domu. Stejně jako společný pokoj pro kluka a holku, mají i stanice svá pravidla. Ale víte určitě, jak fungují?

Nabíjíme elektromobil

Nedávno jsem četla knihu od Petera Wohllebena, který popisoval svoji zkušenost s elektromobile. Peter bydlí v Německu a jednou s manželkou potřeboval zajet do města, které leželo na druhém konci země. Nebál se toho, říkal si, že má elektromobil. Jenže chyba lávky. Peter s manželkou do zmíněného města dojel, jenže když se vraceli, tak domů dorazili opravdu jen s velkými obtížemi. Vypnuli klimatizaci v autě, rádio a jízdu přizpůsobili tak aby dojeli. I když venku byla velká zima. A proč měli takové problémy? Jelikož si nestačili včas nabít svůj elektromobil. Peter tuto historku zmínil ve své knize proto, aby upozornil, že ani tato možnost jízdy není nejlepší a nejgeniálnější. Ještě má co dohánět. Osobně si myslím, že je to i o jiných aspektech. Například, kde všude můžete elektromobil nabít? Podívejte se na mapu, která se bude postupem času určitě zhušťovat.

Solární nabíjecí stanice můžete nabíjet jak ve veřejné sítí, ve firmě nebo doma. Tak proč to nevyužít?

Veřejná síť – najdete je u supermarketů, v garážích nebo u čerpacích stanicích. Nevýhodou je, že nemusíte vždycky najít místo. Kromě toho cena za kW je oproti domácímu nabíjení daleko větší.

Ve firmě – pokud máte více aut v rámci firmy, jistě se vám elektromobil bude hodit. Pořízení dobíjecí infrastruktury může být i zajímavým benefitem pro zaměstnance.

Jaký je rozdíl mezi AC a DC nabíjením?

  • AC (alternating current) – dobíjení je pomalejší, mimoto vstupuje do elektromobilu ze stojanu, wallboxu nebo zásuvky střídavý proud. Vůz se tak musí v palubní nabíječce přeměnit na stejnosměrný. S tímto systémem se častěji setkáte v domácnostech. Zato výhodou je, že AC podporuje každý elektromobil.
  • DC (direct current) – ten využívá rovnou stejnosměrný proud, proto takové nabití trvá někdy i jen 30 minut.  Hodí se na cesty. Rychle natankujte, a brzy se vydáte na další cestu. DC možná chybělo právě Peteru Wohllbenovi.

Co to je Wallbox a jak funguje?

Jedná se o domácí nabíjecí stanici, která je ideální pro váš elektromobil nebo hybridní automobil. A jak se používá? Bezpečně ho připojíte k elektromobilu a celkový proces se řídí sám. A další výhody?

  • Je rychlý, a to až 10x rychleji než v domácí zásuvce
  • Oceníte jistě flexibilnost, protože vám kdykoli bude k dispozici.
  • Samozřejmá je bezpečnost. U domácí zásuvky se vám může stát, že dojde k přehřátí a požáru kabelů.
  • Vlivem udržitelnosti, využijete vyrobenou zelenou elektřinu z vlastní fotovoltaiky k nabíjení elektromobilu
  • Většinou se Wallbox umístí na zeď domu. Nejlépe u garáže. Díky tomu poskytuje bezpečné a rychlé dobíjení i dostatečný komfort.
  • Řídit ho můžete i na dálku.

Nerovnoměrná energie

Z fotovoltaických panelů vychází nerovnoměrná energie, která je i velmi proměnlivá. Proto se nedodává přímo do baterie elektromobilu. U každé instalace solárních panelů musí být nainstalován i střídač, který elektřinu přemění, aby bylo možné ji do domácí sítě použít.

Nabíjecí stanice, která je v kombinaci se systémem řízení spotřeby energie předpoví, kdy je ideální doba pro nabíjení. Díky tomu můžete využít vlastní vyrobenou energii a nemusíte tak kupovat elektřinu ze sítě.

Takže až si budete chtít pořizovat například bungalov ve svahu, určitě nezapomeňte na vhodnou stanicí. Konec konců se správným výběrem ušetříte i elektřinu.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings