Jak funguje zahradničení podle měsíce?
Tajuplný a záhadný Měsíc, co uprostřed noci svítí, je takovým přírodním jevem, že to každého udivuje. Již prastaré mýty přisuzovaly lunární záři magickou moc. Měsíc se stal inspirací pro spisovatelé, výtvarníky, hudebníky, ale i zahradníky. Principem lunárního zahradničení je teorie, že měsíc při své cestě po obloze ovlivňuje i vegetační cyklus rostlin. Bohužel tuto domněnku nikdy nikdo nepotvrdil, ale je velký počet zahradníků, co se jí nechá vést.
Fáze měsíce
Jednotlivé fáze Měsíce ovlivňují, kdy jsou příznivé nebo nepříznivé dny pro výsadbu, očkování, roubování, hnojení či sklizeň. Sluneční světlo, které se během noci odráží od měsíčního povrchu a dopadá na Zemi, má na pozemský život skutečně vliv.
Měsíc žije ve tvé kůži.
Pablo Neruda
A v mnoha případech větší, než bychom očekávali. Měsíc působí na proudění mízy a šťávy v rostlinách. Když dorůstá, stoupají vzhůru a posilují růst listů, květů i plodů, a při výdechu naopak klesají, čímž se posiluje tvorba kořene.
Změna výšky měsíce je také známá jako sestupná a vzestupná fáze. Nejhlubší bod se nachází v souhvězdí Střelce. Odtud vystupuje do souhvězdí Blížence a zpět do souhvězdí Střelce. Pokud jde o měsíční zahrádkaření, narůstání měsíce si lehce představíte jako výdech Země. Rostlinnou mízu měsíc přitahuje a dostává se do horních částí rostliny. Tato fáze se dobře hodí pro sklizeň ovoce. Díky šťávám v horní části rostlin mají plody delší životnost.
Pokud jde o úbytek měsíce, představte si, že Země inhaluje. Voda a živiny ustoupí do spodních částí rostlin. To je ten správný čas na sklizeň brambor, ředkve nebo cibule, vůbec veškeré kořenové zeleniny. Nezapomínejme ani na česnek. Zpětný řez živých plotů je také vhodný, protože tím ztratí živý plot méně svých rostlinných šťáv.
Doba těsně předtím, než Měsíc dosáhne svého nejnižšího bodu, se dokonale hodí pro péči o trávník. Může se odstranit plevel a taky lze posekat trávník. V této fázi Měsíce oba rostou pomaleji.
Dorůstající měsíc
Když dorůstá Měsíc, tak rostliny lépe a rychleji přijímají hnojivo. Nezapomeňte v tomto období ošetřovat listovou, květovou a plodovou zeleninu. vydechovaná energie v této fázi měsíce skvěle prospívá nadzemním částem rostlin, jako je třeba salát, hlávkové zelí, květák, luštěniny, okurky, rajčata, bobuloviny a ovocné stromy. Doporučeno je nejen přesazování rostlin, ale i jejich očkování a roubování, protože rouby se rychleji ujmou a rány se brzy zacelí. A když sekat náš pěstovaný zelený trávník, tak právě teď! Určitě tato fáze prospívá i sešlapávání kompostu. A také nejlepší čas na sklizeň květů a plodů.
Ubývající měsíc
Naopak v této fázi se vstřebávání veškerých látek zpomaluje. Proto je vhodný čas na okopávání a pletí kořenové, hlíznaté a cibulové zeleniny. A co říká lidová moudrost? Rostliny nasávají v tuto dobu energii, kterou pak ukládají do svých podzemních zásobáren. Nejvhodnější čas je to i pro prořezávání stromů, protože z nich neteče tak potřebná míza, a samozřejmě na sklizeň úrody a její následné zpracování a uskladnění.
Úplněk a Novoluní
Úplněk i Novoluní jsou prostě citlivá období. Takže je určitě příhodné nevysévat, nevysazovat ani nepřesazovat vůbec nic! Ovšem upravit nadzemní části rostlin? Tak to dozajista ano, protože nejsou tak senzibilní na bolestivé zásahy. A hlavně? V následující fázi Měsíce se dobře uzdraví. Pokud chcete zabránit růstu živých plotů, stříhejte je právě za úplňku nebo krátce po něm při ubývajícím měsíci. A důležitá rada na závěr? Zcela jistě vynechte veškeré hnojení!
Zatím neexistuje žádný vědecký důkaz, že by zahrádkaření podle Měsíce poskytlo lepší úspěch. Ale proč to nezkusit?
Až si přečtete náš článek, podívejte se třeba na tipy na tvorbu předzahrádky, rostliny kolem bazénu, nebo cviky na štíhlý pas.