Jak funguje půjčka na družstevní byt?
Přečetli jste si článek o dřevostavbách, a s myšlenkou, že budete bydlet do konce života v roubence jste se nespokojili? Raději jste se rozhodli pro pořízení družstevního bytu. Teď nastává ale ta hlavní a podstatná překážka. Kde vezmu peníze na takový byt? Peníze jsou důležité, a my jsme proto pro vás vybrali pár nápadů, které se vám budou hodit až si takový byt budete chtít pořídit. Takže, jaké tedy máte další možnosti ohledně půjček na družstevní byt?
Klasická hypotéka je vlastně dlouhodobý účelový úvěr, který je vázaný na danou nemovitost. V případě družstevního bytu není ono vázání úvěru na byt tak jednoduché jako u bytu vlastnického.
Předhypoteční úvěr
Jednou z možností, jak si pomoci s financováním družstevního bytu je předhypoteční úvěr. Tento specifický úvěr využijete jen v případě, kdy nemáte žádnou nemovitost, která by figurovala jako zástava (např. byt rodičů). A kterou byste po převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví vyvázali. Předhypotéka je nezajištěný úvěr, to znamená, že vám banka žádnou nemovitost nezastavila, přesto vám poskytne peníze na úhradu kupní ceny. Zároveň jde o překlenovací úvěr většinou na dobu 1 roku. Po celou tuto dobu nemusíte úvěr splácet, ale platíte pouze úroky. Jakmile uplyne daná lhůta 1 roku, tak musíte celý úvěr jednorázově uhradit. Pro uhrazení můžete použít hypoteční úvěr.
Půjčka na družstevní byt ze stavebního spoření
Stavební spořitelny jsou mnohdy ochotné vám poskytnou úvěr, aniž byste museli ručit nemovitostí. Horní hranice, takové půjčky na družstevní byt se pohybuje kolem 700 tisíc korun, bohužel jde o částku, která nemusí pokrýt požadovanou cenu. Zvlášť ve velkých městech je to výrazný problém. Možnou variantou je spojení prostředků ze stavebního spoření s více osoby, jako jsou rodiče, partnera či dětí.
Tajemství anuity
Anuita je nesplacená částka družstvu. V podstatě jde o úvěr, a hradí se v případě, že družstvo vzniklo za účelem privatizace bytových domů. Družstvo, tak splácí úvěr původnímu majiteli. Nejčastěji to bývá městu nebo obci. V dnešní době i nějaké developerské společnosti. Anuitu splácíte tak dlouho, dokud není úvěr splacený. Tím, že máte v družstvu podíl, tak se na splacení úvěru podílíte.
Spotřebitelský úvěr
Jednou z nejdostupnějších možností je získání spotřebitelského úvěru. Sice je úroková míra u spotřebitelských úvěrů o několik procent vyšší, stejně jako další poplatky s úvěrem spojené. Ale splatnost je kratší. Druhou stranou mince je, že budete mít vyšší měsíční splátky. U spotřebitelského úvěru si nemůžete půjčit vysokou částku, ta je možná jen u hypotéky. Proto je tato varianta vhodná v případě, že už vám chybí jen „pár“ set tisíc k doplacení. Další výhodou je, že můžete zkombinovat více spotřebitelských úvěrů, které pokryjí pořizovací cenu bytu. Mezi nejoblíbenější půjčky patří Zonky nebo Česká spořitelna.
Spotřebitelský úvěru nemá primární určení ke koupi nemovitosti, tudíž ho spíše nedoporučujeme.
Družstevní financování
Jak už jsme psali v našem článku o družstevním bydlení. Rostoucí obliba pořídit si družstevní byt, si všimly i developerské společnosti. V oblasti financování je klientem banky družstvo. Členové družstva následně splácí částku přímo družstvu, proto si i tento typ financování mohou dovolit rodiny s dětmi, živnostníci či senioři. Abyste získali členský vklad, musíte zaplatit družstvu 25–30 %. Zbytek ceny splácíte následně formou anuitních splátek, které jsou součástí měsíčního nájmu. Tím se stanete členem družstva. Až celou výstavbovou hodnotu bytu doplatíte, a pokud to stanovy umožňují, můžete zažádat o převod bytu do osobního vlastnictví.
Problém zadlužení
V úvahu přicházejí tedy různé typy úvěrů nebo jejich kombinací. Pestrost půjčkám na družstevní bydlení opravdu nechybí. Některé kombinace jsou výhodné, jiné méně, tady záleží i na vašich vstupních možnostech. Platí ale základní poučka při jakémkoliv zadlužování. Nikdy, opravdu nikdy, nechoďte s rodinnými financemi na doraz. Vždy raději myslete na finanční rezervu. Vše raději opakovaně propočítejte před samotným pořízením nemovitosti. Započítat musíte opravdu vše, tzv. poplatky za energii, fond rozvoje oprav a ostatní služby. Doporučujeme, než se pustíte do jakéhokoli nákupu nemovitosti raději spořit, aby alespoň pořizovací cena vašeho družstevního bytu byla z vašeho. Takže půjčka na družstevní byt není žádný med.
Na zchlazení žáhy i nervů z půjčky na družstevní byt si raději přečtěte, jak si předělat ložnici ve stylu feng shui, nebo jak si sestavit žebříček hodnot.