Jak často a jak dlouho filtrovat bazén?
Bazén na vlastní zahradě s křišťálově čistou vodou je snem snad každého. Realita bývá ovšem často jiná. Stačí nepříznivé počasí, vysoké teploty, nebo vítr, který do bazénu zanese nečistoty a voda se začne kazit. Co s tím? Pořiďte si filtraci. A jak dlouho filtrovat bazén?
Filtrovat bazén, a podle čeho se řídit ?
Zaměřte se při výběru na filtrační výkon. Na trhu najdeme různě velké bazény, spolu s jejich velikostí se mění i potřebný filtrační výkon. Jak ho spočítat? Objem bazénu vydělte čtyřmi. Výsledné číslo je tzv. kubíkový výkon čerpadla. Výkon filtrace by nikdy neměl být menší než kubíkový výkon čerpadla. Ideální je vyšší, obzvlášť tehdy, když filtraci od bazénu dělí větší vzdálenost, terén je členitý, nebo používáte navíc solární ohřev, tepelné čerpadlo nebo bazénový vysavač.
Vyzkoušet můžete i kartušovou a pískovou filtrací! Kartušová filtrace se využívá pro menší bazény s objemem maximálně 8 m3, písková je vhodná pro bazény s větším objemem.
Jak často filtrovat bazén?
Voda v bazénu by přes filtraci měla projít alespoň dvakrát denně, pokud ale bazén používáte hodně, klidně i víckrát. Dobu filtrace je dobré rozdělit do několika časových úseků, třeba se spínáním zhruba po hodině. Vodu nikdy nefiltrujte ve chvíli, kdy se koupete. Když běží filtrace, v bazénu nikdo nesmí být. filtrace vodu v bazénu přefiltruje zhruba za 4-5 hodin
Důležitá je i údržba filtrace
Aby filtrace fungovala přesně tak, jak má, je třeba se o ni starat. Alespoň jednou týdně zkontrolujte filtr a odplavte z něj nečistoty.
- Máte kartušovou filtraci? Pak každý týden propláchněte molitanový filtr. Ten papírový pravidelně měňte.
- Používáte pískovou filtraci? Každý týden písek properte zpětným chodem.
Kromě pravidelné filtrace je třeba vodu také upravovat. Aby byla voda v bazénu průzračná, nestačí jen pustit dvakrát denně filtr. Je zapotřebí hlídat také hodnoty jako pH, tvrdost vody, alkalitu a obsah volného chloru ve vodě.
Jaké hodnoty je třeba udržovat?
- Tvrdost vody maximálně 18° N
- Obsah volného chloru v rozmezí 0,3-0,6 mg/l
- Alkalita mezi 80-120 ppm
- pH v rozmezí 7 – 7,4
Denní péče o krásný bazén
Odstraňování nečistot: Ty, které klesly ke dnu, smeteme a odsajeme. Ty, jež zůstávají na hladině, ihned vyndáme síťkou, ušetříme si tím další práci s filtrem. Práci si usnadníme, když budeme bazén zakrývat plachtou.
Čištění stěn bazénu: Vodní kámen, prach, mastnota a další nečistoty rády vytvářejí na stěnách bazénu na úrovni hladiny typický černý kroužek, což není jen estetický problém, ale také živná půda pro řasy a zákaly. Špínu můžeme likvidovat samočinnými roboty nebo vysavači, nebo ji vzít ručně kartáčem a speciálním čisticím prostředkem (nikoliv mýdlem nebo saponáty!).
Dostatečné filtrování podle velikosti bazénu, teploty ovzduší a stavu vody. Doba filtrování se pohybuje mezi 4—8 hodinami denně, doporučuje se rozfázovat po dvou hodinách. Nejméně 1x týdně propláchneme filtrační vložku.
Pravidelná kontrola hodnoty pH a koncentrace volného chloru.
Proti zanášení nečistot do vody je dobré umístit poblíž bazénu nádrž s vodou, ve které si každý vykoupe nohy ještě před vstupem do bazénu.
Dodržujeme doporučená dávkování
Při zvýšených dávkách dezinfekce zbytečně utrácíme, a navíc riskujeme podráždění pokožky. Pokud to přeženeme s dávkováním vločkovače, může se vytvořit opalescentní zákal, který si nesedne na dno a nelze jej vysát. Při zvýšené dávce pH minus nás čeká koupání v kyselině, v opačném případě, když přeženeme pH plus, bude dezinfekce neúčinná.
Hit posledních let – slaná voda
V posledních letech lidé přecházejí na slanou vodu. Má mnoho výhod, například nevyvolává alergické reakce, nezapáchá, udržuje vodu krásně čistou a nedráždí oči. Lidé jsou s touto technologií velmi spokojení! I já za sebe mohu vřele doporučit.
K dobré údržbě přispěje i bazénové zakrytí po koupací sezóně, kterého je na trhu ažaž. Od levnějších variant jako je například nafukovací bublina na bazén od českého vynálezce, až po velice nákladné zastřešení, které vídáme v amerických filmech.
Občas vám nezbude nic jiného než po té chemii sáhnout. Koupat se v bazénu chcete, od toho ho máte a nechcete promarnit celé léto tím, že jste se pokoušeli o „bez chemické“ upravení vody.
Pro vaši další inspiraci týkající se bazénů, se podívejte i na naše další články, například jak vyčistit zelený bazén, 8 Tipů nejlepších bazénů či jak na bloudivý nerv.
Co Vas vede k tomu, ze se při filtrovaní vody nesmi koupat. Pokud je to bezpečnost, pak by se nemohl pouzivat protiproud. Cerpadla totiž musi byt v bezpečnostním provedeni, kdy je vodni prostor čerpadla galvanicky oddělen od kovovych částí motoru.