Inspirace: Nejúžasnější japonské zahrady
Japonské zahrady jsou právem obdivované po celém světe. Je jen málo zahradníků, kteří by ji nechtěli přizpůsobit své zahradě. Zahradní designeři z celého světa se každoročně předhánějí o nejlepší výsledek nebo novinku, kterou už stejně znali asijští mistři z dávných dob. Vydejte se proto s námi po nádherných a vznešených zahradách, které vám dodají nejenom inspiraci ale i energii.
Kenroku – en
Začneme zahradou, která je snad nejnádhernější. Nachází se ve městě Kanazawa a zahrnuje celou řadu jezírek, potoků, kopců, hájků i květinových zahrádek. Opomenout nesmíme ani stylové pavilony a čajovny, přičemž jedna z nich byla postavena již v roce 1774. Rozhodně stojí za návštěvu. Navštívit ji můžete po celý rok a nabídne vám přes 8 tisíc stromů a 183 druhů rostlin. Tady to miluje opravdu každý. Zajímavostí je, že se zde nachází nejstarší fontána v Japonsku, která funguje vlivem přirozeného tlaku vody.
Muzeum umění Adachi
Toto pozoruhodné muzeum bylo otevřeno v Yaasugi v roce 1970. Naleznete tu sbírku Nihongy, ale také Yokoyama Taikan. Zapomenout nesmíme ale na slavnou a krásnou zahradu, která návštěvníky také láka. Šest zahrad je pečlivě udržovaných až působí téměř surrealisticky.
Hakone muzeum
A máme tu další muzeum, a to v podobě mechu. Ano. Jedná se o nejpříjemnější prostředí snad z celého Japonska, kde se velmi dobře daří mechu. Je to z toho důvodu, že místní klima z nedalekých hor tomu přímo nahrává. Najdete tu 130 druhů a věřte, že se vám neokoukají Čaj si můžete dát v oblíbené čajovně Shinwatei. V muzeu pak naleznete obrazy od Okada Mokichi nebo z doby Jomon.
Kacura
Jedná se o císařskou vilu Kacuru, kterou obklopují zahrady a hospodářská stavení. Zahrady jsou obecně považovány za mistrovská díla a její stavby patří k tomu nejlepšímu co japonská architektura nabízí. V zahradě najdete plno stezek, které vás dovedou na zajímavá místa s nejrůznějším zákoutím. Nabízí 4 čajové altány. Možná vám něco připomíná název „horská pěšina“, tady se totiž nachází místo plné sakur. Už jenom kvůli tomu sem musíte přijet.
Kóraku-en
Zahrada Kóraku-en se nachází v prefektuře Okajama na japonském ostrově Honšú. Byla založena již v roce 1687, a o 15 let později ji dokončil Ikeda Cunamasa. K zpřístupnění veřejnosti o něco později. V současné době můžete obdivovat plochu o rozloze 13 hektarů. A co je tu za dominantu? Hrad Okajama zde lze přitom považovat hrad Okajama, který je natřený červenou barvou. Bohužel uvidíte jen pečlivě zrekonstruovanou kopii, Okajama byl totiž zničen během druhé světové války. I přesto je to krásné místo.
Daitoku-ji
Nachází se v severní Kytotu a najdete tu nádherný Buddhistický komplex. Ale pozor, jen čtyři chrámy jsou otevřené veřejnosti. Jsou obklopené zahradami, které jsou častým návštěvním trendem. Navíc, pokud se zajímáte o zenové zahrady, je to místo přímo pro vás.
Kairaku-en
Zahrada Kairaku-en se nachází v japonském městě Mito. Byla založena v roce 1841 a nejkrásnější je na přelomu únoru a března, kdy začínají kvést švestky. Zahradu tak zaplní krásné odstíny bílých, růžových či červených květů. Na piknik ideální.
Japonské zahrady v České republice
Pokud se vám nechce do krásného Japonska, tak i u nás naleznete velký výběr japonských zahrad. A kde?
Japonská zahrada Zoo Lešná „Mu Shin“
Víte, co znamená Mu Shin? Bez myšlenky, protože když zahradu chystali tak proběhla bez jakýchkoli plánů. Zahrada má jen 3 borovice, ale tou nejzajímavější je borovice, která má vysunutou větev. Té se říká vítací větev. Kromě borovice a kamenů vás jistě zaujmou můstky a pagody i typické buddhistické věžové stavby. Společně se zoo stojí tato zahrada za návštěvu.
Japonsko podle hraběnky
Máte rádi romantické příběhy? Tady jeden je. V Poběžovicích žila v roce 1895 Mitsuko Aoyama. Hádáte správně, pocházela z Japonska a do Čech se provdala za hraběte Heinricha Coudenhova Kalergi. Ona se vzdala své víry, a přestoupila na křesťanství. On sňatkem zase musel odstoupit od diplomatické kariéry. V Poběžovicích měli rodinné sídlo, které vlastními silami dali dohromady. Zahradu tu naleznete i dnes, jmenuje se Zahrada míru a má symbolizovat mír. Do zahrady můžete volně vstoupit. Pro zajímavost uveďme, že hraběnka neměla na růžích ustláno, přesto o ní vznikl velmi krásný komiks, který se nazývá Lady Mitsuko.
Japonská zahrada na Vysočině
Hned u vstupu do japonské zahrady ve Sněžném vás přivítá zvací japonská lampa. Tady najdete schválně vytvořené nerovné cestičky. A proč tomu tak je? Protože dobro umí chodit i po klikatých stezkách. Není proto divu, že můstky přes jezírka a potoky jsou také klenuté a že ze žádného místa nesmíte vidět celou zahradu, protože každý pohled musí překvapit a odhalit něco nového.
„Vysvětlování je západní nemoc,“ to napsala ve své knize Nespočet hvězd oblíbená francouzská spisovatelka Muriel Barbery. Trávit čas v japonských zahradách je také nejlepším dárkem pro zahrádkáře. Takové místo je klidné, tiché a vhodné k meditaci proti stresu, tak proč to nevyužít.