Inspirace: Nejkrásnější květinové vazby ve váze
Nejoblíbenějším dárkem na Valentýna nebo k narozeninám je nádherná kytice. Ne každé květinářství umí vytvořit dokonalé květinové vazby, které si pak s radostí dáte do vázy, takže pečlivě vybírejte. Kromě toho jsou i nezbytnou dekorací každého interiéru, ať už ho máte v koloniálním nebo provence stylu.
Aby vám takový svazek květin vydržel co nejdéle, je třeba správné péče.
Jak na přípravu květin?
Rozkvetlá louka vždycky láká k natrhání. U lučního kvítí je problém ten, že rychle zajdou. I když záleží na prostředí, kde máte vázu umístěnou. Správným řezem, se ale dočkáte delší krásy takové květinové vazby. Snažte se květinu uříznout u konce stonků, aby mohla květina čerpat vodu. Určitě použijte kleště na květiny nebo ostrý nůž a stonek zastřihněte šikmo. Jen si dejte pozor na odrůdu, některé květiny přímo vyžadují odlomit než zastřihnout.
Následně odstraňte listy, které skončí ve vodě. Věřte, že takový svazek pak bude vypadat i lépe, a to bez bakterií.
Výběr vázy
Řezané květiny, aby vám vydržely co nejdéle, musíte dát do vody. Jako vázu můžete vybrat cokoli, ať už umytou sklenici od okurek, nebo nějakou dekorační od významného designera. Vždycky je dobré si vybrat vícero váz, které se vám doma rozhodně neztratí.
- Maličká váza – měla by být vysoká do 10 centimetrů a je nejvhodnější na drobné kvítí jako jsou sněženky, modřence nebo fialky.
- Středně vysoká váza – vysoká od 20 – 25 centimetrů a oceníte ji obzvlášť u květin, jako jsou tulipány, šeříky, pivoňky, a podobně.
- Stabilní a vysoká váza – výška 30 centimetrů a více. Je to váza, která se nepřevrhne ani pod tíhou majestátních lilií, slunečních nebo jiných květin. Časem zjistíte, že se vám hodí byť jenom na jednu květinu.
Co se týče materiálu, je to i o vkusu. Pro mě je nejlepší neprůhledná váza, ale nepohrdnu ani skleněnou, kterou vytvořil nějaký šikovný sklář z Nového Boru. Při výběru se nebojte navštívit starožitnictví nebo i veletrhy skla, kde najdete obrovské množství váz. Nikdy, opravdu nikdy nevyhazujte vázy po rodičích nebo prarodičích. Takové vázy bývají nejlepší, hodně vydrží a navíc vám připomenout příjemné vzpomínky se svými blízkými, kteří tu už s námi nejsou.
Neexistuje univerzální váza. Vždycky přizpůsobte velikost a typ květin s interiérem a vlastním vkusem.
Kytice po celý rok
Květinovou vazbu si můžete udělat defacto po celý rok. Je to jen o šikovnosti a vědění, co kdy roste, kvete nebo vypadá ve váze hezky.
Měsíce
Leden – břečťan, čemeřice, okrasné dřeviny
Únor – sněženky, čemeřice
Březen – Bledule, čemeřice, modřence, narcisy, fialky
Duben – Hyacinty, kvetoucí ovocné stromy, modřence, narcisy, zlatice, tulipány
Květen – břečťan, šeřík, máta pivoňky, okrasné česneky
Červen – červený mák, pivoňky, pryskyřníky, růže
Červenec – růže, voskovka, slunečnice, denivka, levandule
Srpen – slunečnice, lilie, levandule
Září – růže, lilie, orlíčky
Říjen – mochyně židovská, růže
Listopad – vrbové proutí
Prosinec – kalina bodnantská
Voda a výživa
Každá rostlina ke svému růstu potřebuje vodu i výživu. Jinak tomu není ani, když ji vložíte do váz. Vodu naplňte vždy do dvou třetin a použijte nejlépe odstátou vodu. Do květinářství se běžte zeptat pro výživu nebo vyzkoušejte nějaký tip, který vám dají.
Péče o řezané květiny
- Během léta přesouvejte vázu na chladnější místa.
- Květina musí mít vždycky dostatek vody.
- Při výměně vody pořádně umyjte vázu a opět zastřihněte stonky
- Každý den odstraňujte uvadlé květy, okvětní lístky nebo listy
Kupování květin je jako závislost na kávě, je těžké přestat. Pořizujte si je pravidelně, ať máte lepší náladu.