Inspirace na nejkrásnější dřevěné ploty
Dřevěné ploty fungují na zahradě nejen jako ohraničení pozemku, ale z hlediska estetiky by se měly hodit i k vašemu domu či okolí, ve kterém je váš dům postaven. Nevhodně zvolený plot udělá pak špatný dojem celé stavbě. Pokud se rozhodnete, že dřevo je pravým materiálem, zaměřte se na design a styl, ve kterém by se vám plot nejvíce líbil.
Proč dřevěný plot?
Když shrneme poznatky týkajících se dřevěných plotů, konstatujme, že je to materiál, který nikdy nevyjde z módy. Stále patří k oblíbeným a nejčastěji používaným materiálům pro stavbu plotu. Při rozhodování o druhu dřeva pro plot myslete dále do budoucnosti a nebojte se více zainvestovat. Vyhnete se tím nadbytečným nákladům při výměně plotu každých 5 let.
Design dřevěných plotů
Dřevěné ploty mohou být z opracovaného dřeva:
- tyčovin
- kulatin
- větvoví
Nebo z neopracovaného:
- latě
- trámky
- prkna
- fošny
Ideální je, že takové ploty můžete kombinovat s betonem, cihlami nebo kamenem. Moderně rovněž vypadají dřevěné ploty v kombinaci s gabiony.
Gabiony můžete postavit i do záplavového území. Je to jeden z mála materiálů, který vám povodí povolí.
Jaké jsou výhody a nevýhody?
Stejně jako je to u jiných materiálů, i dřevo má svá pozitiva a negativa.
Výhody dřevěného plotu
Ploty ze dřeva jsou velice variabilní. Na výběr máte z mnoha různých rozměrů i tvarů například přírodní, ekologický materiál, který je estetický a působí přirozeným dojmem. Výhodou dřeva jako materiálu je snadná manipulace. Pokud jste šikovní kutilové, tak si dřevěný plot postavíte i sami. Navíc, jak jsme již zmínili, se dřevo velmi dobře kombinuje s různými materiály.
Tip pro vás: Postavte kamennou podezdívku se sloupy, do kterých přidáte dřevěné fošny.
Nevýhody:
Nutná je údržba. Ať už zvolíte plot z měkkého dřeva nebo z tvrdého dřeva, péči o něj se nevyhnete. Je logické, že čím kvalitnější a tvrdší dřevo, tím méně péče. Na druhou stranu si připlatíte během jeho pořizování. Ruku v ruce s údržbou jde i životnost. Dřevo v porovnání s ostatními materiály ji má rozhodně nižší. Z finančního hlediska záleží, jaký druh dřeva zvolíte. Pokud půjdete po kvalitě, musíte počítat s vyššími pořizovacími náklady.
Druhy dřeva
Při výběru vhodného druhu dřeva k výstavbě plotu, zvažte hned několik aspektů. Jedním ze základních parametrů je samozřejmě cena. Pokud hledáte levnější variantu, vsaďte na smrk či borovici. Jde o dostupnou variantu, u které můžete vybírat z množství různých profilů. Nižší pořizovací náklady jsou ovšem bohužel vyvažovány nižší životností, neboť se jedná o měkké dřevo. Životnost samozřejmě prodloužíte použitím vhodného ošetření a kvalitní barvy či oleje. Velmi oblíbený je také modřín, který časem krásně a přirozeně zešedne.
Pokud je pro vás při výběru důležitější životnost a vzhled, potom se zaměřte na tvrdé dřevo. Z pohledu životnosti měkké dřevo vydrží cca 5–10 let, tvrdé dřevo 15 – 25 let. Zůstaneme-li u našich dřevin, z tvrdého dřeva je pro ploty nebo oplocení ideální dub, případně buk nebo akát. Ovšem pokud chcete opravdu kvalitní dřeviny, které vydrží dlouho, nepotřebují náročnou údržbu a vypadají krásně, dobrou volbou jsou exotické dřeviny. Na výběr je nespočet druhů:
- teak
- cumaru
- iroko
- padouk
- brazilský ořech
Prodloužení životnosti dřevěného plotu
Natírejte, natírejte a natírejte. Abyste ochránili dřevo před vlhkostí, hnilobou a škůdci, impregnaci se nevyhnete. Dalším detailem, který ovlivňuje životnost plotu, je tvar plotovky. Horní část by neměla být nikdy rovná, jelikož na takové plotovce se drží voda a narušuje se tak struktura dřeva. V neposlední řadě prodloužíte životnost dřevěného plotu také podezdívkou. Je totiž důležité, aby dřevěné plotovky nebyly v kontaktu se zemí, neboť jsou pak náchylnější k uhnívání.
Až si dočtete náš článek, podívejte se například na tipy na tvorbu předzahrádky, jak na přírodní plot, anebo cviky na štíhlý pas.