Inspirace na krásné skalky ve svahu
Čeští zahradníci jsou přímo mistři světa v pořizování krásné skalky. Budujeme je jak na předzahrádkách, zahradách, tak i ve svahu. O něčem vypovídá i fakt, že se v zahraničí vžil pojem Česká skalka. Pamatujte, že výstavba je velkým během na dlouhou trať. Jelikož i vybudování skalky ve svahu je oříškem, a péče není rozhodně na jedno odpoledne.
Jak na problémy?
Výhodou je, že na terénu s přiměřeným sklonem nemusíte dělat vážnější úpravy. Vyjímat se krásné skalky budou i na mírném svahu. Nejobtížnějším se stane jen zbavení se vytrvalého plevele. I když budete pečliví, pampelišek, bodláků či podbělu se nezbavíte úplně. Obzvlášť se jim líbí mezi kamením a na vlhkých místech. Plochu proto zryjte a vyberte všechny oddenky. Pak vyzkoušejte některé povolené herbicidy, ale všeho s mírou.
Materiál na krásnou skalku
Dodržujte určité postupy, které z vaší skalky udělají chloubu zahrady. Pokud chcete, aby skalka vypadala přirozeněji, použijte na její stavbu kámen, který najdete v okolí. Domluvte se s lesním závodem a vjeďte do lesa, kde je omšelých kamenů spousta. Oslovte i lomy. Nejdůležitější je, aby kameny byly velké a ze stejného materiálu.
Vyzkoušejte do své skalky přidat mateřídoušku. Pokud ji usušíte, máte i velmi dobrý čaj na uklidnění. Navíc vám provoní bydlení i zahradu.
Rostliny do skalky
Ze začátku se snažte zasadit rostliny, které jsou nenáročné. Na slunečné stanoviště vyzkoušejte třeba lomikámen, mateřídoušky, netřesky, nízké kosatce, pupalky, rozchodníky, tařici horskou. Do polostínu se zase hodí dymnivka žlutá, hosta, prvosenka, zběhovec. Pakliže máte svah se sušším stanoviště oceníte čistec, hlaváček jarní, karafiáty skalkové, rozrazil východní. Vlčí stanoviště dejte hořec čínský, pryskyřník, prvosenku, škornice. Mimoto si tím založíte i velmi příjemnou čajovou záhrádku.
Pokud se rozhodnete a budujete skalku na rovném místě, potřebujete zeminu a kameny vrstvit, abyste napodobili nerovný terén, malé hory. Pamatujte, že každá skalka je jedinečná a je jenom na vás, jak si s ní pohrajete. Jestliže chcete docílit přirozeného dojmu, držte se několika pravidel.
- Nepoužívejte oblé nebo dokonce umělé kameny.
- Nasypte mezi kameny a zasazené rostliny drobný štěrk.
- Stačí jeden druh kamene, a určitě se vyhnětě barevnému.
(Ne)lehká péče o skalku
Skalku nikdy nezavlažujeme při přímém slunci a přes den, když jsou vysoké teploty. Nejlépe uděláte, když rostlinám dodáte trochu vody ráno nebo večer. Pravidelně odstraňujte plevel a spadané listí, které hnije a je úrodnou půdou pro plísně a houby. Doplňujte hlínu a štěrk, pokud je třeba. Jestliže je krutá zima a velké mrazy, zakryjete skalku smrkovým chvojím, které neopadá tak rychle, jako chvojí z borovice.
Jak už to tak bývá, tradiční zahradní skalky by neměly svoji váhu, pokud by v opozici nevznikaly skalky netradiční. Mezi takové patří například skalka v misce, skalka v paletě, mini skalka v botě, hrnci, rámu a tak dál. Takže ať už přemýšlíte nad lepším interiérem, který souzní s přírodou, vyzkoušejte i takovou skalku. Možná vás překvapí, jak účinná bude.