Inspirace: Jak udělat přiznané cihly v interiéru?
Už dávno je pasé, že se cihly schovávají pod omítku. Nyní zažívají vyloženě znovuvzkříšení. A co je na nich tak impozantního? Vytvářejí příjemnou romantickou atmosféru domova a jsou vhodné jak do interiéru, tak i exteriéru. Navíc nemusí být ani červené, ale vybírat si můžete z odstínů šedé či hnědé.
Zeď jako dekorace
Pokud se rozhodnete, že odhalíte alespoň jednu cihlovou stěnu v interiéru, věřte, že se okamžitě stane svébytnou dekorací. Svým přirozeným charakterem nahrává minimalismu a dokáže i ten vizuálně nejchladnější pokoj rozehřát dotekem starých dobrých časů. Jednou z dalších výhod stěn a případně i stropů z přiznaných cihel je struktura kladení jednotlivých kvádrů k sobě a jejich spárování bílou nebo krémově zabarvenou maltou. Výsledný, a přitom tak přirozený design, totiž dokáže příhodně rozrušit optický monolitický vzhled stěny.
Cihly v interiéru
Přiznanými cihlami v interiéru můžete šetřit, ale také nemusíte. Interiér plný cihel sluší zejména domovům v industriálním stylu, se svébytným charakterem se však osvědčí i v těch venkovských. U venkovských interiérů navíc užití přiznaných cihel nahrává i samotná architektura. V případě starších chalup a rodinných domů tak původní cihlové prvky sluší zejména stěnám a klenbám, ze kterých byla odstraněna omítka a štuk. Nově postavené cihly zase mohou umně zkrášlit nízkou dělicí zídku, podpůrný sloup, zděný kuchyňský nábytek, schody i krb.
Přiznané cihly tak skvěle vyniknou v historických budovách, ale také v moderních loftech. Záleží jen na vás, jestli si cihlové obložení vpustíte do celého interiéru, na jednu stěnu či jen na úzký dekorativní pás.
Anglický styl
Co si budeme povídat, připomíná vám cihla starou dobrou Anglii? Cihla v interiéru je sice skvěla, ale úžasně vypadá i jako fasáda. A ano, ta je velmi oblíbená právě na britských ostrovech. Zvláštností je, že se spáruje neomítá. Mimoto takové cihly oceníte pak při stavbě zídky nebo odolného plotu.
Jak na obnaženou zeď?
Pokud i vy toužíte po vylepšení interiéru cihlovou zdí, stačí když u staré zástavby seškrábnete omítku. Zeď z odhalených cihel pak zpevníte impregnací nebo voskem. Nahé cihly nechte ve své původní barvě, nebo je přetřete a dopřejte jim tak zcela netradiční vzhled.
Jestliže chcete raději vyzkoušet méně prašnou variantu, použijte cihlové obklady, které zkrátka cihly věrně napodobují. Je jich opravdu několik. Úplně nejjednodušší pak je pořídit si tapetu s cihlovým motivem, nicméně původní a tak silný účinek odhalených cihel pomalu, ale jistě se vytratí. Překonejte strach z nejistoty, vrhněte se na novou zeď, která na vás zapůsobí nadčasově. Tak proč to nevyzkoušet?