Hrubá stavba domu: Jak dlouho trvá a kolik stojí?
Plánujete stavět? Zajímalo by vás, jak na výpočet ceny domu? První fáze neboli pojem hrubá stavba si může každý vysvětlit jinak. Záleží pouze na dohodě s dodavatelem či stavební firmou. Ideji o hrubé stavbě má totiž každá firma jinak. Některé si pod tím představí vybudování příček, jiné toto nabízejí jako nadstandardní službu za poplatek.
Pojem hrubá stavba můžeme často slyšet i při rekonstrukci starších domů, kdy se řeší vybourání na hrubou stavbu a následná rekonstrukce.
Co zahrnuje hrubou stavbu?
- Zemní práce, které souvisejí se založením stavby
- Základy – základové pasy, základová deska
- Přípojky inženýrských sítí a rozvody v základech
- Hydroizolace proti zemní vlhkosti
- Nosné konstrukce (zdi i stropy)
- Kanalizace pod základovou deskou
- Střešní konstrukce a krytina (buď přímo finální krytina, nebo dostatečná hydroizolační vrstva, která odvede vodu)
Je důležité, abyste si prošli všechny body stavby přímo s vaší firmou a důkladně se nechali informovat, aby se předešlo případnému nedorozumění. Pamatujte, že do hrubé stavby nepatří prvky, které nemají vliv na její rovnováhu.
Kdy je ideální začít stavět?
Hrubá stavba se klasicky zakončuje před zimou zastřešením. Stavba by měla prostě vymrznout. V dnešní době se však mokré procesy omezují na minimum nebo se dokonce častěji realizují domy montované (dřevostavby). Přesto i tak se nevyhnete tomu, že se dům nechá vymrznout, aby se zpevnilo nosné zdivo. Tím předejdete hlavně trhlinám, a následné nákladné opravě.
Co se týče ceny, tak obecně se uvádí, že hrubá stavba tvoří přibližně 40 % z celkových nákladů na výstavbu domu. To znamená, že průměrná cena za metr čtvereční je 40 000 Kč. Ve finále vás stavba domu vyjde přibližně na 2 240 000 Kč.
Kdy je ideální začít stavět?
Při plánování termínu stavby je podstatné mít na paměti dvě věci:
- Většina mokrých procesů se musí realizovat v čase, kdy ani noční teploty neklesnou pod + 5 °C. Stavební sezóna tedy trvá asi od března do listopadu (záleží i na konkrétní lokalitě), což je devět měsíců.
- Práce byste měli plánovat tak, aby dříve, než noční teploty klesnou pod zmíněnou hranici, byla ukončena buď kompletní spodní stavba, nebo celá hrubá stavba (zakrytá buď provizorním krovem, nebo včetně střechy).
Čím se může hrubá stavba prodražit?
Jestli je vaším snem stavba, která má atypické prvky, počítejte s prodražením hrubé stavby. Právě z důvodu složitosti ale také statické náročnosti.
Větší peníze vás bude stát také vaše originalita, praktičnost. Na pozemku bohužel můžete také najít elementy, které stavby ještě prodraží. Obzvlášť pokud máte složitý pozemek, podmáčený pozemek a dál.
Pokud je to alespoň trochu možné, vyhněte se levnému stavebnímu materiálu, jejich nabídka neobsahuje komplexní prvky.
Dá se na hrubé stavbě ušetřit?
Jak už jsme zmínili, není vhodné šetřit na kvalitě a technologických postupech. Raději šetřete tak, že některé úkony zvládnete třeba svépomocí. K tomu je ale potřeba určitá fyzická zdatnost, a znalost v oboru. Naštěstí existuje spousta rekvalifikačních kurzů, které vás k vysněnému bydlení mohou alespoň trochu navést. Než ale získáte nějaké vzdělání, dobře zvažte tento krok a případně si nechte poradit od specialistů.
Po přečtení našeho článku se mrkněte ještě na průměrnou spotřebu elektřiny nebo co má obsahovat předávací protokol.