Your search results

Guzmánie: Tipy na pěstování a kam se hodí?

Napsáno Dana Beková v 10. 12. 2023
0

Guzmánie roste v korunách stromů deštných pralesů. Ale je i velmi oblíbenou květinou při nákupu v květinářství. A proč tomu tak je? Má velmi nápadné květenství, které se skládá z drobného květu a křiklavě zbarvených listenů. Liseny mají červenou, růžovou, fialovou nebo žlutou barvu. Takže jejich listenů se můžete těšit i několik dní. Není to sice pěstování aloe vera, ale uvidíte, že vás stejně tak nadchne.

guzmánie a domov

Péče o guzmánii

Při výběru guzmánie se zaměřte spíše na zahradnické centrum, kde zakoupíte možná dražší rostlinku, nicméně se o ni lépe starali. To znamená, že bude nejspíš zasazená v lepším substrátu, a i větším designovém květináči. Pokud i tak potřebuje lepší zeminu, kupte substrát pro bromélie, případně rašelinové substráty. Pamatujte, že musí být celá růžice nad povrchem zeminy.

Nemá ráda, když je na přímém slunci. Takže se určitě nehodí jako rostlina k bazénu, kde většinou svítí slunce po celý den.

Umístěte ji nejlépe na místo, kde je polostín. Nesnese totiž sluneční úpal. Pokud ji na léto umístíte společně s ostatními velkými pokojovými rostlinami na zahradu, volte spíše stín. Nicméně dostatek světla je zase jednou z podmínek pro tvorbu barevných listenů. V příliš velké tmě se jich nedočkáte. Takže na toho si dejte pozor. Moc by se jí nemuselo dařit v bytě ve španělském stylu, pokud neuměrníte světlo.

Nemá ráda, ani dlouhodobé kolísání teplot. Takže letnění je možné jen v létě. Jaro a podzim jsou rizikovými obdobími, kdy je lepší nechat guzmánie již doma nebo v zimní zahradě či v lodžii, kde se stálá teplota udrží snadněji než na terase či na balkoně.

guzmánie a slunce

Zalévání hraje prim

Zalévejte ji i zem, která musí být neustále vlhká, nikoli ale přemokřená. V zimě se snažte i rosit, guzmánie žije totiž z vláhy nashromážděné uprostřed růžice. Volte i dostátou vodu, raději měkkou. Jednou za měsíce je vhodné vodu v růžici zcela vyměnit, ale platí to jenom pro případ, že ji pěstujete doma. Pokud ji máte venku, tak to naštěstí nutné není.  Přes léto ji zalévejte jednou za týden i častěji, v zimě se zálivkou ale velmi opatrně. Množství vody po zálivce by mělo dosahovat asi dvou třetin listové růžice.

Nemá ráda ani příliš suché prostředí, hnědnou jim pak listy. Takže vám nemusí vykvést, což by byla škoda.

Přesazujeme rostlinku

Guzmánie je skutečně zvláštní rostlinka. Po vytvoření svých potomků odumře. Mladým růžicím postupně narostou kořeny, nicméně pokud je ještě nemají, nesmíme růžice z mateční rostliny odlupovat. Jinak by vám opravdu odumřela. Novou růžici, která má už své kořeny, zasaďte do nového designového květináče s rašelinou a vaše péče může začít nanovo. Možná, že si časem kvůli guzmánii založíte e-shop, a budete ji z vesela prodávat.

guzmánie rostlina

Choroby a škůdci

Guzmánie nejvíce trpí nesprávným pěstováním zacházením. Pokud má hnědé skvrny na listech, většinou jde o popálení sluncem, nesnese přímé sluneční světlo nebo žár přes okno. Na druhou stranu se jí vyhýbá drobný hmyz, takže nemusíte řešit postřik na mšice.

Hnědé špičky listů znamenají většinou suchý vzduch nebo nedostatečnou zálivku. Anebo ještě tvrdou vodu použitou k zalévání.

guzmánie

Můžete ji jako zajímavý doplněk umístit k velkým pokojovým rostlinám. Nicméně věřte, že ji nepřehlédnete v žádném koutě.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings