Generální plná moc pro převod nemovitosti se vzorem
Vysnili jste si bydlení a náhle jste v inzerátu, jako zázrakem, objevili dům či byt, který přesně odpovídá vašemu snu. Po návštěvě a prohlédnutí jste si čím dál jistější, že daná nemovitost je přímo pro vás. Po zjištění vašeho konta, jste se rozhoupali k činu a to, zbavit se starého bytu. Vhledem k tomu, že pracujete jako digitální nomádi a vaše úžasná nemovitost je ve Španělsku, máme pro vás možnost, jak nejlépe využít tzv. generální plnou moc, vlivem které můžete prodat svůj starý byt, aniž byste u toho museli být.
Přesné znění různých paragrafů se dozvíte v našem článku o generální plné moci. V dnešním článku ale objevíte, jak využít generální plnou moc při převodu nemovitosti.
Jak řešit převod nemovitosti a generální plná moc
Jen pro pořádek. Převod nemovitosti řeší vždy majitel, či oficiální vlastník. Ať už jste jako prodejce kupující, rodič, který převádí objekt na dítě či dědice. Můžete ale využít i další osobu, a to buď nějakého právního zástupce či notáře. Zmocněná osoba ale musí mít s vámi dojednanou plnou moc. V našem případě jsme si vybrali generální plnou moc, která opravňuje vaše zástupce ke všem úkonům. To znamená, že není ničím limitovaná.
Zde si můžete stáhnout šablonu pro generální plnou moc:
Nejčastější důvody pro převod nemovitosti
- Koupě nemovitosti
- Prodej nemovitosti
- Dědictví
- Darování
Co by měla kupní smlouva obsahovat
V kupní smlouvě musí být pečlivě zapsané a podrobné informace o smluvních stranách, předmětu smlouvy (v našem případě informace o nemovitosti) včetně souvisejících pozemků a břemen. Dále v ní musí být uvedena kupní cena i lhůta a způsob úhrady.
Platná kupní smlouva musí mít úředně ověřené podpisy, jsou ale potřebné jen u jednoho vyhotovení. Podstatné je si uvědomit, že jen na kupní smlouvě musí být podpis majitele, u všeho ostatního může být zmocněnec s generální plnou mocí.
Pamatujte, že je vždy lepší kupní smlouvu sepsat s právním zástupcem.
Generální plná moc a katastr nemovitostí
Až bude vše vyplněné, právník, nebo váš zmocněnec, by se měl obrátit se všemi dokumenty: kupní smlouva, generální plná moc a návrhem na vklad do katastru. Tento vklad najdete na stránkách katastrálního úřadu, kde si ho můžete stáhnout. Při předání na katastrálním úřadu mějte dva formuláře. Jeden si nechte jako potvrzení, že jste ho na katastrálním úřadě odevzdali. Zároveň musíte zaplatit správní poplatek. Katastrální úřad mívá na vypracování lhůtu 30 dní.
Není-li plná moc ani dodatečně, ve lhůtě stanovené katastrálním úřadem, předložena, jedná se podle ustanovení § 5 odst. 5 tohoto zákona o důvod zastavení řízení o povolení vkladu.
Nejen vlastní smlouvě o převodu nemovitosti, ale i generální plné moci, je tak nutné věnovat pozornost.
Ještě donedávna jste neměli jistotu, pokud jste měli generální plnou moc, že vaši kupní smlouvu zpracují. Smutným častým faktem bylo, že co katastrální úřad to jiný názor na generální plnou moc. Naštěstí po zásahu ombudsmana došlo i vlivem rozhodnutí ústavního soudu ke sjednocení postupu. Některé úřady ji akceptovaly, jiné ji odmítaly a nad rámec zákona požadovaly, aby byl klientův podpis. Dnes by mělo už platit, že vámi podepsanou generální plnou moc už převezmou a neznevýhodní ji, jak to platilo dříve.
Co dělat po převodu nemovitosti
Když už máte po zapsání do katastru a peníze máte na účtu. Tak nastává poslední fáze vašeho obchodu. Po dohodě s majitelem, se kterým může jednat i váš zmocnitel s generální plnou mocí, byste měli zpřístupnit prodanou nemovitost. Dále i s generální plnou mocí můžete převést, přepsat, všechny služby a energie. Případně ohlásit nového majitele sdružení vlastníků jednotek.
Na závěr jsme pro vás přichystali vzor, který si můžete vytisknout a vyplnit.
Nezapomeňte se ještě podívat na naše další články, které vám poradí například, jak zjistit, kdo je plátce DPH a dál, jak správně motivovat nebo co si pohlídat, když stavíte dům na klíč.