Funkcionalismus: Jak sestavit interiér a nábytek?
Do moderní architektury patří rozhodně funkcionalismus, který přišel ve 30. letech 20. století. Á propós, v dnešní době slaví tento pozoruhodný styl opět návrat. Je to podobné jako u jiných stylů, najdete v něm ale jednoduchost, geometrii a čisté linie.
Hlavní znaky nadčasového funkcionalismu
- Strohost
- Jednoduchost
- Geometrické tvary
- Detaily
Funkcionalismus si nepotrpí na žádnou zdobnost, jako je to třeba u secese. Takovou budovu poznáte podle oblých profilů oken, která jsou většinou přes roh a dále dle hranatého tvaru stavby s rovnou střechou.
Co je v interiéru?
Jak jsme již zmínili. Jde o čistotu a ostré linie, které se střídají s oblými tvary. Z materiálu se nejčastěji používá čiré či matné sklo, kov. Pro nábytek je zase nejběžnější materiál z chromu. Dalšími typickými doplňky jsou vázy, sochy, umělecké obrazy a barevné akcenty. Určitě se nebojte kombinovat staré a nové prvky, jen aby vytvářely stylově i typově sladěný harmonický celek.
Například v takovém funkcionalisticky zařízeném bytě se skvěle vyjímá zrestaurované dobové kousky a jejich repliky. Zkuste se různě po bazarech, či půdách podívat po litinových radiátorech, čalouněných a kožených křeslech, velké knihovně. Po galeriích se zase porozhlédněte po abstraktních obrazech od národních umělců či designových kouscích.
Jaká podlaha do funkcionalistického bytu?
V takovém funkcionalistickém stylu stojí určitě za pozornost stěny. Popřemýšlejte nad výmalbou, obklady či tapety. Například zkuste dekorativní stěrku, mramor, nebo obklad z kamenné dýhy.
Tapety ve funkcionalistickém stylu
Funkcionalismus je také reprezentován v bydlení pomocí tapet. Je pravdou, že klasické papírové jsou za zenitem, zkuste místo nich třeba tapety z vliesu či vinylu. Jako nejideálnější vzory jsou ty z retro motivů, dále s geometrickými tvary či se vzory mozaiky
Vybíráme nábytek
Jednoduchost. To bylo synonymem nábytku z první republiky. Proto ve vašem interiéru ať dominují kousky z kvalitního leštěného, ale i ohýbaného dřeva, kovu nebo chromu. V případě, že vlastníte nějaké objemné skříně, tak se jich raději zbavte. Ve funkcionalismu jsou hlavním prvkem šatní skříně. Zkusit můžete i výklopná lůžka, sklopné stolky, a sedadla nebo odkládací stěny s věšáky.
A co s dekorací?
Jak jsme již zmínili, dekorace nejsou na pořadu dne. Dle zásad funkcionalismu by měly dekorace hlavně plnit určitou funkci. Pořiďte si proto originální vázy na květiny, skleněné hodiny. Určitě se nebojte zdokonalovat a různě kombinovat. Vystavte si černobílé fotografie, na zeď pověste obraz se zátiším, nebo si pořiďte kopii obrazu jakého významného mistra z té doby. Okna zakryjte těžkými závěsy a na podlahu nezapomeňte položit kusový koberec nejlépe s geometrickým vzorem.
Co se týče zahrady, zkuste na ni zakomponovat bazén. I ten býval součástí vil, které byly ve funkcionalistickém stylu. Zapomenout nesmíme ani na přírodní plot, který dodá každé zahradě ten správný rozměr.
Kam vyrazit za inspirací?
Nemusíte jezdit ani daleko za funkcionalistickým stylem. Pro příklad uvádíme například luxusní Müllerovu vilu v Praze na Ořechovce, Veletržní palác, Barrandovské terasy či populární vilu Tugendhat.
Funkcionalismus je zajímavý styl, kterým si můžete zařídit bydlení i dnešní době. Nebojte se proto navštívit nějaký bazar či starožitnictví.