Favela: Život na okraji společnosti!
Dnešní článek bude trochu netradiční. Podíváme se do favely, chudinské čtvrti v Rio de Janeiro. Favely se nachází po celé Brazílii, nicméně v Riu jsou jedny z největších. Je to místo, kde žijí nejchudší obyvatelé. Tito lidé jsou často negramotní. Není ojedinělé, že se ve favelách nachází gangy, které obchodují s drogami nebo zbraněmi. My si takové bydlení zde nedokážeme zajisté představit.
Favela jako procházka mezi gangy
V posledních letech zájem o favely stoupá. Ne však pro obyvatele Brazílie, ale pro cizince. Brazilci z těchto míst mají strach. Bojí se organizovaného zločinu, násilí, okradení. Favely jsou pro ně bludiště chaosu. Ostatně, v Riu mají právo, se bát. Mafii se zde daří, a překračovat pomyslnou hranici mezi „světem bohatých a chudých“, se nevyplácí.
Tip: Přečtěte si také článek o nájemní smlouvě nebo o finanční gramotnosti.
Farmu si každý představuje jinak
Nejstarší favely vznikly v 19. století. Vláda nebyla schopna zajistit občanům bydlení, a tak jim nezbylo nic jiného, než pobývat na kopcích v centru města. Postupně tak vznikly přístřešky, které se neustále rozrůstaly.
Největší favela v Riu se jmenuje Rocinha (Malá farma). Je lokalizována na strmém svahu, a proto je z ní vidět celé město. Paradoxem je, že se nachází hned vedle luxusní čtvrti. Kromě Brazilců zde žijí převážně přistěhovalci. Domy jsou postaveny z betonů a cihel. Zde má většina obyvatel přístup k elektřině, vodě, potravinám. To z Rocinhy děla „bohatší favelu“.
Favele vládne gang Amigos dos Amigos (Přátelé přátel). Jedná se o jeden z největších gangů obchodující s drogami. Obyvatelé jsou si moc dobře vědomi, kdo je pánem území. Neposlušnost se trestá, většinou nejtvrdším trestem, smrtí. Zvláštní ale je, že díky vládě gangu jsou ulice pro místní bezpečné. Panuje zde pravidlo nekřížíme si navzájem cestu.
Dobrodružství pro cizince
Brazílie s gangy vytrvale bojuje. Od roku 2008 existuje program Unidade de Polícia Pacificadora (Tichomořská policejní jednotka). Policii se podařilo vyhnat gangy z více než třiceti favel, včetně Rocinhy. Bohužel jen na chvíli. Gangy se nikdy nepodaří zlikvidovat. Stává se, že se do zločineckých organizací zapojuje i zkorumpovaná policie.
V roce 2009 zažily favely jednu z největších krizí. Takzvanou Octovou revoluci. Nastalo nucené vyklízení a tisíce lidí přišlo o domov. Policie proti místním nasazovala slzný plyn, ti se bránili octem. Je to totiž účinný prostředek proti slznému plynu.
Policejní jednotky dokonce zatýkaly občany kvůli držení octa. Zemřelo několik desítek lidí, včetně policistů, členů gangu a náhodných obětí.
Kdo chce zkusit netradiční bydlení?
Nedá se přesně zjistit, kolik obyvatel žije v Rocinhe a ve favelách obecně. Pokud vás návštěva favely láká, doporučuji zamluvit si průvodce. Měl by to být někdo, kdo ve favele přímo žije. Budete tak mít jistotu, že se nic nestane. Exkurze do favel zajišťují i cestovní agentury.