Eukalyptus: Jak na pěstování této záhadné rostliny?
Říká se mu také blahovičník a je to jeden z nejaromatičtějších stromů či keřů. Eukalyptus pochází původně z Austrálie, jižní Asie a Nové Guinei. Je známá celá řada, přičemž některé dokážou vyrůst až do 100 metrů! Eukalyptus má rád tropy, proto si libuje nejčastěji v deštných pralesech.
Druhy eukalyptu
K rodu eukalyptus patří zhruba 800 druhů a poddruhů, které se pak dělí na různé kultivary a odrůdy. Například v našich podmínkách se setkáte s pěti druhy eukalyptu, nicméně nečekejte žádné majestátní stromy, jako v Austrálii. Bývají to menší keře, které jsou náchylné na tuhé zimy. A které druhy byste měli vyzkoušet u nás doma?
Blahovičník Gunnův
Možná ho znáte jako blahovičník voňavý a je to taková klasika, která se s velkou oblibou u nás pěstuje. Používá se i jako přízdoba do řezaných květin, okrasných věnců či jiných květinových dekorací.
Blahovičník kulatoplodý
Zajímavostí je, že v Austrálii dorůstá až do výšky 65 metrů. Velmi rychle roste, navíc se dá snadno tvarovat či pěstovat v bytě v květináči.
Blahovičník parvula
Je mrazuvzdorný, takže ho vyzkoušejte třeba i u vás na zahradě. Věřte, že s našimi zimy si poradí a v klidu přečká.
Pěstování eukalyptu
Jak jsme již zmínili, není pěstování nic nejsnadnějšího. Pokud se ale budete o něj dobře starat, pak vám bude dělat radost roky. Umístěte ho nejlépe na slunné stanoviště. Většina pěstitelů dává pod něj černou textilii, aby rostlinám dopřáli více tepla a světla. Za pokus nic nedáte!
Vystačíte si s klasických zahradnických substrátem, jen ho smíchejte s rašelinou a pískem, a to v poměru dva díly zeminy a jeden díl písku a jeden zase rašeliny. Eukalyptus zalévejte jen tehdy, pokud je substrát opravdu suchý, proto si dejte i pozor na dobu, určitá pravidelnost mu neuškodí jen pomůže. Pamatujte, že rostlinka vydrží bez vody týden, pak už ji nemusí nic pomoci. U květináčů to bývá o něco snazší, jelikož můžete vodu nalít do misky pod květináče.
Eukalyptus na kmínku
Pěstovat můžete eukalyptus i jako strom, jen ho musíte tvarovat. V počáteční fázi zvolte jeden hlavní, nejsilnější výhon vyrůstající přímo ze středu. Zbytek pak odstaňte, horní výhody zastřihněte a nechejte růst pouze ty, které budou tvořit korunu.
Stříhání eukalyptu
Některé druhy rostou opravdu rychle, proto stříhání mladých výhonků bývá časté. Radikálnější řez ale provádějte na jaře, kdy se keř probouzí opět k životu. U eukalyptů platí, že čím více výhony zkrátíte, tím více spících oček se probudí a vyroste nových výhonů. Při pěstování v našich podmínkách je to ale nezbytné, aby keř byl kompaktní a hezky tvarovaný. Kromě eukalyptu vyzkoušejte na vaší zahradě či terase i aloe veru. Budete se divit, jakou ozdobu si tím vytvoříte.
Jeho využítí je široké. Vyzkoušejte ho třeba i při meditaci, jelikož uvolňuje a brání tak stresu.