Domácí chov slepic pro úplné začátečníky
Kdo by si ráno rád nepochutnal na vajíčkách? Navíc, pokud pochází přímo z domácího prostředí. Chov slepic je vhodný i pro začátečníky, a kromě toho v poslední době velmi populární, nejen kvůli vysokým cenám vajec ale i že to je další zajímavý koníček. Co si budeme povídat, je to i o domácí péči, která je pro slepičky přínosnější než v drůbežárnách. Jestli vlastníte velký pozemek, pak se do jejich pěstování klidně pusťte. Nehledě, pokud máte vaši nemovitost v rančerském stylu, pak se není o čem bavit.
Nezapomeňte na dostatečný výběh
Kurník pro slepice je tím nejdůležitějším, čím se budete hned na poprvé zabývat. Stejně jako lidé, tak i slepice potřebují prostor. Výhodou je, že nemusíte takový domeček vytvořit sami, na trhu jich existuje celá řada, která vám chov slepic usnadní. Navíc se vyhnete i častým návštěvám takové kuny, která se z roztomilého zvířátka stane nenáviděným nepřítelem.
Obecně platí, že každá slepice by měla mít prostor zhruba 30 m2. Zaměřte se, aby slepičky měly kolem sebe hodně trávy a dobře se jim tak na vašem dvorku žilo i například v zimě.
Trápí vás chov slepic na malém prostoru? Už nemusí. Stačí, když si pořídíte jen menší počet slepiček. Pamatujte, že každé plemeno potřebuje jiné podmínky na jejich péči.
Legislativa chovu slepic, aneb nezapomeňte na sousedy
Ať už žijete na vesnici nebo ve větším městě, vždy budete mít kolem sebe lidi, kterým může váš chov slepic z nějaké důvodu vadit. Častým problémem při chovu zvířat jsou spory mezi sousedy. Na to, aby se co možná nejvíc eliminovaly, existuje platná legislativa, která stanovuje jistá omezení, včetně povoleného počtu zvířat a jejich umístění na pozemku, v závislosti na druhu chovaného zvířete.
Například jako chovatel nebo majitel zvířete jste povinný nahlásit obci, městu či veterinární správě svůj chov slepic? Ano, navíc musí prokázat, že se dodržují hygienické a stavební podmínky.
Až vybudujete svůj kurník, zaměřte se také na vzdálenost mezi objekty určenými na chov.
Pamatujte, že váš pozemek musíte oplotit. Takže zapomeňte na pasení zvířat na prostoru bez ohraničení. Kromě toho při chovu drůbeže nepřekračůjte více než 30 kusů dohromady. V opačném případě se o vás začne zajímat hygiena a veterinář.
Máte byt a chtěli byste mít domácí chov slepic? Tak vás zklameme, na to zapomeňte, je to zakázané.
Krmítko pro slepice
Už víte kam umístíte krmítko a napáječku? I slepice potřebují čerstvou pitnou vodu, a samozřejmě také krmítko na zrní. Pokud zvolíte například nášlapné krmítko, umístěte ho pod střechu. Nebude na něj pršet. Rozhodně ho dejte i do kurníku, nebo do výběhu. Nezapomeňte také vybrat správnou velikost podle počtu chovaných slepic.
A co všechno musí kurník obsahovat?
Pokud jde o bidýlka, tak to určitě musí být. Vzdálenost bidýlek od sebe se řídí velikostí slepičího plemene, slípky by se neměly dotýkat ocasky, na šířku zhruba asi 40 cm na slepici. Na zem dejte slámu.
Vchod do kurníku by měl mít zhruba 50 cm na výšku a 30 cm na šířku, v zimě je dobré zakrýt ho třeba jutovým pytlem. Součástí kurníku jsou také hnízda velká asi 30x30x40 cm, kam slepice snášejí vejce, jedno hnízdo pro pět až šest slepic. Podsadová sádrová vejce nepotřebujete.
Jak vybrat odrůdy?
Chcete od svých slepic především hodně vajíček? Jestli jste začátečník, pak si vyberte některé lehčí plemeno, na kterém ale nenajdeme moc masa. Patří k nim například České venkovské slepice. Jsou mimořádně shánčlivé, což ovšem znamená, že ve snaze najít něco dobrého, rozhrabávají terén zdatněji než jiná plemena. Středně těžká slepičí plemena dají jak slušné množství vajec, tak i pěknou pečínku. Těžká plemena mají spoustu masa, ale většinou snášejí méně.
Starejte se o své slepičky dobře a budete mít horu vajíček. Na druhou stranu se vám může stát, že jich budete mít tolik, až se vám jejich chov začne vyplác Nabídnete Pražákům čerstvá vejce a hned máte další přivýdělek. Možná vás jejich péče tak chytne, že se pustíte do pořízení okrasných plemen. Pro zajímavost uvádíme, že plemen je kolem 300, tak na výběr rozhodně máte.
Zdroj: Gardenersworld.com