Your search results

Co to je rekuperace?

Správné větrání je základem každého bydlení. Moderní domy mají několik výhod. Asi tou nejzajímavější a nejpodstatnější je rekuperace, věřte, že o té se starším generacím mohlo jen zdát. Co to vlastně je? A jaké jsou výhody, takové vymoženosti? Myslete pozitivně a zlepšete si zdraví s rekuperací.

rekuperace

Co si představujeme pod pojmem rekuperace?

Jedná se o zpětné získávání tepla. Čerstvý vzduch z venku prochází přes tzv. rekuperační výměník, který se nachází ve vzduchotechnické jednotce. Z druhé strany vstupuje teplý odpadní vzduch z objektu. Oddělené jsou přitom soustavou kanálů, aby tak nedocházelo ke zpětnému průniku pachů. Díky stěnám kanálů se pak teplo z odpadního přechází do přívodního, které se pak předehřívá. Výměníky přitom dosahují účinnosti předání tepla až 90 %.

Jak na rekuperaci v létě?

Když je letní počasí, je to jiné. Díky rekuperační jednotce v kombinaci se zemní kolektorem můžete použít jako přírodní klimatizaci. Studený vzduch, který se teplotou pohybuje kolem 15 stupňů Celsia je prostřednictvím ventilátoru vháněn do obytných prostor.

Výhody a nevýhody rekuperace

Podstatnou součástí rekuperační jednotky je účinná filtrace, jejímž úkolem je zachycení prachu, nečistot a pylu. V opačném případě, totiž klasické větrání nečistoty nijak nezachycuje, proto je to tak nepříjemné obzvlášť alergikům. Ale jaké jsou další pozitiva nebo negativa?  

Výhody

  • Vyšší kvalita ovzduší 
  • Ušetříte na spotřebě energie na vytápění
  • Nevytváří se průvan
  • Kontrola vlhkosti

Rekuperaci si můžete vytvořit například i ve zrovna zrekonstruované roubence. Jen je třeba se před tím poradit s odborníky v dané problematice.

Nevýhody

  • Vysoká cena při pořízení
  • Počítejte s náklady na údržbu
  • Chvíli to trvá, než se vám peníze vrátí
  • Větrat sice nadále můžete, ale už to nebude tak efektivní

Typy rekuperace 

Pasivní rekuperace – vydýchaný a čistý vzduch je veden přes výměník. Než odpadní plyny odejdou, předají část své tepelné energie čerstvé dodávce. Musíte ale počítat s tím, že v létě rekuperaci prakticky nevyužijete. S pasivní rekuperací docílíte jen snížení tepelných ztrát v zimě. Jde o poměrně levný systém. 

Aktivní systém – Odpadní vzduch prochází studeným výparníkem tepelného čerpadla a než odejde z domu, předá většinu své tepelné energie (včetně kondenzačního tepla vodní páry) chladivu. To pak předá tepelnou energii přiváděnému vzduchu. Navíc je aktivní rekuperace dražší. V letních měsících může fungovat jako účinná klimatizace.

Centrální větrací systém – obsahuje jednu velkou řídicí a ústřední jednotku, do níž vede síť potrubí a dochází zde k výměně tepla z odpadního vzduchu. Rekuperační jednotka bývá umístěna v technické místnosti, kde se systém o vše postará. Počítejte ale s tím, že centrální rekuperaci je nutné obvykle zahrnout do realizace už při projektování domu. 

Decentrální větrací systém – představuje řešení bez hlavní jednotky. Výhodné je pro svoji cenu. Oceníte ho obzvlášť v ložnici, kde vám zajistí čistý vzduch i v noci.

větrání

Rekuperaci si můžete nechat zavést i do vašeho bungalovu, který máte ve svahu a uvidíte, že si to časem budete jen pochvalovat.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings