Co si pohlídat, když stavíte rodinný dům na klíč?
Chcete stavět a přemýšlíte, že si zvolíte rodinný dům na klíč? Víte jaké výhody a nevýhody v sobě jeho provedení skrývá? Víte, jak dlouho trvá jeho stavba?
Stavba domu na klíč je finančně poměrně náročná záležitost. Oproti tomu si ušetříme mnoho nervů, času, starostí a administrativy. Proto je rodinný dům na klíč dobrou volbou pro ty, kdo nechtějí stavět dům svépomocí.
Stavba domu na klíč
Firmy orientující se na stavbu domu na klíč často nabízí tzv. ,,full-servis,,. To znamená, že zajistí financování, stavební povolení a všechno ostatní papírování. Dále seženou vhodný pozemek ke koupi na základě našich požadavků. O to se však může celkový proces stavby protáhnout. Proto je lepší přijít s vlastním pozemkem.
Firmy mají v nabídce desítky předpřipravených projektů. My si pouze vybereme z katalogu ten, který nám bude typově a rozměrově vyhovovat. Dokonce si můžeme vytvořit projekt podle svých představ. Stanovíme si podobu interiéru a rozsah vnitřních prací. Zpravidla se rodinný dům na klíč dodává bez kuchyňské linky, kterou si budeme řešit sami.
Firma se také postará o okolí domu (plot, terasa, přístřešek na auto). Všechny tyto položky ovšem navyšují výslednou cenu. Jejich úkolem je tedy zajistit kompletní administrativu a výstavbu, včetně interiéru a vnějších prací. Našim úkolem je převzít si klíče od domu a rovnou se nastěhovat.
Položkový rozpočet pro rodinný dům na klíč bude obsahovat detailní informace o jednotlivých pracích a materiálu. Tady je potřeba být velmi opatrný. Pečlivě si projdeme, jestli rozpočet obsahuje všechny položky, na kterých jsme s firmou domluveni.
Některé stavební firmy nabízí online sledování průběhu stavby. Po dokončení stavby dostaneme časoměrné video z celého průběhu stavby.
Firmu vybírejte pečlivě
Vybrat kvalitní stavební firmu je velmi důležité. Nikdo z nás nechce chvíli po nastěhování řešit reklamace a všemožné vady. To stejné platí u dodržování termínů a nadhodnocených cen za práce i materiál.
Každý z nás zná alespoň někoho, kdo si nechal realizovat stavbu na klíč. Ať už se jednalo o dřevostavbu, či zděný dům na klíč. Máme tedy možnost získat reference a zkušenosti s danou stavební firmou, i s hotovou stavbou.
Zjistíme si, jak dlouho je námi vybraná firma na trhu. V případě, že již mnoho let, je to dobré znamení. Špatná firma s nekvalitními výsledky by nejspíš již dávno zanikla. Avšak nemusí to být pravidlo. Další bod, na který se zaměříme, jsou recenze. Čím více kladných a pozitivním recenzí, tím lépe pro nás. Proto si dáme záležet na jejich vyhledávání. Na internetu bude jistě mnoho hodnocení, názorů a referencí k dané firmě. Stačí jen hledat.
Před podpisem smlouvy bychom se měli ptát na všechny informace, které nám nejsou jasné.
Dům na klíč cena
Standardní cena domu na klíč se pohybuje v rozpětí 25 – 37 000 Kč/m2.
Zpravidla katalogová cena není výsledná. Ačkoliv je v ní započítána dlažba, obklady, baterie, vypínače, interiérové dveře a další, jedná se o základní řady. To znamená, že když budeme chtít jiný (dražší) typ dlažby, či baterií, zaplatíme si. To platí u veškerého vybavení. To stejné platí u dalších prací, jako jsou terénní úpravy nebo napojení k inženýrským sítím. Proto nelze nikdy počítat s katalogovou cenou jako s tou výslednou. Pokud tedy chceme již ze začátku znát reálnější konečnou cenu, přičteme si k původní katalogové 15-20% navíc.
Upřednostníme firmu, která nebude chtít všechny peníze předem. Bezpečnější bude, když sumu zaplatíme po dokončení prací, či po jednotlivých etapách stavby.
Jak dlouho trvá výstavba?
Hrubá stavba zděného domu bude dokončena za cca 6 měsíců od zahájení stavby. Celkový proces výstavby zabere přibližně 10 – 12 měsíců. Vždy je třeba počítat s delší dobou kvůli komplikacím, které mohou nastat. U dřevostavby na klíč mluvíme o celkové době výstavby 4 – 5 měsíců.
Další důležité rady při stavbě domu na klíč
- Kontultace smlouvy s právníkem – konzultovat smlouvu s právníkem bychom měli vždy. V případě, že celá stavba proběhne v pořádku, je správnost smlouvy v podstatě bezpředmětná. Problém může nastat v okamžiku, kdy se dostaneme do sporu s firmou a dokument bude nahrávat do karet dodavateli.
- Kontrola stavby – pojem rodinný dům na klíč je sám o sobě vypovídající, že jediná naše starost je převzetí klíčů od hotové stavby. Není to však pravda. Průběh stavby bychom měli kontrolovat po celou dobu. V případě, že nejsme profíci ve stavebnictví, můžeme si najmout nezávislý stavební dozor. Ten bude průběh stavby hlídat a kontrolovat za nás.
- Dokumentace stavby – budeme dokumentovat všechno a zejména to, co nebude na první pohled vidět. Rozložení podlahového topení, elektrické kabely, kanalizaci a vodovodní trubky. Dokumentace je důležitá kvůli případným sporům a reklamacím.
- Kontrola faktur – budeme kontrolovat faktury za materiál a porovnávat s cenou v rozpočtu. To stejné platí u faktur za práci od subdodavatelů.
Pasivní dům na klíč
Pasivní dům na klíč je ekologicky nezávadný, za použití obnovitelných zdrojů. Tento nový trend šplhá na špičku stále více žádaných staveb pro svou úspornost a ekonomičnost.
Výhody pasivních domů
- Velmi nízké náklady na vytápění,
- příjemné teploty v zimě i v létě,
- vzduchotěsnost,
- bezhlučnost,
- rozumná pořizovací cena,
- čerstvý vzduch po celý den (díky rekuperační jednotce, která zajišťuje odvod vydýchaného vzduchu pryč z domu a přívod čerstvého vzduchu, bez potřeby větrání okny),
- šetrné k životnímu prostředí.
Pasivní dům vyžaduje zvláštní podmínky pro svou výstavbu, aby se mohl jako pasivní chovat. Není tedy možné jej postavit kdekoliv. Ideální je tedy otevřený prostor, kam bude celý den svítit sluníčko, kvůli pasivnímu solárnímu zisku. Jižní strana je zpravidla prosklená, kvůli proudění slunečního záření, které sníží spotřebu energie na vytápění domu.
V případě, že máme pozemek pro stavbu pasivního domu na klíč, můžeme se pustit do shánění stavební firmy. Ideálně, když obešleme více firem pro srovnání nabídek. Přímo z katalogu si vybereme dům, který bude vyhovovat našim požadavkům. V případě, že takový nenajdeme, firma vytvoří originální dům na klíč podle našich představ.
Co zahrnuje výstavba pasivního domu na klíč?
- Projekt,
- vyřízení stavebního povolení a další administrativy,
- výstavba domu,
- zateplení a fasáda,
- vnitřní povrchové úpravy,
- zapojení inženýrských sítí,
- instalace topení,
- skryté kanalizační vedení k vodovodnímu zařízení,
- elektrické rozvody.
Pasivní dům je možné postavit za téměř totožné náklady jako klasické novostavby. Rozdíl však spočívá v tom, že pasivní domy ušetří až 90% nákladů na vytápění.
Pasivní dům spotřebuje nanejvýš 15 kWh/m2 tepla za rok. Pro srovnání u nízkoenergetického domu je hodnota něco pod 50 kWh/m2 tepla za rok. Pasivní dům tedy v úspoře tepla jednoznačně vede.