Co s přebytkem rajčat a jak je zpracovat?
Jak zpracovat rajčata? Všichni se určitě shodneme, že nejlepší rajčata jsou ty, které si vypěstujeme sami. Chutnají úplně jinak než ty kupované v supermarketu. Když pěstujeme rajčata na zahradě, tak se stává, že pak máme přebytek rajčat a nevíme co s nimi. Máte jich moc a nevíte, jak je využít? Připravili jsme si pro vás pár tipů, co s přebytkem rajčat a jak rajčata zpracovat. Inspirujte se a vychutnejte si je na více způsobů!
1) Sušená rajčata
Naším prvním tipem, jak zpracovat rajčata, je sušení. V České republice nemáme tolik tropických dní, abychom je mohli sušit na slunci. I to ovšem lze, ale musíte vybrat opravdu dobré místo i počasí. Ideálně využijte síťku na sušení a chraňte rajčata také před hmyzem. Rajčata sušte 3-4 dny.
Pořiďte si sušičku na zeleninu a ovoce. Nakrájejte rajčata na kolečka, rozložte do sušičky a zapněte. Suší se zhruba 9 hodin při teplotě 60 °C.
Jestliže nemáte sušičku a nechcete si jí pořizovat, tak zvolte jinou variantu – sušení rajčat v troubě. V troubě je můžete sušit při stejné teplotě i čas sušení bude kratší o hodinu. Nezapomeňte na pravidelné větrání trouby, aby se z rajčat odpařená voda odstranila. Skladujte je v suchu, až budou vysušené. Doporučujeme je zalít olivovým olejem, díky tomu vám vydrží déle.
Rajčata můžete jen tak nakrájet, ovšem mnohem lepší je, když je nakrájíte na opravdu slabé kousky, vyříznete semínka. Také výrazně osolíte a přidáte podle chuti koření. Nejčastěji se používá bazalka, tymián a oregano.
2) Zmrazená rajčata
Dalším tipem, jak zpracovat rajčata, je zmrazení. Zmrazení rajčat je jednoduché. Můžete je zbavit slupky, ale nemusíte. Záleží na vás, kterou možnost preferujete. Rajčata rozkrájejte na půl a odstraňte z nich semínka. Následně je vložte do pytlíků nebo do plastových krabiček a nechte je zmrazit v mrazáku.
3) Zavařování rajčat
Typickým způsobem, co dělat s přebytkem rajčat, je zavařování. Sterilovaná rajčata najdete v mnoho receptech. Rajčata omyjte a vložte asi na 1 minutu do vroucí vody. Vytáhněte je a zchlaďte je ve studené vodě. Rajčata díky tomu snadno oloupete a vyříznete jim tuhý kousek kolem stopky. Vezměte si sklenici, do které se vejde litr vody. Na dno přidejte 2 lžíce citronové šťávy a 1 lžičku soli. Následně do sklenice vložte nachystaná oloupaná rajčata. Zalijte vroucí vodou a pevně sklenici uzavřete. Zavařujte je zhruba 15 až 20 minut při teplotě 80 °C. Po uplynutí této doby je vyjměte ze zavařovacího hrnce nebo trouby a nechte je, aby si chvíli odpočinula dnem vzhůru. Zavařená rajčata využijete například jako podklad na pizzu či do různých omáček.
4) Udělejte rajčatovou šťávu
Rajčatová šťáva je velmi zdravá. Jestliže nemáte odšťavňovač, tak zvolte metodu, kdy rajčata nakrájíte, vložíte do hrnce a za častého míchání je rozvaříte. Potom rozmixujte mixérem a propasírujte přes jemné síto. Nalijte rajčatovou šťávu do zavařovacích sklenic a sterilizujte při 80 °C asi 20 minut. Sklenice otočte dnem vzhůru a nechte, aby vystydla.
Studie potvrdily, že konzumace rajčat nebo rajčatové šťávy snižuje možnost onemocnění rakovinou a chrání tělo před volnými radikály. Rajčata a šťáva z nich obsahuje vitamíny B1, B2, B6, C, E a K. Z minerálních látek obsahuje především draslík, železo a zinek. Najdete v ní i kyselinu listovou, vlákninu a lykopen.
Jestli se vám náš článek líbil, přečtěte si také o tom, jaké jsou hlavní zásady a pravidla při plánování kuchyně nebo o tom, na co si dát pozor při koupi bytu.