Your search results

Co je virtuální baterie a jak funguje?

Napsáno Dana Beková v 15. 1. 2024
0

Fotovoltaika je čím dál tím oblíbenějším řešení u obnovitelných zdrojů. Jenže má drobný problém. Panely na střeše totiž vyrábějí nejvíce elektřiny přes den. Takže, když si představíme, že jsme celý den v práci a večer po našem příchodu domů je chladno, protože není dost energie, je to dost velký zádrhel. A to si představte, že v zimě to může být ještě horší! Výhodou je, že se můžete spolehnout na virtuální baterie, a co to vlastně je?

virtuální baterie

Co to je virtuální baterie?

Virtuální baterie funguje úplně stejně, jako solární. I ona nabízí uložení přebytečné elektrické energie na „jiné časy.“ Nicméně rozdíl je v tom, že ji neukládá do akumulátoru, který stojí u vašeho domu, ale do distribuční sítě. Dodavatel, tak vaši přebytečnou energii převezme a virtuálně ji uskladní. No, a až ji budete potřebovat, třeba právě v zimě nebo v noci, tak si ji zase vyzvednete.

Nic není ale jen černobílé, dodavatel vaši energii nemůže v síti jen tak uložit, a tak si místo vás najde jiného zákazníka. Ale na vás nezapomněl, jakmile ji budete potřebovat, musí ji pro vás sehnat a koupit. Bohužel, to všechno něco stojí, a kdo to zaplatí? Hádáte správně – VY!

Platit budete za virtuální baterii, distribuční náklady, poplatky a daně

Ukládání energie z fotovoltaické elektrárny

Jak jsme již zmínili, večer a v noci  nevyrobí fotovoltaická elektrárna žádnou energii, přestože ji potřebujete. Stejně tak za deštivých dnů a zimních měsíců elektrárna generuje tak málo energie, že není šance s ní pokrýt vaši potřebu. Během jara a léta, kdy je slunce dost, naopak vyrábí více elektřiny, než stihnete spotřebovat – a tak se vyplatí přebytečnou elektřinu ukládat a využívat, když slunce nesvítí.

Kolik zaplatíte za virtuální baterii?

Do celkové ceny vaší virtuální baterie se promítne celá řada faktorů. Například i distribuční náklady, daně či poplatky. A i když je vaše elektřina, kterou jste do sítě poslali při vyzvedávání zdarma, všechny související náklady musíte zaplatit.

Nesmíme ani zapomenout na poplatek za samotnou službu, která u distributorů se velmi různí. Například u společnosti ČEZ je to paušálních 199 Kč. U E.ON zaplatíte podle využitých megawatthodin za rok zhruba 49 Kč.

Jednoznačná odpověď neexistuje

Bohužel u virtuální baterie se nedá říct, jestli se i vám vyplatí nebo ne. Záleží totiž na aktuálních cenách energie. Před několika lety se majitelům fotovoltaik nevyplatilo ukládat vyrobenou elektřinu do virtuálních baterií. Změnilo se to ale před dvěma lety, kdy ceny energií raketově vzrostly. Distribuční náklady a poplatky najednou byly v porovnání s cenou samotné elektřiny zanedbatelné. A tak se i virtuální baterie začala majitelům vyplácet.

fotovolaita a virtuální baterie

Která je lepší?

Otázkou je, zda zvolíte virtuální nebo solární baterii. Na virtuální baterii je výhodné, že na rozdíl od solární nemá žádné limity. Další výhodou je, že má poměrně nízké náklady. Takže pokud máte opravdu hodně přebytků, může být pro vás ta virtuální lepší volbou.

Na druhou stranu u solární baterie je výhodná schopnost zálohovat energii pro případ výpadků elektřiny. To ta virtuální zatím nedokáže. Proti virtuální baterii hovoří také určitá ztráta nezávislosti. Soběstačnost a nezávislost na distributorech je podle nás jeden z hlavních důvodů, proč si vůbec fotovoltaickou elektrárnu pořídit. Pokud ale odevzdáváte své přebytky do sítě místo toho, abyste je spotřebovali nebo uložili ve vlastní solární baterii, stáváte se závislými na tom, jak dodavatel nastaví ceny a podmínky využívání virtuální baterie.

jak na virtuální baterii

Občas to u té fotovoltaiky není o aktivním odpočinku, ale když si dáte pozor a vše si pořádně propočítáte, třeba časem budete mít i na zlepšení vašeho bydlení v podobě námořnického stylu.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings