Your search results

Co je ideální polovina domu a na co si dát pozor?

Napsáno Dana Beková v 14. 2. 2025
0

Vlastnit rodinný dům či byt bývá milé. Každý vám řekne, že by o to stál. Jenže, co když se jedná jen o její část? Co si představíte pod pojmem polovina domu? Zjednodušeně by se dalo říct, že takové spoluvlastnictví spočívá v tom, že jeden dům, byt či chata ve vlastnictví vícero lidí. A tak není divu, že z takové situace vyplývají i různá práva a povinnosti. Pojďme se na ně podívat.  

Co to je podílové vlastnictví?

Začneme nejprve s podílovým vlastnictvím. Znamená to, že každý z vlastníků má na určité nemovitosti svůj podíl, jehož velikost může být stejná, ale taky různá. A co si pod tím představit? Někdo může vlastnit polovinu domu, někdo jen čtvrtinu a podobně. Důležité ale je, že každý z vlastníků má právo k celé stavbě.

Typ spoluvlastnictví známý jako ideální spoluvlastnictví nebo-li polovina nejčastěji vzniká při dědictví nebo při vypořádání manželů po rozvodu. Spočívá v tom, že u nemovitosti není přesně dané, která konkrétní půlka patří komu, tuhle polovinu tedy nemůžete nijak ohraničit, označit a podobně.

Nevýhody spoluvlastnictví

Tady to bývá největší oříšek. Záleží totiž, jak dobře s ostatními vlastníky vycházíte. Jste si jistí, že vztahy jsou dobré? Pokud ano, pak je to skvělé, protože se dohodnout je v této problematice asi to nejdůležitější. V opačném případě nastává problém. Ono je totiž velmi nepříjemné se pak dohadovat, jestli tato polovina domu bude v modré barvě a tato zase ve španělském stylu. Mezi nejčastější spory patří například náklady na údržbu nemovitosti. Jestli půjde o nějaký větší změnu, vylepšení stavu nemovitosti, musí se shodnout alespoň tři čtvrtiny spoluvlastníků. Nepříjemností bývají i exekuce, kdy celý dům bývá rovnou v exekuci.

Polovina domu, a kde je háček?

Forma spoluvlastnictví je různá, například že se dům dělí na dvě stejné části. V tom případě, není nikde řečeno, která polovina domu je právě ta vaše. Nemůžete tedy říct, že horní patro je moje a dolní tvoje. V praxi to tak může být, pokud to ovšem všem vyhovuje. V případě prodeje se rozdělí daná část velmi snadno.

Stávám se majitele poloviny domu

Je to v případech, kdy jste dům zdědili. Například po svých rodičích. Nicméně získat takto nemovitost můžete i díky rozvodu, kdy namísto společného jmění vznikne režim, kdy oba bývalí manželé vlastní jednu polovinu domu.

Negativa poloviny domu

Bohužel polovina domu má i celou řadu nevýhod. Některé jsou zjevné hned na první pohled. Pokud jste spoluvlastníkem, nevlastníte nemovitost celou, ale disponujete jen velmi omezeně. Také zapomeňte, když žádáte o hypotéku kladné přijetí. Naopak ve chvíli exekuce vás postihne její uvalení na celou nemovitost i na veškeré vaše věci.

Takže, ať už se rozhodnete jakkoli, je lepší se před vaším rozhodnutím obrátit na odborníka. Ale až váš dům vyřešíte, můžete si ho například přestavět do Tudorovského stylu bydlení, pak se budete cítit jako král.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings