Co by měl umět dobrý realitní makléř?
Je to možná záludná otázka, ale co by podle vás měl umět dobrý realitní makléř? Když pomineme obvyklé fráze jako – měl by být profesionál, specializovat se na prodej či pronájem, tak těch schopností by opravdu měl mít víc.
Měl by umět komunikovat
Asi nikdo nechce trdlo, které se sotva vyjádří. Vždy je sympatické si popovídat s někým kdo komunikuje efektivně. Umí naslouchat a velkým bonusem pak je, když porozumí potřebám klientů. Opomenout nesmíme ani jasně a srozumitelně sdělovat svým klientům informace ohledně jejich vysněném domě.
Obchodní dovednosti
Dobrý realitní makléř se bez obchodních dovednostech prostě neobejde. Dneska nestačí říct, svému klientovi tohle je cool. Musí to umět okecat. Vyjednávací schopnosti mu umožní dosáhnout těch nejlepších podmínek pro svého klienta. No, a kdo je spokojen, ten se třeba jednou i ke svému realitnímu makléři vrátí.
Učit, učit a učit
Měl by se neustále zdokonalovat. Shánět si informace a zajímat se o to jak se jeho obor neustále vyvíjí. To znamená, že umí i na sobě pracovat, přijme nové poznatky ve všech oblastech. Zakrnělost je v tomto oboru zapovězena.
Schopný marketér
Dobrý realitní makléř se vyzná v marketingu. Musí umět zaujmout, prodat a dokázat získat důvěru klienta. Když umí prezentovat své služby, je to velký bonus, který jistě i vy oceníte. Připraví i prodejní strategii. Zapřemýšlí, zda je vhodné nemovitost nabídnout v aukci. Ví, kde nemovitost zveřejní. Zkrátka vymyslí funkční plán, který zafunguje. Dobrá propagace znamená, že se o prodeji dozví spousta lidí. Ne jenom vaši sousedi.
Vyzná se v cenách nemovitostí a umí poradit.
Stanoví cenu
To je asi nejdůležitější schopnost, že umí zpracovat tržní analýzy a připraví tak návrh prodejní ceny. Tady je důležitá i jeho praxe, když totiž nemovitost nabídne za moc nízko, nejspíš se rychle prodá, přesto prodávající na ni prodělá. Pokud ale stanoví cenu příliš vysoko, bude stavba neprodejná, nebo se prodá až třeba za dva roky.
Poradí s financováním
Realitní makléř řídí aktivity související s financováním úvěru. Zatímco hypotéční makléř zprostředkovává samotný úvěr u banky, ten realitní vše koordinuje a dojednává termíny. Typicky komunikuje s odhadcem ale i hypotéčním makléřem, bankou kupujícího či bankou prodávajícího. Jestli na prodávané nemovitosti vázne úvěr vše zařídí.
Katastr nemovitostí
Makléř komunikuje s katastrálním úřadem. Při prověřování nemovitosti porovná faktický stav nemovitosti s údaji v katastru. Občas, když je třeba, si z archivu vytáhne nabývací tituly či informace k zástavám a věcným břemenům. V průběhu prodeje podává návrhy na vklad zástavních smluv a kupních smluv.
Předání nemovitosti a převod energií
Poslední činností u realitního makléře je předání nemovitosti kupujícímu. To znamená sepsání předávacího protokolu a následný převod smluv u dodavatele elektřiny a plynu na kupujícího.
Práce má nad hlavu, ale když je schopný a šikovný, poradí si. Jako všechno, i tahle profese je o známostech. Pokud ve svém okolí máte někoho, kdo právě prodal nějakou nemovitost, zeptejte se ho na reference. Občas bývají tím nejdůležitějším.