Čajová zahrada: od založení až po sběr
Horký šálek čaje spraví většinu věcí. Dokonce i vědecké studie potvrzují, že horký nápoj lidem pomáhá cítit se lépe a způsobuje, že jsou k sobě laskavější. Čajová zahrada dodá sílu nejen čaji ale i vám. Bylinky, které si tu vysadíte, vás posílí a uklidní zároveň. Záleží jen na tom, z čeho čaj připravíte. Sušený bylinný čaj sice můžete koupit dnes už téměř všude, ale přesto existuje mnoho důvodů, proč připravovat čaj z domácích bylinek.
Čajová zahrada a proč ji pěstovat
Co si budeme povídat čerstvé bylinky jsou nejlepší. Využijte je z rostlin, které vám dodají sílu, vitamíny, živiny. Komerčně prodávané čaje se suší, aby dlouho vydržely, ale během procesu sušení přichází o důležité látky.
A další důvody proč si založit čajovou zahradu?
- Přesně víte, co váš čaj obsahuje. Není to tak dlouho, co testy kvality odhalily v bylinných čajích (i v bio kvalitě) stopy pesticidů a dalších zakázaných látek.
- Můžete si vytvořit vlastní směs na míru. Možná zrovna nemilujete heřmánkový čaj, ale když k němu přidáte citronovou trávu nebo meduňku, dostane ten správný šmrnc.
- Mnoho bylin z čajové zahrady najde také využití v kuchyni, takže už nemusíte kupovat další koření.
Jak založit voňavou čajovou zahradu zahrádku?
Čajová zahrada vytvoří v jakémkoli prostoru útulné a voňavé místo. Pamatujte, aby rostliny rostly, je potřeba se zamyslet, jak je nejvhodněji uspořádat. Mnoho aromatických rostlin pochází ze Středomoří, a tak má rádo slunce. V tomto případě platí, že čím víc slunečních paprsků bude bylina mít, tím voňavější bude. Proto čajovou zahrádku orientujte spíše na jih. Některé menší byliny mají raději polostinné místo, a tak se jim bude líbit poloha na odvrácené straně skalky. Rostliny, které potřebují více vláhy, umístěte rozhodně do dolních pater.
Jaké bylinky pěstovat?
Čistě na vás je jaké bylinky zvolíte. Pokud budete rozumně kombinovat, můžete si tak vytvořit vlastní čajovou směs. Vždycky je ale lepší si něco o jednotlivých rostlinkách přečíst. V následujících řádcích si přečtěte o nejběžnějších a nejlahodnějších bylinkách, které by neměly chybět ve vaší čajové zahradě.
Heřmánek
Známý je pro své uklidňující účinky. Takový jeden šálek čaje vám pomůže při potížích s usínáním, s neklidným spánkem, ale oceníte ho třeba když vás trápí záněty močových cest.
Máta
Silice pomáhají s trávením a zmírňují trávicí potíže. Pomáhá stejně jako heřmánek zlidnit a pročistí dutiny při nachlazení.
Citronová verbena
Listy působí velmi osvěžujícím dojmem. Pokud je přidáte do čaje, tak vám pomohou při zažívacích potíží. V létě ho můžete připravit jako ledový čaj, skvěle chutná a navíc osvěží.
Měsíček
Je ideální, když vás trápí žaludek nebo zánět močového měchýře. Navíc pomáhá z těla odvádět jedovaté látky a čistí játra a žlučník.
Meduňka
Další bylinka, která je ideální, když nemůžete spát. Snižuje stres, uklidňuje a uvolňuje. Pomáhá také při zažívání a působí proti virům.
Levandule
Používá se ke zklidnění kožních problémů a při aromaterapii. Pomáhá také při nespavosti, návalech krve a bolestech hlavy.
Čajovou zahradu si můžete vytvořit jak na veliké, tak i miniaturní ploše okolo pergol, altánů, rohu zahrady a podobně. Velmi působivé jsou především ve večerních hodinách, kdy japonské lampy a louče vytváří neopakovatelnou atmosféru.
Až si dočtete náš článek, podívejte se na další jaké bylinky na balkon, tipy jak uspořádat skleník, nebo co to je keto ovoce.