Your search results

Bydlení v podkroví má své kouzlo

Napsáno Dana Beková v 31. 7. 2024
0

Je v ní prach, pavučiny a staré krámy. Co jenom vymyslet? Když vám neklapne bydlení v garáží, dejte se do rekonstrukce podkroví. Na druhou stranu je to i romantická záležitost. Střešními okny se můžete v noci dívat na hvězdy, a navíc získáte i větší soukromí. Nevýhodou snad je, že v letních měsících je v ní nesnesitelně horko. Proto je lepší si to i pořádně promyslet.

život v podkroví

Největší výzvou

Problém asi najdete u zkosených stropů. To je záležitost, kterou určitě nezměníte. Na druhou stranu by to bylo i škoda. Dodávají totiž místnosti tu pravou atmosféru. Než se pustíte do přestavby vašeho podkroví, zaměřte se na pár podmínek.

  • V obytných místnostech podkroví u novostaveb musí dodržte tzv. světlá výšku. Jedná se o minimálně 2,6 m, zatímco u rekonstrukcí je to 2,3 m
  • Ty části podkroví, kde je světlá výška menší, lze využít například jako skladovací prostory.
  • U dřevěných trámů je třeba dodržet podchodnou výšku alespoň 2,1 m
  • Minimální sklon střechy by měl být 35 stupňů.

Aby kouzlo takového prostoru jen tak nevymizelo, nakupte takové materiály, které vám ho pojistí. Konstrukční prvky jsou totiž základem. Navíc dodají i vysoký komfort obývajícího.

Střešní okna

Určitě se jich nebojte. Osvětlí vám prostor, i když se vám budou zdát že jsou malé. Není navíc pochyb o tom, že přirozené světlo působí blahodárně na psychiku člověka. Bydlení v podkrovním bytě pod střechou obvykle zaručuje dostatek soukromí. Jedinými sousedy jsou často totiž ti, kteří bydlí o podlaží níže. A většinou není do podkroví vidět dokonce ani z protějších domů.

Ach, ty výhledy!

Přítomnost již zmíněných dřevěných konstrukčních prvků otevírá dveře množství originálních dispozičních řešení. U podkrovního bytu je obvykle snadné rozdělit prostor na jednotlivé místnosti, a to bez nutnosti větších stavebních zásahů. 

Podkroví je situovaný tak, že převyšuje i okolní domy. Výhledy do okolní krajiny bývají proto vskutku působivé. A možnost pozorovat noční hvězdnou oblohu snad ani není třeba zmiňovat.

Připravte se na hluk při dešti

Konejšivý zvuk dopadajících kapek na střešní okno se může rázem proměnit v pořádný hukot. Hluk při větším dešti může být dokonce natolik intenzivní, že mnozí lidé při něj ani nedokážou usnout nebo je budí ze spánku. Pomůže kvalitní protihluková izolace.

Byt v podkroví je více vystavený vnějším klimatickým vlivům. Aby nedocházelo například k nežádoucímu zatékání během deště nebo vzniku plísní, je třeba dbát na opravdu kvalitní konstrukci a izolační prvky.

Tipy na uspořádání a vybavení podkroví

  • Nábytek na míru je sice dražší, ale umožní efektivní využití prostoru (tam, kde není dostatečná výška, lze zvolit hlubší nábytek). Pokud ale máte nějaký starší kousek, můžete ho natřít s barvou Annie Sloan. Věřte, že pak bude vypadat jako právě koupený.
  • Do podkroví se vyplatí pořídit předokenní rolety, které utlumí hluk při dešti a zabrání přehřívání v letních měsících.
  • Zvláště u menších podkrovních bytů se doporučuje vsadit na světlou výmalbu. Také větší kusy nábytku by měly nést světlejší odstín, prostory totiž opticky zvětší.
  • Přiznané dřevěné trámy dodají podkrovnímu bytu specifickou atmosféru, není třeba je „maskovat“.

Vybavit si ho můžete jak je vám libo. Líbí se vám Provence, Španělský, Italský styl? Proč ne. Fantazii se meze nekladou.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings