Bydlení v maringotce jako levnější alternativa
V posledních letech je velmi módní záležitostí alternativní bydlení. Mnoho lidí se v něm zhlédlo, protože je to jedna z dalších variant, jak ušetřit peníze. Stalo se to tedy otázkou jak po ekonomické, tak ekologické stránce. Někteří lidé nepotřebují obrovské domy s bazénem, ale naopak se vyžívají v minimalizmu a útulném šetrnějším bydlení. Bydlení v maringotce patří právě do této kategorie. Budete se divit, kolik možností dnešní trh nabízí.
Na druhou stranu designéři zase objevují možnost, jak se svobodně vyjádřit na malém prostoru. Jednou z takových možností je žít v maringotce. Takové bydlení už nepřipomíná život jako v knize Cirkus Humberto, ale stalo se moderní a pohodlnějším bydlením.
Život na čtyřech kolech
S čím ale počítat, když si pořizujete maringotku? Je důležité vyřešit, kde bude stát. Není úplně pravdou, že maringotku můžete postavit kamkoliv. Na druhou stranu maringotka nepotřebuje stavební povolení, ale je třeba ji ohlásit na stavebním úřadě.
Pokud jste se rozhodli, že v ní budete bydlet, tak musíte maringotku postavit na pozemek, který je určen pro výstavbu rodinného domu nebo stavu pro rekreaci dle územního plánu dotyčné obce.
Život v maringotce zní romanticky, ale podle stavebního zákona jestli chcete bydlet maringotce, tak nesmí stát v lese, na poli nebo na louce, takže budete muset zapomenout na nějaké putování po krajině a kocháním se po okolí. Výhodou je, že maringotku nemusíte hlásit jen v případě, že na pozemku již stojí rodinný dům.
Nejpopulárnější maringotky jsou v USA
V našich krajích bydlet v maringotce nebo tzv. tiny house není úplně běžné. Zato v USA si dokonce založili i hnutí „Tiny House Movement.“ Tiny house se obecně hlásí k minimalismu a jasně akceptuje svobodu, kterou také nabízí. Především jde o svobodu, kterou poskytují a navíc vynaloží mnohem menší finanční náklady na život v malém domečku.
Kromě nízké ceny je provoz velmi levný a člověk tak není nucen pracovat dlouhé hodiny, aby zaplatil nájem a má přitom čas i na své koníčky. Moderní maringotka poskytuje tepelnou pohodu i dostatek světla.
Šetří maringotka přírodu?
Jak už jsme psali, maringotky šetří peněženku, takže jejich pořízení i provoz vás vyjde levněji oproti bydlení někde v bytě. Přesto obytná plocha maringotky je třetinová na rozdíl od průměrného bytu, což má vliv na spotřebu materiálu i plochu nutnou k vytápění.
Velký rozdíl je také u výstavby maringotky. Spousta lidí si pořizuje maringotku z druhé ruky, bývá nejčastěji vyrobená ze dřeva, která má i nižší uhlíkovou stopu, než cihla či beton. Lidé v maringotkách často topí dřevem. Využívají suchý záchod, kompost a dešťovou vodu, tudíž o ekologii opravdu nemohou být dohady.
Největší problém? Malý prostor
Většinou se prostor pohybuje obvykle v rozmezí 15 – 25 m2, proto nebývá snadné vše na takovém prostoru uspořádat. Při rekonstrukci maringotky proto počítejte s místem pro vaření, stolování ale měli byste mít i prostor pro hygienu – koupelnu a toaletu. Dalším problémem bývá vytápění, s tím také souvisí tepelná izolace. Bez ní vám bude v zimě maringotce zima, a v létě zase dusno. Dnešní maringotky se vyrábějí ze sendvičových desek a právě mezi vrstvami plechu nebo palubek se vkládá tepelně izolační pěna. Navíc maringotky mohou být už vybavené samostatným vytápěním. Nyní se často používá plynové topení na propan-butan či můžete mít i fotovoltaické panely na střeše. Malý prostor vám rozhodně nedovolí mít dětský pokoj a tak budete žít v jedné místnosti s vaší ratolestí.
Vždy záleží na způsobu využití. Teprve až když v maringotce bydlíte si uvědomíte, proč ve filmu Hvězdný prach měla čarodějnice otrokyni zakletou v modrého ptáčka a zavřenou zvlášť v kleci. Ten prostor je opravdu bída.
Víkendová chata
Sehnat starou maringotku není zase až tak velký problém. Průměru se dají se sehnat kolem 40 až 50 tisíc korun. Počítejte však s její rekonstrukcí, která vás může přijít až na 100 tisíc korun pokud v ní budete chtít žít celoročně. Na druhou stranu vám maringotka poslouží jako vděčné místo, kde si můžete odpočinout a nabrat sil. A navíc, potřeba chalupy či chaty úplně vymízí.
Život v maringotce není pro zhýčkané princezny, ale pro lidi, kteří si úplně nepotrpí na prvotřídní komfort. Přesto žít v ní je tím nejkrásnějším, co vás mohlo potkat. Tedy alespoň to tvrdí majitelé dnešních moderních maringotek.
Mezi tím, než se porozhlédnete po nějaké maringotce, se nezapomeňte podívat na naše další články. Poradíme vám jak poznat kvalitní potraviny, nebo co udělat pro půjčku na družstevní byt.