Americký styl bydlení: Jak zařídit a co je typické?
Většině z nás se líbí nějaký styl, ať už je inspirovaný jakoukoli zemí. Nejpopulárnější je asi provence styl, následuje ho francouzský nebo luxusní styl italský. Americký styl je u nás méně rozšířený, i když má na rozdíl od jiných několik výhod.
Co se skrývá pod americkým stylem?
V českých končinách jsou velmi oblíbené a moderní americké ledničky, a to právě díky svému obrovskému prostoru. A zhruba o tom je i americký styl – o prostoru, otevřenosti, nadčasovém nábytku, vintage dekorací včetně tapet a moderních spotřebičích. Je to tudíž nádherná ukázka toho, jak spojit staré s moderním a neokoukaným.
Typické znaky
Americký styl působí velmi útulně a domácky. Proč je tomu tak, z důvodu velkého množství dekorací, textilních doplňků, velkých oken a především teplé kombinace barev s koberci.
Dále mezi další znaky patří:
- mnoho ložnic
- velmi velký obývací pokoj
- pokoj pro hosty
- garáž s přístupem do domu
Jak jsme již řekli, je velmi inspirováno tradicemi, kulturou a etnickým příslušenstvím. Takže rozhodně si pořiďte patchwork deky, které jsou v americké kultuře velmi populární. Opomenout nesmíme ani květinové vzory čalounění, které vypadají moc hezky na pohovce, závěsech či na koberci. Důležité jsou i vázy s květinami, nejpopulárnější jsou obzvlášť řezané květiny.
Kupte různě velké svíčky, ať už čajové nebo obrovské. Svíčky v každé domácnosti dodají šmrnc. A Američané si na nich dost potrpí, i pokud je využijete s esenciálními oleji. Snažte se využít každou místnost na maximum. Jestliže máte rozšířené mezipatro, umístěte v něm kouzelnou knihovnu.
Světlo a americký styl
Velmi zajímavou záležitostí je, že americké domovy nemají stropní světla. Kdyžtak, tak jenom v obývacím pokoji, kde můžete nalézt nějaký zajímavý lustr. V ostatním místnostech se dočkáte různých stolních či nástěnných lamp, které většinou svítí naráz.
Obývací pokoj
Útulnému obývacímu pokoji většinou vévodí kožená nebo čalouněná sedací souprava, kterou doplňují křesílka, taburety a samozřejmě konferenční stolek na odkládání občerstvení. Na jedné stěně pak umístěte velkou knihovnu, zatímco naproti nechte zbudovat krb, ať už cihlový nebo ten elektrický. Na římse, pak vystavte vaše rodinné fotografie. Chybět v takovém obývacím pokoji nesmí televize se širokou úhlopříčkou a kvalitním zvukovým systémem. Ve větších domech se dokonce můžete setkat se samostatným pokojem, který slouží jako domácí kino.
Americká kuchyně
Američané si na vaření příliš nepotrpí, a nejsou ani příznivci zdravého stravování. Přesto si pořídí prostornou kuchyňskou linku. Asi si říkají, co by kdyby… Bývá vyrobena z masivního dřeva, kterou doplňuje deska z kamene, betonu nebo mramoru. Co se týče barevnosti, setkat se můžete jak s neutrálními tóny bílé, šedé a béžové, tak pastelovými odstíny, které jsou inspirované retro obdobím 60. let. Ale setkat se tu můžete i s kuchyní v industriálním stylu.
Výrazným prvkem kuchyňské linky je bezesporu velký plynový sporák se 4–6 hořáky. Ze spotřebičů dále nechybí trouba, mikrovlnka, rychlovarná konvice, ale i menší pomocníci, jako je topinkovač, toustovač nebo waflovač, s jejichž pomocí vykouzlíte rychlou a chutnou snídani nebo svačinu.
Skutečným středobodem kuchyně je již zmíněná lednice. V USA se pro ni vžil název chladící skříň a není se čemu divit. Jedná se o dvoudveřovou chladničku s objemem až 400 litrů, kam se vejde skutečně vše, na co máte chuť. Kromě chlazení a uchovávání potravin slouží k jiným věcem – běžně se v ní nachází zásobník pitné vody a dávkovač ledu.
Vyzkoušejte: Američané si na dveře lednice často píšou vzkazy nebo nákupní seznamy. Pořiďte si proto dostatek různých poznámkových bloků, věřte, že je to lepší než nějaký blok v mobilu.
Americká ložnice
Do střed u místnosti umístěte velkou postel s vysokým čalouněným čelem, která bývá položená na huňatém koberci. Mezi nezbytné doplňky patří velký počet dekorativních polštářků a ozdobný pléd, kterým se postel přes den zakrývá, ale také tapeta z květin.
V ložnici dále nechybí ani velká šatní skříň s posuvnými dveřmi nebo rovnou samostatná šatna, ideálně propojená s koupelnou. Takovou komoru můžeme závidět Carrie ze Sexu ve městě. Ženy si v ložnici tak mohou vytvořit svůj osobní koutek, kam umístí kosmetický či pracovní stolek s pohodlným křeslem.
Americká koupelna
S koupelnami v Americe nešetří. Pokud to prostor umožňuje, má každý člen domácnosti svou vlastní koupelnu a většinou se nezapomíná ani na hosty. Koupelna bývá spojena s toaletou, ke které náleží bidet. Dále byste zde našli prostornou vanu nebo alespoň moderní sprchový kout typu walk-in, který je vybaven tropickým deštěm, masážními tryskami a sedátkem pro co největší pohodlí. Nad umyvadlem, které často bývá dvojité, nesmí chybět velké osvětlené zrcadlo.
Co se týče materiálů a barev, v americké koupelně převládá bílá barva v kombinaci s lesklou dlažbou a obklady. Sem tam se objevují kamenné, betonové či mramorové prvky (často pozlacené či pochromované), které koupelně dodávají luxusní vzhled.
Americký styl bydlení sice můžete závidět, ale můžeme si i takové místo alespoň v rámci možnosti zařídit.