Your search results

Tudorovský styl bydlení – proč ho nezkusit?

Napsáno Dana Beková v 19. 12. 2024
0

Jeden z nejzajímavějších a nejkomplikovanějších králů v Británii se jmenoval Jindřich VIII. Tudor. Proč si ho všichni tak pamatují? Nechal popravit dvě manželky, a toužil nejvíc ze všeho po synovi. No, jak víme z historie, syn žil jen do patnácti let a po jeho smrti na trůn nastoupily hned dvě královny, jeho dcery, z čehož ta druhá, Alžběta, byla stejně jak mocná jako její otec. Konec výkladu z historie, a proč jsme se o nich tak rozepsali? Protože díky nim vznikl tudorovský styl, a o tom si něco povíme.

jak na tudorovský styl

Nejčastěji v USA

Tudorovský styl se především objevil v USA, a to v 17. – 18. století. Nicméně popularitu měl i ve druhé polovině 19. století. Oblíbený byl také z toho důvodu, že takový dům v tomto stylu byl vhodný jak do deště, tak i sněhu. Nemusíte být zase až tak velkým nadšencem do historie, abyste si nevšimli, zajímavého dekorování a lemování dřeva a pevných zdí. Domy v tudorovském stylu měly obvykle fasádu převážně pokrytou cihlou, ale zvýrazněnou rámováním hrází (široce rozložené dřevěné desky se štukou nebo kamenem mezi nimi). Také každý dům zahrnuje více prominentně umístěných cihlových nebo kamenných komínů.

Dalším poznávacím stavením tohoto stylu byla vitrážová okna, gotický oblouk, který byl zploštělý, zdobené dveře.

Občas mohou připomínat chaty v romantickém stylu kdesi na anglickém venkově. Nostalgický, starosvětský pocit tudorovského domácího designu oslovil mnoho Američanů za poslední století a půl. Stejně jako mnoho jiných stylů má i ten tudorovský velmi specifické prvky, které jej odlišují od ostatních této éry.

Jaký je interiér?

Pokud si budete chtít svůj interiér přestavět do tudorovského stylu, určitě se toho nebojte. Naopak. Využít můžete jak anglický, tak i francouzský styl bydlení, který ocení snad každý. Nicméně hodit se vám bude především:

  • Masivní vyřezávaný nejlépe tmavý nábytek
  • Vitrážová okna
  • Doplňky v tudorovském stylu

Nezapomeňte si pořídit jídelní stůl, ten totiž v té době hrál nejdůležitější roli. Opomenout nesmíte ani různé svícny, misky, příborníky či prádelníky, vestavěné skříně, lavice. Nástěnné umění bylo vystaveno ve formě gobelínů a výšivek, které představovaly příběhy o bitvách nebo církevních vzorech, které byly bohaté na barvu a detail. Dalším luxusním zbožím, který byl široce dostupný s vynálezem tiskového lisu, byla kniha vázaná na kůži.

Podlahy

Podlahy mohou být kamenné, cihlové nebo dřevěné – zejména oblíbený byl široký dub. Orientální koberce byly stále vzácností, ale pokud nějaký máte, určitě ho použijte. Rohože, nebo dokonce i těžký, texturovaný vlněný koberec v neutrální barvě by mohl být také hezkou variantou. Ve velkých domech se nejčastěji používaly kamenná dlažba. Určitě se ale nevyhýbejte dřevu, i to má svoji atmosféru.

Velké osvětlení

Nádherné, velkoplošné starožitné osvětlení nesmí v takovém bydlení chybět. Použijte různě velké lustry, lampy, lampičky. Nebojte se ale i nějakého zajímavějšího dekoru. Vždycky vypadá dobře.

Knihovna

Knihy byly sice v době Jindřicha VIII. vzácné, přesto vy si můžete vytvořit místo ke čtení jak se vám bude líbit. Nezapomeňte na velkou klidně i netradiční knihovnu. Ta by měla odrážet především vás. Takže pokud si k ní ještě pořídíte nějakou příjemnou lenošku, máte vyhráno.

Tudorovský styl bydlení je příjemný a umí zaujmout. Ale není pro každého.

Zdroj: housebeautiful.com

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings