Jak na babiččin trvalkový záhon?
Bývá neuspořádaná až zdivočelá, ale v tom je ta její krása. Babiččin trvalkový záhon musí mít každá zahrada. Navíc je voňavá, a i tajemná – nikdy nevíte, na co šlápnete. Přesto kytice z takového místa je nejkrásnější jak ve váze, tak i u kapličky na rozcestí. Vesnické zahrady mají své kouzlo, a to díky přirozenosti. Jen občas se setkáte s tvarovanými dřevinami. Dokonce i takové ohraničení bývá symbolické. Dřevěný plůtek, který není vysoký je ideální pro takové místo.
Smíšená zahrada
Selská zahrada bývala směs různých záhonů. Našli jste v ní buď zeleninu, nejlepší bylinky, které se pak hodily do kuchyně, nebo trvalkový záhon plný voňavého kvítí. Nebojte se proto kombinovat. V takové zahrádce se velmi dobře vyjímá i ratanový nábytek, a to nemusíte mít ani celou sestavu, stačí dvě křesílka a stoleček.
Nejideálnější trvalky
Každá zahrádka nebo i předzahrádka musí být osázená tak aby se vám co nejvíce líbila. Potrpíte si na rozkvetlé květiny, proč ne? Výběr je opravdu široký. Pojďme se na to podívat:
Pivoňka
Je to velmi atraktivní dlouhověká trvalka, která ve vašem záhoně nesmí chybět. Hodí se jak do babiččiny trvalkové zahrádky, tak i do té japonské. Každý rok nabývá na objemu a postupně vám vytvoří nádherný hustý keř. Krásně voní, a dokonce je i léčivá, jen si musíte sehnat správnou odrůdu. Největší výhodou je, že má několik zbarvení – sladce růžová, fialová, bílá, červená. Navíc se hodí i do květinové vazby, takže rozhodně neváhejte. Má ráda slunce, ale nepohrdne ani polostínem. A co rozhodně nemá ráda, je časté přesazování.
Plaménka latnatá
Další romantická rostlinka, kterou musíte ve vašem záhonku mít. Má krásnou modrou až fialovou barvu. Plaménky mají rády slunné a pohostinné stanoviště. Navíc by půda měla být vlhká, propustná, hlinitopísčitá a bohatá na živiny.
Hvězdnice novobelgická
Je to trvalka, která má velké nároky na složení půdy. Pokud máte vlhkou, humózní a propustnou půdu, bude se jí dařit. Její žlutá drobná kvítka připomínají menší verzi kopretin. Tím, že kvete na podzim, tak i je dobrým zdrojem pro hmyz. Bývá náchylnější na padlí, ale s vhodným postřikem se s tím jistě vypořádáte.
Šuškarda klasnata
Další oblíbená trvalka, která se do babiččina záhonu úžasně hodí. Dorůstá do 20 cm a zajímavostí je, že kvete od shora dolů. Vytvořte ji velký prostor, jelikož bývá robustní. Šuškardu milují včely, čmeláci i motýli a hodí se i do suchých vazeb.
Denivka
Připomíná lilii, ale bohužel to taková kráska není. Kvete jen jeden den a má vždy nasazeno na mnoho květů. Je téměř bezúdržbová a snese jakoukoli půdu. Nicméně nejraději má vlhčí prostředí. Velkou výhodou je, že netrpí na žádné škůdce a choroby.
Kopretina
Babiččin trvalkový záhon si neumíme představit bez kopretiny. Má ráda slunné stanoviště a mírnou vlhkou půdu. Vysázet ji můžete jak do květináčů, tak do různých nádob, kde vám bude dělat jen radost. Jen si pamatujte, že dlouho nevydrží na jednom místě, musíte ji jednou za tři roky přesadit.
Růže
Jsem velkou obdivovatelkou těchto krásných královen květin. Nedávno jsem objevila růži, kterou vypěstoval sám velikán David Austen. Jeho knihy o růžích jsou opravdu nejlepší. Jmenuje se Emily Bronte, a je pojmenovaná po slavné spisovatelce. Její krásný květ se do babiččina trvalkového záhonu určitě hodí. Silná čajová vůně vás přímo omámí. Kromě toho vytváří trsnatý keř se silným, zdravým a vzpřímeným růstem. Ta vám nesmí chybět.
Slunečnice
Pochází ze Severní Ameriky, ale dostala se až k nám, kde se ji oblíbily naše babičky. Existuje několik odrůd, takže výběru se nebojte. Vysazujte ji přímo do záhonu, a to nejlépe v dubnu. Občas se stává oblibou mšic, ale pomůže vám vhodný postřik.
Babiččin trvalkový záhon láka jak dospělé, tak i děti, navíc udrží vaši pozitivní náladu. Pokud vám to prostor dovolí, vytvořte jim v něm i hezké místo na hraní, třeba v podobě vhodných skrýších.
Zdroj: itrvalky.cz, chatar-chalupar.cz