Víte, jak lze jak vyrobit solární panel na ohřev vody?
Jednou z nejnáročnějších položek na provoz domácnosti jsou energie. Pokud přemýšlíte nad vybudováním nějakého účinného systému, rovnou se zaměřte i na solární nabíjecí stanice. Solární panel na ohřev vody bývá pak možností k výraznému snížení nákladů. Co si takový panel vyrobit sami?
Co potřebujete pro výrobu?
Solární panel
Solární panel pro ohřev vody vyrobíte nejlépe z flexi potrubí, ale pokud máte černé hadice nebo starou ledničku, rozhodně se vám bude hodit. Takový povrch panelu tvoří nejlépe sklo, které natřete černou barvou, protože nejvíce absorbuje sluneční záření. Pokud zaizolujete zadní stranu a boční stěny minerální vatou, máte z poloviny vyhráno.
Konstrukce pro panel
Nejvhodnější je rám, vyrobený ze dřeva, hliníku nebo jiných kovů, případně tvrdého plastu. Pamatujte ale, že po umístění na konstrukci by měl být panel pod úhlem 45°.
Nádrž na vodu
Vlastníte nevyužitou plastovou nádrž? Sem s ní. Jen při výběru vezměte v úvahu, kolik teplé vody potřebujete ohřát. V případě, že ohříváte vodu pouze v bazénu, takovou nádrž nepotřebujete, protože panel připojíte přímo k bazénové filtraci.
Nakonec si pořiďte ještě spojovací materiál, pojistný a odvzdušňovací ventil a teploměr.
Výroba domácího solárního ohřevu vody svépomocí není jednoduchá záležitost a mnohdy se může prodražit, pokud chcete vyrobit opravdu účinný systém.
Solární panel z plechovky
Nedávno jsem četla v jednom článku, že se solární panel dá vyrobit i z plechovek. Pokud máte haldu takového materiálu od piva nebo sladkých nápojů, určitě je nevyhazujte. Uvádí se, že výroba takového panelu zabere 10 hodin, a rozhodně nepotřebujete žádné dovednosti. A jak na to?
Obruste prázdné plechovky a nabarvěte je na černo. Jeden konec odřízněte a do druhého vytvořte otvor. Poté plechovky vložte do dřevěného rámu, který ale nejprve zaizolujte. Na dno vyvrtejte 6 až 7 děr, kterými pak prochází vzduch. Na opačné straně potřebujete otvor pro ventilátor. Hodit by se vám mohl i ventilátor od počítače, který bude i hlavním zdrojem energie. Není to špatný nápad, co říkáte?
Využití solárního panelu
A jaké má využití tento jednoduchý solární panel? Rozlišuje dva systémy:
Ohříván teplé užitkové vody (TUV) – můžete ohřívat teplo užitkovou vodu v nádrži, která se vám bude pak hodit k sprchování nebo mytí nádobí
Ohřívání vody v bazénu – je to nejčastější důvod, proč si domácí kutilové vyrobí solární ohřev, jelikož je nejvhodnější k ohřevu vody v bazénu.
Nejvhodnější systém na chalupu
Vlastníte chalupu nebo chatu a přemýšlíte, jaký solární panel by byl nejvhodnější? Možným východiskem by mohl být Samotížný solární systém, který se montuje právě na rekreační objekty. Jejich umístění je jednoduché. Nejlépe se hodí na střechu níže k okapům. Solární bojlér pak dáte na půdu. Zapojení bojleru není také nic těžkého. Musí být jen výškově nad solární panely. I tento systém zvládnete nainstalovat naprosto sami.
Jaká je výrobní cena?
Jednoduchý solární ohřev vody vyrobený svépomocí, který může konkurovat komerčním zařízením lze vyrobit za cenu do 30 000 Kč. Vždy záleží na výběru použitých materiálů, popřípadě velikosti systému.
Co se týče životnosti i návratnosti solárních panelů, záleží na mnoha faktorech, i tak se do výroby ponořte. Klimatická krize je čím dál větším problémem, tak buďte chytří a vytvořte si takový zdroj, který vám bude vyhovovat.
Zdroje: adbz.cz, evolty.cz