5 ověřených tipů, jak se zbavit molů?
Dírka ve vašem oblíbeném svetru vždycky zkazí náladu. Obzvlášť, když tou škodnou je takové nepatrné zvířátko, které se podobá nejkrásnějšího stvoření z druhu hmyzu motýlu. Zbavit se molů je běh na dlouhou trať. Mají nejen rádi tkaniny ale i potraviny, takže je vždycky dobré důkladně prohledat spíž. Navíc vám mohou způsobovat zdravotní problémy.
Mol šatní
Jak jsme již zmínili, je to drobný motýl, kterého si nemusíte ani všimnout. Nejčastěji se vyskytují na vlhkých místech či v šatní skříni. Zajímavostí je, že velkými jedlíky jsou především potomci. Jak jsme již zmínili, mají rádi přírodní materiály, které obsahují keratin. Tak se pozor dejte na vlnu, vlasy, kůži, peří či bavlnu.
Mol potravinový
Nejzvláštnější na nich je, že jsou dvoubarevní. Horní část mají světlou, zato spodní spíše tmavší. A co mají rádi? Sypké potraviny, to znamená mouku, rýži, vločky, ale nepohrdnou ani čajem. Najít je můžete v čokoládě.
Tipy na jejich zlikvidování
Existuje celá řada babských rad, jak se molů zbavit.
1. Závěsné sáčky
Takový sáček můžete zavěsit vlastně kamkoli. Hlavně ho dejte někam, kde máte oblečení nebo potraviny. Smíchejte byliny, jako je levandule, bobkový list, hřebíček, rozmarýn či tymián, a máte od molů vystaráno. Výhodou je, že většinu zmíněných bylin můžete si vypěstovat v krásném designovém květináči v kuchyni.
Hlavní výhodou, těchto bylin jsou esenciální oleje, které zřeďte a nastříkejte na oblečení a věci nebo použijte difuzér s jednou či více kombinacemi těchto olejů. Ve výsledku vám budou krásně vonět.
2. Cedrové dřevo
Možná si pamatujete naftalínové kuličky, které odrazovaly moly ze skříní. Tyto malé kuličky obsahovaly pesticidy, jako je naftalen nebo paradichlorbenzen, které jsou dnes podle varování odborníků zdraví škodlivé. Dnes raději použijte cedrové dřevo, protože vonný olej ve dřevě odpuzuje moly. Věšáky, které jsou vyrobené z tohoto dřeva odradí moly od oblečení. Ale pamatujte, že je musíte každých několik měsíců lehce obrousit nebo znovu natřít cedrovým olejem, aby se obnovily jejich pesticidní vlastnosti.
Ocet dokáže zázraky!
3. Bílý ocet
Bílý ocet je přírodní čisticí prostředek, který mění pH povrchů, jichž se dotkne. Vajíčka molů a larvy, které jsou vystavené působení bílého octa nemohou v kyselém prostředí přežít. Při používání bílého octa v domácnosti buďte opatrní, protože může poškodit některé povrchy, například kovy, kamenné desky a podlahy z tvrdého dřeva.
4. Správné uskladnění potravin
Nezamořené potraviny spíše uložte do vzduchotěsně uzavřených nádob – plastových nádob na potraviny nebo skleněných nádob, jako jsou zavařovací sklenice. Takto lze účinně a dlouhodobě zabránit molům v přístupu k potravinám. Postupujte zejména u obilovin, obilí, mouky, sušeného ovoce, ořechů a rýže, ale měli byste jej zvážit u všech potravin, které ještě nejsou v uzavřených plechovkách nebo nádobách.
Občas do bez chemie prostě nejde.
5. Pasti, pasti, pastičky
Dalším způsobem, jak se zbavit molů jsou pasti. Zachytí a usmrtí dospělého mola, čímž zabrání i dalšímu rozmnožování. Jedná se o kousky lepkavého papíru na mouchy pokryté feromony, které přitahují dospělé jedince. Takový mol, který pak přistane na papíru se už nedokáže osvobodit, a bohužel uhyne. Pasti na moly zavěste na místa, která mají tendenci moly přitahovat, například do skříní nebo kuchyňských úložných prostor.
Mít nejúspěšnější kapelu v podobě molů není nic příjemného. Nedejte jim, proto možnost se u vás ubytovat.