Your search results

Jak zpracovat a uchovat domácí chilli papričky?

Napsáno Dana Beková v 13. 2. 2024
0

Domácí zavařování nezná nikdy konec. Zpracovat můžete cokoli, ať už červenou řepu či hroznové víno. Existuje celá řada možností, jak co nejlépe uchovat domácí chilli papričky. Pravdou je, že ne každý je má rád – jsou pálivé a ne každý žaludek je má rád. Jejich velkou výhodou je, že v zimním čase dokážou zahřát a zbaví nás všech nemocí včetně parazitů.

Sníst jen tak chilli papričku může být nadlidský úkol.

Základním pravidlem téměř u většiny zeleniny je sklidit zralé plody, neboť obsahují největší množství aromatických silic a dalších prospěšných látek. A jaké jsou další způsoby zpracování?

co s chilli papričkami

Sušíme, sušíme a sušíme

Jedná se o nejsnazší způsob uchování domácí chilli papričky. A co to znamená? Rozkrojte papričky v půlce a položte je na papírovou utěrku. Vyberte ve vašem rodiném domě nebo bytě slunné místo, kde je necháte sušit. Zhruba po týdnu byste měli mít krásné a suché plody, které pak můžete dál zpracovat. Určitě nezapomeňte po usušení vyjmout semínka, nemají žádnou chuť a s ohledem na obsah hořčin by se vám mohla jejich chuť výrazně zkazit.

Náš tip:

Máte rádi chilli papričky v podobě jemného koření? Není nic lehčího než je s pomocí hmoždíře roztlouct na vločky nebo použít opravdu jemný mlýnek na kávu. Jen se připravte, že jej pak budete muset důkladně vyčistit, přesto výsledek stojí za to.

chilli koření

Chilli papričky zmrazte

Další možnost, kterou můžete využít i u chilli papričky je zmrazení. Očištěné plody rozkrojte na půlku a zbavte je stopky či semen. Následně je vložte do sáčku či nádoby, kterou dáte do mrazáku. Je tu malá nevýhoda, že se roztrhá buněčná vazba lusku a po rozmražení se dočkáte kašovité konzistence. Jestli budete chít chilli použít, tak krájejte papričky spíše ještě zmrzlé a ihned je vložte do pokrmu. Takové nebo klidně i čerstvé plody mohou sloužit jako výchozí surovina na čistě paprikové pyré, které můžeme používat dále podle libosti.

chilli papričky

Naložení do laku

Tento krok, na rozdíl od výše uvedených, odejme chilli možné následné univerzální využití. Avšak jedná se už o samostatný výrobek, který nemusí sloužit jako surovina, ale jako pochutina připravená již ke konzumaci.

Jak na zelené plody?

Při pěstování se může stát, že některé chilli papričky prostě nedozrají. Co s tím? Rozhodně je nevyhazujte, byla by to škoda. Z některých můžete udělat pastu nebo je přidat do čalamády. Těch nápadů je celá řada.

Naše TIPY na další zpracování

Recept na chilli papričky v medovém láku

Slaďoučký medový lák dodá pálivým papričkám tu pravou šťávu. Naložené papričky však nebudeme sterilizovat, abychom med neznehodnotili, proto je uchovejte raději v lednici nebo na chladném místě. Za pokus nic nedáte, takže pár skleniček určitě zkuste.

1kg chilli paprik (kozí a beraní rohy, jalapenos, dlouhé feferonky), 500 ml vody, 500 ml kvasného lihového octa, 500 ml medu

Postup:

Papričky nakrájejte na kolečka. V kastrolu smíchejte vodu a ocet a za mírného zahřátí v tom rozpusťte med. Pozor abyste nepřekročili teplotu 70°C, kdy se med začíná znehodnocovat. Pak už jen lákem zalijte naskládané papričky ve sklenicích, pevně zavřete, nechte vystydnout a uchovávejte v lednici nebo v chladu.

uchování papriček

Chilli omáčka

Na tento recept použijte pálivější papričky jako je např. habanero. Nebojte se ale použít i jiné druhy nebo směs chilli paprik.

300g pálivých chilli paprik, 2 větší stroužky česneku, 2 lžíce třtinové cukru, 60 ml jablečného octa, 2 lžičky mořské soli

Postup:

Chilli papričky oddělte od stopky, přepůlte a lehce rozmixujte. Přidejte zbylé suroviny a vše znovu lehce rozmixujte. Obsah přendejte do sklenice, lehce přivřete víčkem nebo plátýnkem a nechte v pokojové teplotě fermentovat 7 dní. Omáčka během pár dní začne kvasit, což poznáte podle unikajících bublinek. Je možné, že omáčka díky bublinám zvýší svůj objem, tak sklenici neplňte až po okraj. Kvašení zároveň zaručí trvanlivost. Po týdnu obsah sklenice naposledy umixujte do hladka. Omáčku přendejte do nádoby s dávkovačem a uchovávejte v lednici, kde se zastaví proces kvašení.

chilli omáčka

Chilli papričky můžete kombinovat s jakoukoli zeleninou. Jen se vždycky ujistěte, že nikdo z vašeho okolí na ně není alergický.

Zanechat komentář

Email nebude publikován.

Compare Listings