Jak vybrat a kombinovat zeleninu na zahradě?
Víte určitě, že kombinujete vaší zeleninu a další rostliny na zahradě správně? Jsou totiž plody, bylinky či květiny, které se nesnesou. Proto je vždycky lepší se porozhlédnout po takových rostlinách, které vám ostatní podpoří a možná i zlepší jejich úrodu.
Zaměřte se na správné zasazení
Nejprve je podstatné si uvědomit, jestli budete pěstovat zeleninu řádkově či plošně. Pokud upřednostňujete řádkové pěstování, pak jste si vybrali tu nejjednodušší možnost. Rostliny se vám budou střídat po jednom řádku – toť vše! Zato u plošného pěstování se plodiny střídají po řádcích, dochází ke kombinaci plodin. Pamatujte, že velmi důležité je i blízkost záhonu od stromů či keřů. I ony mají vliv na úrodu. Opomenout nesmíme ani kombinace vhodných jehličnanů.
Než se pustíte do sázení, zjistěte si například:
- Délku kořenů – jak hluboce rostliny koření. Tento údaj zjistíte na sáčku s osivem. Na záhonu pak střídejte plytce a hluboce kořenící rostliny a střídejte řádek po řádku. Pomocí kořenů využijí živiny, protože jsou v jiné vrstvě než ty sousední.
- Výšku rostliny na zemi – střídejte vysoké s nízkými rostlinami, které pak lépe využijí dopadající sluneční světlo.
Kterým rostlinám se vedle sebe nedaří
Existují druhy rostlin, které budou na záhonu spíš škodit, než aby vám pomohly. Abyste předešli potížím a následnému zklamání při pěstování, držte se takových dvou pravidel:
- Určitě nesázejte neustále do stejné půdy rostliny z té samé čeledi a rodu. Platí to obzvlášť pro rajčata a okurky. Pokud je vysadíte na stejné místo jako ta předchozí, počítejte s nižší úrodou.
- Vyhněte se i takových rostlinám, které se nesnášejí. Pozor si dejte u česneku.
Jaké jsou vhodné kombinace?
Sázíme vedle sebe takové rostliny, které ochrání jedna druhou a navíc budou i prospěšná.
Česnek –posiluje obranyschopnost lidí, ale dokáže podpořit zdravý vývoj rostlin okolo. Chrání je před plísněmi. Milují ho například saláty, mrkev, rajčata, okurky, jahody, ale i ovocné dřeviny.
Celer (bulvový) – dokáže ochránit košťáloviny před housenkami běláska zelného, květilkou zelnou i dřepčíky.
Pórek – za souseda ho ráda přijme mrkev, protože ji pórek dokáže ochránit před pochmurnatkou mrkvovou.
Kopr – na zahradách roste báječně a určitě bude žít v symbióze s červenou řepou, okurkou a košťálovinami. Urychluje totiž jejich klíčení.
Měsíček lékařský – záhon, ve kterém máte brambory, česnek nebo jahody, ochrání před háďátky zemními a zhoubnými.
Kerblík, majoránka, bazalka – mají silné aroma, které se nelíbí mravencům, slimákům, mšicím ani padlí. Vysejte je ideálně mezi saláty.
Máta peprná – pokud váháte, kam umístit tuhle bylinku, která se umí opravdu skvostně rozrůst a šíří kolem sebe mentolové aroma, zkuste ji vysadit do záhonu s bramborami. Postará se o jejich zdravý růst a navíc je ochrání před plísní, dřepčíky a bělásky. Mandelinku bramborovou zase odpudí křen nebo hluchavka.
Zahrada může přinášet nejen radost a krásu na pohled, ale i zlepšit kvalitu našeho jídelníčku.
Ale není to jen o nějakých pravidlech, ale zahrada je o zkoušení, o vlastním pozorování. Ani tomu se nevyhýbejte. Je to hra, je to zábava, je to radost. Nemá to být přeci řehole, ale místo, které pozvedá ducha i mysl.
A to je na každém z nás, co nás pozvedá. Třeba jednou napíšete ebook, který bude číst každý.