Vše, co potřebujete vědět o černé včele
Není to čmelák a není to ani sršeň, co to je? Špatná odpověď je, že to není užitečný a klidný hmyz, a ta dobrá zase, že není ani predátor a není ani jedovatý. Možná jste zaslechli o černé včele, která je velká, má hlučný a rychlý let a objevuje se čím dál víc i místech, kde dříve nebývala kvůli chladnějšímu podnebí. Ona totiž miluje teplejší počasí, a vzhledem k problémům s klimatem se tento hmyz rozmnožil i jinam než například na jižní Moravě.
Největší zástupkyně čeledi
Skutečně, jedná se o největší zástupkyni čeledi včelovití, a vlivem svého vzhledu se ji lidově říká černá včela. Jinak se nazývá drvodělka. Jak jsme již zmínili, setkat se s ní můžete na jižní Moravě, a to s drvodělkou fialovou, která je u nás nejhojnější. Dále drvodělkou velkou a drvodělkou malou. Novinkou je že se začala vyskytovat již po celé České republice, takže v ní zahradníci nebo pozorovatelé hmyzu vidí hrozbu. Opak je pravdou. Je neškodná.
Dorůstá do 3 centimetrů. Má lesklé, méně ochmýřené černé tělo a nafialovělá či kovově modravá křídla s rozpětím až 4 centimetry. Většinou nežijí ve skupině, ale spíše ve dvojicích. Staví si hnízdo ve starých či spadlých stromech, v trámech, ale najdete je i ve škvírách ve zdi. Kdo z vás má na své zahradě pařez, můžete se černé včely také dočkat. Samičky si totiž vydlabají chodbičky zakončené komůrkou, kam kladou vajíčka a sbírají pyl či nektar, aby měla mladá generace po vylíhnutí z čeho čerpat sílu.
Upravte svou zahradu tak, aby si na ni vytvořila svůj domov.
Zajímavostí je, že se včela černá dožívá déle než ostatní včely. V období létání nově vylíhnutých včel začíná přibližně na začátku srpna a trvá až do podzimu. Nejraději zimují na chráněných místech jako jsou dutiny stromů, štěrbiny ve stěnách nebo ve vykopaných dírách. TTakže až budete kombinovat jehličnaté stromy, pamatujte i na černou včelu. Pokud je teplejší počasí, můžete se jich dočkat už na konci března.
Potravu si nevybírají
Černá včela není vybíravá ani v potravě, a to na rozdíl od samotářských včel. Na druhou stranu to podporuje jejich vysoký výskyt. Tím, že mají dlouhý sosák dosáhnou na nektar mnoha květin či keřů. Nicméně, pokud mají problém dostat se k vytoužené květině, tak si vytvořily velmi dobrý trik – rozkoušou květ ze strany a nektar tak vysají. V tom jsou velmi podobné se čmeláky. Bohužel, se tím nepovede rostlinku opylit. Jestliže se rozhodnete černou včelu přilákat, vysázejte na své terase nebo zahradě lupinu, hadinec, podzimní hvězdnici či šalvěj nebo vistárii. Nepohrdnou ale ani růží. Uvidíte, že než se nadějete budete mít drvodělku všude.
Účinná obrana hnízda
Má vymyšlenou celou řadu různých způsobů obrany hnízd. Samice při útoku vydává přerušované až nepřetržité bzučení, aby odehnala ostatní samice vetřelců. Na druhou stranu zaútočí i v případě, kdy se nepřítel usadí u vchodu do hnízda. Samci se zase zapojí do spirálovitého útočného letu.
Pokud i tak vám drvodělka nepřiletí, pokuste se jí nalákat s pomocí děravé klády, kterou pak umístěte třeba na skalku, ať už ve skalce ve svahu nebo u domu. Nepatří do oblíbeného jedlého hmyzu. Místo zahradního trpaslíka budete mít domeček pro hmyz.