Bobkový list: Jak na pěstování venku na zahradě?
Bývá symbolem vítězství či slávy. Stejně jako aloe vera je antiseptický a lze ho pěstovat i v květináči. A o čem je vlastně řeč? Bobkový list je vzácným kořením, které zná snad úplně každý. Jeho využití je v kuchyni opravdu široké. Dokonce si z něj můžete udělat i čaj. Jeho dvouleté listy se suší ve stínu, a to jen z toho důvodu, aby si zachovaly světlezelenou barvu. Výhodou je že ho můžete pěstovat i v našich podmínkách. Nejlépe v nějaké nádobě, kterou na zimu můžete schovat.
Nejčastěji používané koření
Bobkový list využijete skutečně hojně v kuchyni. A je jedno v jaké. Většinou si z konkrétního sáčku ani nedočtete, kde vlastně vyrostl, ale vhledem k tomu, že spadá do kategorie koření, nemusí ho prodejci na výrobků uvést. Nicméně za hlavní oblast se považuje Středozemí, a především pak Turecko. Každopádně již v dnešních čím dál větších teplejších podmínkách ho seženete snad na každém rohu, i u nás.
Jak vypěstovat bobkový list?
Počítejte s tím, že v nádobě je pěstování bobkového listu náročnější. V zemi si totiž lépe poradí i s vláhou. Bohužel, stromek je teplomilný, takže ho zasaďte třeba do skleníku nebo ho pak přesaďte na konci podzimu do nějaké nádoby, aby vám neumrzl. Pamatujte také, že starší vavříny zvládnou i mrazy do -2 stupně, u mladších je to pravý opak. Jsou náchylnější a spíše vám v zemi nevydrží.
Nebojte se květináče. Chce se držet jen pár pravidel.
Pokud se rozhodnete, že ho dáte do květináče, nejvhodnější bude to hlubší, aby v něm rostlina mohla klidně růst. Co se týče zeminy, tak volte spíše takovou pro pokojové rostliny. Neexperimentujte! Nemuselo by se vám to u bobkového listu povést. Hlínu ideálně smíchejte s troškou písku pro odlehčení. No a pak mu už jen vybrat místo, kde bude co nejdéle na slunci a bude mít hlavně pravidelnou zálivku. Jestliže si děláte starosti, co s ním během zimy, poradíme vám – přihnojujte, přihnojujte, a přihnojujte. A kdy se dočkáte prvních lístků? Z pravidla to bývá až po dvou letech.
Sušíme bobkový list
Jestliže jste se dočkali, a máte už první lístky, pak vás bude zřejmě zajímat, jak jeho listy sušit. Jeho nespornou výhodou je, že se vám budou hodit jak sušené, tak i čerstvě natrhané. Pakliže i tak budete si je chtít usušit, počínejte si jako u sušení hub – vyzkoušejte sušičku či parapet na který dáte staré noviny a sušte ve větrané místnosti. Skladujte jej pak ve vhodné skleněné nádobě, nebo oblíbené doze, která vám pak v kuchyni bude dělat parádu. Stejně jako u oregána, tak i bobkový list je zázračný elixír.
Kam s ním?
U bobkového listu se nemusíte bát toho kam ho použít. Je velmi univerzální. Vyzkoušejte ho jako možnou alternativu v rámci oblíbených vonných tyčinek. Ne vždy musíte být spokojeni s levandulí, vůně z bobkového listu uklidňuje jak mysl, tak je i vhodnou prevencí proti stresu.
Nejčastěji se ale používá do různých smetanových omáček, či k přípravě nálevů k nakládání hub a okurek. Nebojte se ho přidat i do sklenice s utopenci či při pečení masa. Vhodný je i do marinád. Jak jsme již zmínili, bobkový list má protizánětlivé účinky, podporuje trávení a snižuje hladinu krevního cukru. Pozor si dávejte na jeho plody, jsou bohaté na silice, což u citlivějších jedinců může vyvolat alergickou reakci. Určitě ho nezkoušejte vdechovat, způsobuje halucinace.
Čeho se vyvarovat?
Při pěstování není tak náročný, jen si člověk musí dávat pozor na pár drobností, jako je přímé sluneční světlo či pravidelná zálivka. Náš tip také zní, pokud váš vavřín sklopí listy, pak má ještě žízeň, nicméně to neznamená, že ho necháte permanentně ve vodě. To je hodně i na jiné rostliny. Když budete pravidelně po troškách zalévat, uvidíte jak vám velmi rychle poroste.