Kanadské borůvky: Jak pěstovat, stříhat a hnojit?
Kanadské borůvky versus české borůvky, jaký je v tom rozdíl? Sběr modrých plodů je velmi oblíbenou zálibou mnoha Čechů, a to ať po lesích nebo na zahradě. Borůvka černá, která roste u nás je ve svých pěstitelských nárocích opravdu náročná. Její oblíbené místo je v lesech nebo horách s rovnoměrnou vlhkostí. Na druhou stranu se sklidí daleko méně než u těch kanadských. Protože je výrazně menší. Ta kanadská odrůda je větší a můžete ji pěstovat i na své malé či velké zahradě. Tak na co čekat?
Kam nejlépe umístit kanadské borůvky?
Tato severoamerická odrůda má ráda lehký polostín. Ale moc to nepřehánějte, na nerovnoměrně zastíněném místě bývá úroda menší. A vám pak nezbude nic jiného než si pro ně zajít do lesa. Nezapomeňte je i vydatně a pravidelně zalévat. Kvalitu plodů i nárůst velmi ovlivňuje zálivka před sklizní, ale při velmi vysokých teplotách může slunce listy i plody popálit. Je tedy vhodné rostliny v těchto kritických situacích stínit (i popálená kanadská borůvka však další rok většinou opět obrazí).
Kritickým obdobím, kdy nešetřte s vodou u kanadských borůvek, je srpen.
Odrůdy kanadských borůvek
- Rané: Blueray, Bluetta, Duke, Earliblue, Goldtraube 23
- Středně zrající: Bluecrop (nejčastěji pěstovaná), Bluegold, Bluejay, Dixi, Elizabeth
- Pozdní: Barkeley, Brigitta, Darow Elliot, Herbert, Chander
Jak na hnojení?
Nejraději mají bez chlorová hnojiva, a to velmi brzy na jaře, již při tvorbě poupat. Dusíkem nehnojte určitě od července. Také nezapomeňte, že kanadské borůvky spíše okopávejte jen velmi opatrně. Mají totiž jemné a povrchové kořeny. Vhodné je nastýlání drcenou borovou kůrou.
Kanadské borůvky a řez
Stříhání ostružin a borůvek je velmi podobné. Po třech letech od výsadbě některé staré výhony celé zastřihněte až těsně u země. Rostlinu tím omladíte. Stačit by mělo 6 až 8 silných výhonů. Čím rostliny řežeme silněji, tím budou bobule větší, ale jejich počet se sníží. Staré neprořezávané keře přinášejí jen malé plody, které často zasychají ještě před dozráním, rovnoměrné úrody tedy dosáhneme každoročním řezem. Větvičky pod tíhou úrody klesají, mohou se i polámat, proto je včas vyvážeme k oporám.
Kanadské borůvky u nás prakticky nemají choroby a škůdce. Jen když se k rostlinám dostanou zajíci či srnky. Sice udělají řez za vás, ale většinou naprosto devastující.
Kdy sklízet
Z dorostlého a vypěstovaného keře sklidíte tak dva i více kilogramů borůvek. Plody ovšem nedozrávají všechny najednou, proto sklizeň trvá asi měsíc. Modré kuličky sbírejte tak jednou týdně. Určitě nespěchejte, borůvky musí mít modrou, nikoliv červenavou barvu. Navíc nezapomeňte, že úroda kanadských borůvek je lákavá pro ptáky. Problém vyřeší pak jen dobrá síť. Umístěte ji ale na konstrukci, aby ptáci na plody nedosáhli přes oka, a také ji u země utěsnit, aby ji nepodlezli. Zároveň ovšem musí být konstrukce odklápěcí.
Plody kanadských borůvek jsou chuťově k nerozeznání od pravých lesních, dužnina pouze nebarví. V kuchyni je tedy můžete zpracovat stejně jako borůvky lesní. Vyzkoušejte recepty na nízskosacharidové dezerty.