Energeticky soběstačný dům: Jak funguje
Existují různé možnosti, jak ušetřit na spotřebě energií. Obecně se nabízí například investice do moderního tepelného čerpadla nebo zakoupení energetického zdroje v podobě solárních panelů. Ve většině případů se jedná o dílčí řešení, které ne vždy plně pomohou. Z toho důvodu se nabízí pro mnoho z nás otázka, jak vytvořit energeticky soběstačný dům?
Nejdůležitější jsou energetické výdaje
Tepelná ztráta trapí každého z nás. V případě, že jste se rozhodli pro vybudování soběstačného domu, pak si nejprve musíte upřesnit a udělat seznam energetických výdajů, který by měl zahrnout:
- tepelné ztráty
- odběr všech spotřebičů v domácnosti
- spotřebované teplo pro ohřev vody
Na druhou stranu sem nejen patří třeba spotřebiče domácnosti, jako je televize, pračka, lednice, nebo i obyčejná žárovka, ale i ventilátory.
Velká část elektřiny se přeměňuje na teplo, které se podílí na vytápění domácnosti. To platí i v případě lednice, která odebírá elektrický proud, přeměňuje jej v zadní části na teplo. Zkrátka, z tabulky příjmů a výdajů vzniká tzv. energetická bilance, z níž zjistíte, kolik energie váš dům pokryje vlastními zisky a kolik budete muset nějak zprostředkovat. Například zakoupením vhodných krbových kamen či plynového kotle.
Izolujeme dům
Největší položka ve vaší domácnosti nadále zůstává vytápění domu. Nicméně pokud budete mít pasivní dům, podíl na vytápění se výrazně sníží. A co pro to udělat? Nejprve musíte eliminovat větrací systém s rekuperací, regulovatelné vytápění či kvalitní izolaci domů. Výběr izolačních materiálů je velmi široký. Ale i tady platí, každý materiál má své výhody či nevýhody. Nehodí se vždycky na všechny typy nemovitostí. Každopádně izolace je u vaší nemovitosti v cestě v rámci energetické soběstačnosti domu zásadní. Izolační vrstvu totiž žádným zdivem nenahradíte.
Hlavní předpoklad
Stavební technologie by měly využívat obnovitelné energie šetrné k životnímu prostředí. Pro výrobu takové energie u vašeho rodinného domu jsou tři systémy:
- fotovoltaika
- solární panely
- větrná energie
Fotovoltaika vyrobí elektřinu, kterou použijete v domě. Solární termika zase využívá sluneční energii ve formě tepla. Za ideálních podmínek může FV systém o výkonu 1 kWp (o ploše 8 až 10 metrů čtverečních) vyrobit 700 až 1 100 kilowatthodin elektřiny ročně v závislosti na lokalitě.
Budoucnost je v udržitelnosti a využití slunečního záření!
Pro uložení vyrobené elektřiny je zapotřebí akumulační zařízení. Mimoto, velikost generátoru energie a kapacita elektrického úložiště by měly být dobře sladěná. Každopádně, abyste dosáhli takových podílů vlastní spotřeby až kolem 85 procent, použijte elektrických tepelných čerpadel ve spojení s akumulačním zásobníkem topné vody. Na krátkou dobu vám uloží solární energii jako tepelnou energii vyrobenou elektricky tepelným čerpadlem. Speciální systémy energetického managementu následně optimalizují vlastní spotřebu a tím i ziskovost fotovoltaiky a akumulačního systému.
Vše je jen na vás
Než se pustíte do vyhledávání stavebních firem, zapřemýšlejte v jaké míře by měl váš dům být soběstačný. Problém může nastat i ve chvíli, kdy máte dům v nějaké odlehlé části, kde se hůře vyhledává připojení na plynovod či elektrickou síť. Energeticky soběstačný dům může mít každý, ale abyste byli úspěšní, musíte si hodně věcí vyštelovat.