Hlavní techniky malování stěn pokojů: Jak vypadá?
Pokud se chcete pustit do malování stěn pokojů, měli byste vědět, že existuje spoustu technik, jak vymalovat stěnu. Podívejte se také na náš článek o inspiracích při malování pokojů. Malování pokojů nemusí nutně znamenat nudnou a unavující činnost. Díky malování podpoříte svou kreativitu a přinesete do svého domova jedinečnou změnu. V našem článku se dozvíte, jaké jsou hlavní techniky malování stěn pokojů a jak vypadají.
Tupování
První technika, kterou si vysvětlíme je tupování. Potřebujete k tomu nejlépe dvě barvy, jednu světlejší a druhou tmavší. Samozřejmě to jde i s jednou, ale doporučujeme zvolit dvě, abyste dosáhli požadovaného efektu. Nepotřebujete k tomu žádné speciální nářadí, stačí vám k tomu pouze houbička či starý hadr. Pokud byste chtěli, můžete si pořídit speciální tupovací štětce.
Naneste na stěnu základní nátěr a nechte ji uschnout. Následně houbu či hadřík properte ve vodě a vymačkejte. Poté namočte do barvy a otiskujte na stěnu. Pokračujte tímto způsobem, dokud nebudete spokojeni s výsledkem.
Batikování
Pro techniku batikování potřebujete hrubou tkaninu se strukturovaným povrchem. Hodí se například stará záclona, krajka či manšestr. Látka musí být především z přírodního materiálu. Připravte si tkaninu, namočte ji do vody, poté ji namočte do barvy a následně přikládejte na stěnu. Doporučujeme, abyste si k této technice pozvali na pomoc parťáky, jelikož pro jednoho člověka bude batikování celkem obtížné.
Frontáž
Další technikou pro malování stěn pokojů je frontáž. Vymalujte stěnu základním nátěrem, druhou vrstvu natírejte válečkem či malířským štětcem. Můžete zvolit zcela odlišné barvy, ale hezký estetický vzhled vám vytvoří stejná barva v jiných odstínech. Dokud je stěna mokrá, přiložte zmačkané noviny, které po tom opatrně oddělejte. Tato technika vytváří zajímavý detail na stěně. Po oddělání novin uvidíte, jak se nátěry prolínají.
Žilkování
Metodě žilkování někteří přezdívají česání nebo vrývání. Tato metoda spočívá v tom, že vrýváte tenké čáry do vlhké barvy prostřednictvím tvrdých štětin z malířského štětce. Provádějte jedním tahem bez přerušení. Žilkování vám vytvoří originální zeď.
Šablonování
Jak už název techniky napovídá, technika šablonování je využívání šablon či vzorů. Znamená to, že na stěnu přenášíte vzor, který je vyřezaný do speciálně upraveného papíru. Může být také vyřezaný do tenkého plastu nebo plechu. Můžete použít různé druhy šablon, například přesazovačky nebo stahovačky.
Šumrování
Šumrování je technika při které namočíte konečky štětce a otíráte je o stěnu v jemných tazích. Musíte dobře připravit podklad stěny před tím než se do toho pustíte. Použijte kontrastní barvy k podkladu. Tato metoda se především využívá při opravách či při roztírání nejasných obrazů.
Stříkání
Váš interiér dokáže snadno proměnit i technika stříkání. Tuto metodu uplatníme převážně na větších plochách i na celých stěnách. Budete potřebovat štětec nebo fixírku, kterou budete stříkat po stěnách. Snadnější variantou je použití štětce. Stříkací techniku můžete hravě kombinovat i s jinými ozdobnými technikami.
Benátský a marocký štuk
Mezi další techniky malování stěn patří benátský a marocký štuk. Benátský štuk připomíná mramorový povrch, který se velmi leskne a dodá stěně luxusní vzhled. Jednoduše se udržuje a můžete ho aplikovat na jakýkoli povrch. Můžete ho využít v místnostech, kde převládá vlhkost, například v koupelně. Nedrží se na něm prach a je snad omyvatelný. Zhotovit na zdi benátský štuk je velmi složitá záležitost, proto doporučujeme tuto metodu přenechat na odbornících.
Marocký štuk také vypadá jako velmi luxusní povrch a v porovnání s benátským štukem je ještě více odolný. Odlišuje se od něj tím, že se na konci vyhlazuje kamenem. Obsahuje marocké vápno, pigmenty a drcený mramor. I v tomto případě doporučujeme ponechat práci profesionálům.
Dozvěděli jste se, jaké jsou hlavní techniky malování stěn pokojů a jak vypadají. Jestli vás článek zaujal, přečtěte si také náš článek o tom, jaké jsou výhody a nevýhody keramické dlažby nebo o tom, jak získat stavební pozemek na dům.