Palmy do bytu: Jaké druhy jsou nejvhodnější?
Většina palem si hoví v teplém prostředí s průměrnou vlhkosti a mírným světlem – zkrátka ve stejných podmínkách, které jinak považujeme za pohodlné pro naše bydlení. Proto palmy představují naprosto ideální pokojové rostliny.
Palmy, pocházející z tropického a subtropického podnebí, dokážou domácím interiérům vdechnout odvážný, exotický vzhled. Jedná se o kvetoucí trvalky s různými formami růstu. Mnohé z nejoblíbenějších palem rostou však pomalu a vyžadují jen občasnou pozornost, pokud jim poskytnete vše potřebné, aby se jim dařilo.
🎓 Zajímavost: V čeledi palmových se nachází téměř 200 známých rodů s více než 2 600 druhy rostlin.
Jak pěstovat palmy doma?
Palmy patří mezi oblíbené pokojové rostliny nejen pro svůj tropický vzhled, ale také díky své nenáročnosti na pěstování. Stačí jim poskytnout stejné podmínky, jako by měly v přírodě, a můžete zahodit obavy o jejich život.
Vždy záleží na konkrétním druhu. Palmy pocházející původem z deštných pralesů ocení vlhko a teplo, zatímco pouštní rostlinky zase neprahnou po přílišném zalévání a zvládnou i vyšší teploty. Většině palem vyhovuje takových 20 stupňů a pobyt v polostínu. Zalévejte je dešťovou či důkladně odstátou vodou v pokojové nebo i o pár stupňů vyšší teplotě.
Palmám se moc nezamlouvá chladná podlaha, a proto se často umísťují na kobereček nebo do vyvýšených květináčů. Tyto rostliny velmi špatně snášejí jakékoliv změny, a to i v rámci jednoho pokoje. Vyberte jim proto takové místo, které nebudete nikdy měnit.
Palmy zapouštějí své kořeny do hloubky, takže na tento fakt myslete při pořizování vhodného květináče. Většina těchto rostlin je i na přesazování poměrně citlivá. Proto ho provádějte spíše výjimečně, a navíc do květináčů, které jsou jen o trochu větší než ty původní.
Druhy palem ideální do bytu
Palem vhodných do bytu najdete opravdu požehnaně. Paradoxně jim totiž uvnitř můžete přichystat lepší podmínky, než kdyby se nacházely venku, kde přežít zimu dokážou jen některé velmi odolné druhy.
Jestliže dodržíte výše uvedená pravidla, lze v domácích podmínkách vypěstovat prakticky jakýkoliv druh. Jen je nutné respektovat specifické požadavky konkrétní palmy.
Ať už hledáte palmu podobnou stromu a rostoucí až do obrovských výšek nebo palmu nenáročnou na údržbu i pěstování, zde najdete seznam oblíbených pokojovek, které všude dodají ten správný tropický nádech.
1. Palma čínská (Livistonie)
Tato kráska s vějířovitými listy pocházející z východní Asie představuje nádhernou dekoraci v jakémkoliv bytě. V pokojových podmínkách může dorůst až do výšky 1,5 metru, čímž na první pohled zaujme a vkusně doladí váš interiér.
Palma čínská se nazývá také jako „fontánová“ palma – toto pojmenování si zasloužila díky svým kroutícím se listům. Není příliš náročná na péči, pouze si nárokuje přímé světlo a vydrží pobyt je ve stabilní teplotě. Pořiďte jí také větší květináč, aby měla dostatek prostoru. Umístit ji můžete dovnitř, ale klidně i na balkon nebo terasu.
2. Palma horská
Tato drobná palma s menšími lístky vyrůstající do výšky až 1,5 metru pochází z Mexika a Guatemaly a na této planetě žije již od viktoriánské doby. Patří mezi pomalu rostoucí druhy, takže obavy o její umístění můžete na několik let vypustit.
Palma horská vyžaduje vyšší vlhkost a jasné, nepřímé světlo. Snese i nižší světelné podmínky, ale díky tomu poroste pomaleji. Rosení je pro ni opravdu důležité, takže k ní klidně do květináče umístěte také kameny, které udržují optimální vlhkost půdy. Při správné péči vám doma poskytne na pohled velmi líbivou dekoraci.
3. Bambusová palma
Mezi další nenáročné a dosti odolné druhy patří palma bambusová. Tento název si zasloužila díky svým stonkům připomínajícím bambus. Pochází z východní Asie a je specifická svými vějířovitými listy v tmavě zelené barvě.
Bambusová palma může pozvolna dorůstat až do výšky 2 metrů. Dokáže se přizpůsobit jakémukoliv druhu světla – od plného slunečního záření až po stín. Když se vystaví přímému slunečnímu světlu, zpomalí se její růst. Ovšem nezapomeňte, že tato palma už tak pomalu roste.
Jedná se o druh velmi nenáročný na údržbu. Zvládne dokonce teplotu okolo 7 ℃, ale během teplých měsíců vyžaduje pravidelné rosení. Díky své pohodlnosti na péči patří mezi velmi oblíbené pokojovky.
4. Palma areka
Výčet nejvhodnějších bytových druhů palem by byl bez palmy areka neúplný. Jedná se o bambusový kmen s nažloutlými listy pocházející z afrického ostrova Madagaskaru. Patří mezi oblíbenkyně zejména díky svému rychlému růstu a může vyrůst až do výšky 1,5 metru.
Palma areka je to trochu náročnější na péči, ale vynaložené úsilí se opravdu vyplatí. Ujistěte se, že dostává dostatek jasného, ale nepřímého světla. Také si dejte pozor, aby nebyla příliš zavodněná. Přímé slunce totiž spálí její listy a velké množství vody zase udusí kořeny.
5. Palma ságová (Cykas)
Cykas japonský je oblíbený nejen pro svůj tropický půvab, ale i nenáročnost. Neodborně se označuje jako palma ságová. Ovšem kromě vzhledu nemá cykas s palmami nic společného.
Vyznačuje se svými lesklými listy a pochází z jižního Japonska. Roste pomalu a může vám dorůst do výšky 60 centimetru. Vyžaduje světlé stanoviště, ale nemusí se jednat o přímé světlo. Nejlépe si hoví v hlinité a vlhké půdě, ovšem zvládne i určité sucho. Představuje extrémně odolný druh, neboť při správné péči vydrží až několik set let.
Mezi další velmi oblíbené pokojovky, které se sice neřadí k palmám, ale velmi se jim podobají (jako výše zmíněný cykas), patří Juka nebo Dracéna. Ty spadají pod čeleď agátovitých, jsou nenáročné na údržbu a dodávají také velmi působivý exotický vzhled.
Ať už zvolíte jakýkoliv druh palmy či její příbuznou rostlinu, vždy vám tato exotická kráska dodá působivý nádech do domova. Nebojte se zakomponovat palmy do vašeho interiéru, při dodržení pár pravidel opečovávání, vám budou dělat radost mnoho let.